ÖTV İndirimli araç, ehliyet alımı ve donanımlı aracın devir işlemleri

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Aşağıdaki makale habip50 kullanıcı adlı kardeşimizin 2016 yılı itibariyle ÖTV indirimli araç alımı, sürücü belgesi alımı ve özel tertibatlı aracın devir işlemlerine dair güncel yaşadığı tecrübelerin aktarımıdır. Başkalarının da işine yarar diye buraya ekliyorum.

Adım Adım ÖTV indirimi Sürücü Belgesi (Ehliyet) Alımı

engelli-otv.jpg

arkadaşlar ben bir aracımı devrettim yenisini aldım yaşadıklarımız sizlere faydası olur amacıyla yazıyorum.

A. öncelikle ehliyetlerden başlayalım. H ehliyetimiz araç alacaklar için yeni düzenlemeye göre ehliyetlerini değiştirmeleri gerekiyor.

1. önce sağlık ocağına gittim. aile hekimimiz devlet hastanesinde iki doktora sevk etti. (sevk için bir resim gerekiyor.)

2. devlet hastanesindeki doktorlara muayene oldum. muayene olmak için doktor başı 50 tl ödüyorsunuz. ben 100 lira yatırdım. (giderken geçmiş raporlarınızı v.s götürün belki yardımı olur)

3. muayeneden sonra sevkinizi il sağlık müdürlüğünde ehliyetler için kurulan heyet bölümüne bırakıyorsunuz. burada heyetin günü belli olmuyor kimi iller 10-20 kişi olunca heyete çağırıyor kimi iller bir ayda bir heyeti topluyor) telefon ediyorlar ve size randevu veriyorlar.

4.randevu tarihinde heyete giriyorsunuz. raporunuz heyetten çıkınca il trafik şubesine gidiyorsunuz. giderken fotoğrafçıya uğrayın ehliyet için fotoğraf çektireceğiniz söyleyin ve lütfen o gün beyaz giymeyin yoksa eve gidip üzerinizi değiştirmeniz gerekecek. mümkünse siyah giyin. fotoğraf 15 tl iki tane yetiyor.

5. ayrıca halkbankasına T.C niz ile 15 tl yatırın ve dekontunu yanınıza alıp birde fotonuzu doğruca trafik şubesine gidiniz. Not: D. hastanesinden aldığınız raporu noterde mutlaka çoğaltın çünkü ihtiyacınız olacak 2 sayfa noter sureti 50 tl.

6. trafikten size ehliyetiniz gelene kadar geçerli olan geçici sürücü belgesi verilecektir.

not: ben ehliyetimi beklemeden bu belge ile aracımı alacağım derseniz bu mümkün alabilirsiniz. işte o zaman bu belgeden iki adet almanız gerekecek fakat trafik vermiyor. ıslak imza olmadığı içinde noter onaylamıyor. ben trafike gidip üzerine bir aslı gibidir falan yazdırdım sıkıntı çıkmadı.

7. en geç 1 haftada yeni ehliyetiniz geliyor.

Engelli aracını Devredecekler İçin İşlemler

1. öncelikle bir proje işi yapan ile 350 tl ye anlaştım. projeyi tse ye onaylattık hepsi fiyata dahil. aracı tse ye götürdük. tertibatı söküp götürdük tabiki... bu projeden bir nüsha işinizi görüyor.

2. muayene için tüvtürk ten randevu aldık. araçta tüp vardı sızdırmazlık almadık. egzoz muayene sininde günü vardı onu da almadık. ek.1 doldurduk 20 tl. tüv'e ödediğimiz para 191 tl.

3. maliye'den mtv için borcu yoktur kağıdı aldık.

4. bunları bir dosyada birleştirip trafik şubesine gittim. plakayı da söktüm. durumu anlattıktan sonra işlemlere geçtik. yeni ruhsat çıkarttık. aynı plakayı yeniden bastırdık. toplam 130 tl trafik şubesine ödedim.

not: bu işlemlerden sonra aracı engelli birisi kullanamıyor bilginiz olsun. araç artık standart araç oluyor.

5. notere gidip devrini verdik.

Yeni ÖTV İndirimli Aracın Alım İşlemleri

1. 2011 yılında araç alabilir raporu almıştım bu raporu kullandım. yeniden rapor almadım. bu raporun iki adet noter sureti gerekiyor.

2. ehliyet için aldığım raporunda 2 adet noter süreti gerekiyor.

3. ben ehliyetin gelmesini beklemedim. trafikten aldığım geçici belgeden de 2 adet noter suretini çıkarttım.

4. nufüs cüzdanın 2 adet noter sureti gerekiyor.

bu suretlerden birer tanesi sizde birer tanesi bayide kalıyor. işlemleri bitirince maliyeye onay için gidecek.

5. aracı teslim aldım. ben tertibatı falan kendim tanıdıklara yaptırdım. ücret ödemedim. proforma faturasını mutlaka alın işlemlerde bunu kullanacaksınız.

6. aynı projeciye giderek yeni araç için proje çizdirdim. yeni araç için proje ücreti 250 tl imiş ödedik. not: bu projeden 2 adet gerekiyor yoksa sıkıntı oluyor. projeciye iki nüsha istediğinizi söyleyin. kimileri notere onaylatıyormuş 18 sayfa olduğunda çok tutacaktır. en başta iki nüsha alırsanız 67 tl farkı oluyor. yani iki nüsha projeye 317 tl tutuyor.

7. projenin bir nüshası da raporlarla birlikte bayiye verilecek bir nüshası sizde kalacak.

8. ben araca tüp taktırdım. bunu da aradan çıkarttım. aynı muayene ile ruhsata işletmek istedim. bunun projesini de aldım. sızdırmazlık raporu aldım. egzoz muayenesi gerekmiyor. ek.1 dolması gerekiyor tertibat ve tüp için bir ek-1 yetiyor 20 tl.

9. aracınızı bayiden aldıktan hemen sonra daha işlemlere başlamadan trafik sigortası yaptırmayı unutmayın. tüv sigortasız araçların muayenesini yapmıyor aklınızda olsun hemde risk almaya gerek yok.

10.tüv den geçtikten sonra bana verilen evrakları, tertibat projenin bir nüshasını, ehliyet için aldığım raporun bir nüshasını, nüfus cüzdanı ve geçici sürücü belgesinin bir nüshasını ve araç alabilir raporunun bir nüshasını bayiye verdim.

birer nüshası da bende kaldı.

11.bayi bunları maliyeye onaylattı ve belgeleri ile faturasını gönderdi bende, bende kalan raporlar ile projeyi dosyalayıp trafik şubesine gittim.

12. trafik şubesine araç tescili için başvurdum. plakayı aldık sacını bastırdık, engelli kart için müracat ettik, engelli park kart için 1 foto gerekiyor onuda aldık. bu arada maliyeye gidip aracın engelli aracı olduğunu bildirip mtv den düşürdük. toplam ödediğim ücret. 220 tl.

13. daha önce yaptırdığım sigortaya plakayı işlettim. işi bitirdim.

değerli arkadaşlar bu prosedür işi çok uzadı Allah hepimize yardım etsin.

ehliyet için aldığım rapor heyet doktoru tatile gitti diye 1 ay bekledim. il sağlık müdürüne gittim bir şey çıkmadı. mecburen tatilden dönmesini bekledim. çünkü nevşehirde heyet ayda bir toplanıyor yapacak bir şey yok =)

sattığım aracı proje onaylarını falan beklediğimiz için tüv işi olduğu için ancak 2 haftada işini bitirdim.

aldığım aracın işleri de 2 haftada bitti.

tabi ki bu süreleri geçirirken kaçak olarak araç kullandım. bütün riskleri 4 hafta ben üstlendim. üstlenmek zorunda kaldım. Allah'tan kaza bela ve ya yakalanma işi olmadı.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

HASCORUMLU

Üye
Üye
arkadaslar durumunuz musaıtse gidin ruhsattı plakaydı projeydi tertibattı bunları kendiniz yaptırın neden derseniz ben yakın zamanda sıfır arac aldım fiat ın tertibat bedava kampanyasından projeyi 700 tl dediler ben 400 tlye yaptırdım muayneyı 500tl çekici parası artı 200 tl muayne ucreti ben binip gittim yakındı çekici parası vermedim ruhsat için 580 tl istiyorlar ben 240 tl ye hallettim plakada dahil yanı kısaca 300tl projeden kar 500tl çekici ücreti 340 tl ruhsattan kar
300+ 500+340=1140 tl cebime kaldı oda nerdeyse 1 yıllık kasko ücreti

canari

Üye
Üye
Sağlık Teknikeri öncelikle bu kadar uğraşı verip tecrübelerini burda paylaştığın için teşekkür ederim.
Aldığın aracı kimler kullanabiliyor bunun için herhangi bir işlem gerçekleştirdin mi?

Tekerlekli Sandalye