ÖTV indirimli araç kasko işlemleri

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, forumda sık sık “ÖTV indirimli alınan araçlarda kasko işlemleri” hakkında sorular geliyor. Konuya açıklık getirmek adına konuya ilişkin bilgilerimi aktarmaya çalışayım. Bu arada daha önceden ÖTV indirimli araç alan ve otomobiline kasko yaptırmış arkadaşlar nasıl ve ne şekilde kasko yaptırdıklarını, hangi kasko şirketine, kasko yaptırdıklarını, otomobillerin marka/model ve fiyatlarını (kaç bin tl'ye aldığınız) yazarak konu altına yazarlarsa bire bir tecrübe aktarımı olacağından herkes için yararlı olacaktır...

ÖTV Muafiyetiyle Alınan Otomobillere Kasko Yapılıyor mu?

Özürlüler adına ÖTV indirimiyle alınan taşıt ile ÖTV indirimsiz (normal yoldan) alınan taşıtlar arasında kasko yönünden hiçbir farklılık yoktur. Nasıl ki normal yoldan alınan araçlara kasko yapılabiliyorsa, “engelliler adına araçlara da KASKO YAPILABİLİR.” Yasal anlamda ÖTV indirimli araçlara KASKO YAPILAMAZ diye bir hüküm bulunmamaktadır...

Kasko.jpg

Kasko Yapılırken Aracın ÖTV indirimli Alınması

Engelli kişi adına alınan ÖTV indirimli aracın ÖTV indirimli alınıp alınmadığı kasko şirketlerini Hiçbir şekilde ilgilendirmez. ÖTV indirimi sosyal devlet olma kapsamında devletin engelliye tanıdığı vergi sübvansiyonudur. Buradan hareketle özürlü kişi adına alınan aracın kasko işlemlerinde ÖTV ödenmeksizin alınan bir araç ile ÖTV ödenerek alınan bir aracın kasko değerleri ve prim tutarları tamamen aynıdır. Aracın ÖTV ödenerek ya da ödenmeden alınmış olması, kasko firmasını hiçbir şekilde ilgilendirmez. Kasko firmasının, aracın ÖTV'li bedeli üzerinden kasko primi tahsil etmesine rağmen, ÖTV'siz tutar üzerinden ödeme yapması, devlet tarafından özürlü ya da ailesine sağlanan rantın, kasko firmasına geçirilmesi demektir. Tamda bu noktada devletin engelliye tanıdığı bir hakkı kasko firmalarına yedirmemek için çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Aracımı Hangi Kasko Firmasına Kasko yaptırmalıyım?

Kasko firmalarının sürekli fiyat güncellemeleri yapmaları, değişen ekonomik koşullara göre fiyat politikalarında yaptıkları değişiklik nedeniyle “şu kasko firmasına otomobilinizi kasko yaptırın” demek mümkün değil. Yapılacak en mantıklı şey aracınızın marka modelini kaç bin tl ye aldığınız gibi bilgileri 5-6 kasko firmasına aktarıp hepsinden fiyat almanız ve bu fiyatları karşılaştırmanız olacaktır. Fiyat aldıktan sonra tabi ki size “en uygun, ucuz fiyatı” veren kasko firmasına hemen aracınızı kasko yaptırmak mantıklı bir seçim olmayabilir. Kasko firmasının güvenilirliği, kurumsal yapısı gibi durumları da iyice araştırmanızda yarar vardır.

Sulhi

Üye
Üye
Bir arkadaşım h sınıfı ehliyet ve özel donanımlı aracına kasko yaptırmıştı. Ona verilen kağıtta şöyle bir ibare vardı.
Özel Tertibatlı Taşıt Klozu. Bu kloz tam olarak ne anlama geliyor bilginiz varmı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kara Taşıtları Klozu
(Yangın Sigortası ile Birlikte Verildiği Takdirde Yangın Poliçesine Eklenecek Kloz)
Yangın Sigortası Genel Şartlan Hükümleri Saklı Kalmak Kaydıyla
Motorlu ve motorsuz kara taşıt araçlarının sigortalı şeylere çarpması sonucu doğrudan meydana gelecek zararlar teminata ilave edilmiştir.

noviden

Üye
Üye
Kasko Yapılırken Aracın ÖTV indirimli Alınması

Engelli kişi adına alınan ÖTV indirimli aracın ÖTV indirimli alınıp alınmadığı kasko şirketlerini Hiçbir şekilde ilgilendirmez. ÖTV indirimi sosyal devlet olma kapsamında devletin engelliye tanıdığı vergi sübvansiyonudur. Buradan hareketle özürlü kişi adına alınan aracın kasko işlemlerinde ÖTV ödenmeksizin alınan bir araç ile ÖTV ödenerek alınan bir aracın kasko değerleri ve prim tutarları tamamen aynıdır. Aracın ÖTV ödenerek ya da ödenmeden alınmış olması, kasko firmasını hiçbir şekilde ilgilendirmez. Kasko firmasının, aracın ÖTV'li bedeli üzerinden kasko primi tahsil etmesine rağmen, ÖTV'siz tutar üzerinden ödeme yapması, devlet tarafından özürlü ya da ailesine sağlanan rantın, kasko firmasına geçirilmesi demektir. Tamda bu noktada devletin engelliye tanıdığı bir hakkı kasko firmalarına yedirmemek için çok dikkatli olunması gerekmektedir.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Az önce axa sigortadan geldim,%90 raporum var ve geçen yıl ötv ödemeden araç aldım.Geçen yıl axa'dan kasko yaptırdım, (1000)tl Bu yıl ise kasko yaptırmak için gittiğimde bana karayolları trafik kanunu madde 53. kapsamına girdiğimi aracı bu şekilde trafik ve kasko yapabileceklerini söylediler.! Poliçenin içinde yazan şu; "Araç hasar sonrası hurda belgeli olması durumunda (Pert) sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV tutarı aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir.!!!!!
Şimdi bu yukarda sizin dikkat edin diye uyarınıza net bir örnek. Aracı kasko yaparken gerçek kasko fiatı olan 37.400 tl üzerinden yapacaksınız ve kasko priminide bu fiat üzerinden hasaplayacaksınız.! Ama araç pert olursa ötv'siz haliyle öderim diyeceksiniz.! Böyle bir kanun nasıl olabilir, ne yapmamız lazım.? Tamam mantığım ötv siz tutar üzerinden ödeme yapmalarını anlıyor iyide o zaman kasko primlerinide ötv'siz tutar üzerinden hesaplayın o zaman değilmi? Kasko süremin dolmasına üç gün var ve ne yapacağımı şaşırdım. Bilgili tecrübeli arkadaşlar yol gösterirse çok memnun olacağım. Teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Valla bildiğiniz tüm kasgo şirketlerini arayıp tek tek görüşmenizi öneririm.

noviden

Üye
Üye
İlginize çok çok teşekkür ederim, Diğer şirketlerinde tutumu bu yöndemi yada bu yöntemi sadece axa sigortamı uyguluyor bilemiyorum. Dikkatimi çeken şey şu oldu,axa'nın poliçesi normalde bütün sigortası poliçeleri gibi basılı matbuu evrak olması lazım.Bunların poliçeside matbu basılmış ancak 3.sayfası fotokopi.! ve o fotokopide yukarda bahsettiğim madde yazıyor,sanırım bu axa sigortanın kendi insfiyatinde uyguladığı bir madde.Diğer sigorta şirketleri uyguluyormu bilmiyorum, bunu öğrenme fırsatım yarın olacak bir sigortacı arkadaş var ondanda teklif aldım yarın yanına gidip teklif ettiği firmanın poliçesindede aynı madde varmı yokmu öğreneceğim.Burdan sizi bilgilendiririm.
Saygılar.

noviden

Üye
Üye
Valla bildiğiniz tüm kasgo şirketlerini arayıp tek tek görüşmenizi öneririm.
Hocam merhaba, Bu gün son gün olduğu için trafik sigortasını axa'dan yaptırdım (234-tl) Kaskoyu ise "ERGO" sigortadan yaptırdım (Full kasko, 810-tl) Dünkü bahsettiğim konuda bu gün sigorta bölge müdürü ile görüştüm Derki,araçların hepsi o yılki devletin belirlediği raiç kasko bedeli üzerinden sigortalanır, ve sigorta primi kasko bedeli üzerinde hesap edilir. Özürlü araçlarında aracın pert olması durumunda aracın fatura üzerindeki rakkam değerlendirilir.! Ötv den muaf olduğunuz için ötv bedeli sizlere ödenmez.Ancak sigorta şirketi size ödemediği o kısmı gider vergi dairesine yatırır. Kaçma şansı yok çünkü araç emniyet genel müdürlüğüne kayıtlı ve vergi dairesine kayıtlı yani o parayı cebine atma şansı hiç yok der.Ancak bazı sigorta şirketleri bu prosüdürlerle uğraşmak istemediği için araç pert durumunda paranın tamamını araç sahibine verir ama araç sahibide ödemediği ötv miktarını gider vergi dairesine yatırır.Şayet araç sahibi pert durumunda aracın kasko bedelinin tamamını alır ve ötv kısmını gidip vergi dairesine yatrımassa bu araç pert kayıtları yıl sonunda devletin ilgili birimlerince incelenir ve sizin ötv yi yatırmdığınızı tespit edildiği an size cezai müediye uygular.Zaten 5.yıl bitmeden araç almanız imkansız olduğu için ötv iade etmediğiniz sürece yeni araç alamassınız. Açıklama bu şekilde.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güncel bilgiler için teşekkürler @noviden...

MASUM MAZHAR

Üye
Üye
ötv yattı sonrası

arac pert oldu vergiyi götürüp yatırdık yeniden o araç almak istediğimizde tekrar ötv muafiyetinden faydalanacak mıyız?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç aldınız 5 yılı dolamadan kaza yaptı ve siz şimdi yeniden ötv indirimli araç alırmıyız diye soruyorsunuz doğrumu anlamışım?
Eğer öyleyse araç hurdaya ayrıldıysa 5 yıl dolmadan 2. bir ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Şurada daha detayllı bilgi verilmektedir bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-aracin-pert-olmasi-hurdaya-ayrilmasi-24158/

Tekerlekli Sandalye