ÖTV indirimli aracın perte çıkması?

Omer72

Üye
Üye
Merhaba 2019 'da annemin adına araç aldım 5 ay sonra annem vefat etti aracın intibakini yaptırıp kardeşimin adına geçti araç trafik kazasına karıştı kaza büyük olunca perte ayırmak isteniyor perte ayırmak için ötv ödemesi için ne yapılmalı bilgi verirseniz. Ayrıca ötv hesaplaması nasıl yapılır Araç 2019 model opel benzinli 1.4 motor

İsen Buga

Üye
Üye
Beş yaşını doldurmamış ÖTV indiriminden faydalanılarak satın alınan engelli birey adına tescilli pert veya hırsızlık hasarına uğramış aracın hasar tazminatının ÖTV dahil olarak hesaplanması haksız zenginleştirmeye sebep olacağından dolayı hasar tazminatı aracın güncel Rayiç değeri üzerinden ÖTV düşülerek hesaplanacaktır.

kişisel bilgi vereceğim: sigortacılar araça mümkünse en düşük rakam verir rayiç değeri en düşük olan seçilir. Mümkünse en yüksek ÖTV uygulanır. Daha çok tanıdık vasıtası ile galericilerden alınan proforma fatura ekleyerek ona göre değer verir. Araç normalin çok altında alınır. Benim başıma geçti, ancak elimdeki pert olan araç normal araç idi(ÖTV.siz değil). Piyasa değeri; 2010 de 15 bine aldığımız araç: kaza anında değeri 17 bin iken (2012 yılı) sigorta bize 14 bine değer biçti. Bahanesi çok sıraladı. Uğraşmaya değmez deyip razı olduk. Aslında sigortaya yaptırıp 12 bin liralık masraf var dendi; daha kullanabilirdik(arka akslar söküldü; kasa arkadan hızla gelen kontrolsüz araç nedeni ile oldu).

size kişisel önerim şu: ÖTV faizi işlenebilir (düşük ihtimal ama yine de bil diye yazdım).
Araç perte ayırmak için km. ye bakılır ve rayiç değeri çok düşürülmeye çalışılır.
Ben olsam: ustaya sorar kaça mal olacağını öğrenirdim. İyi kötü ne kadar performans alacağıma bakarım. gerçi 3 senesı kalmış. O zamana kadar MTV ödeyip idare edebilir miyim bakacağım.
Yoksa;
İyice ezik büzük araç ise elden çıksın daha karlı ise; o zaman perte ayır gitsin, zararın neresinden dönersen kardır.

İyi düşün ona göre karar ver: elinize pert diye üç beş kuruş bırakabilirler. Sigortacı kendisini haklı çıkarır. ticaret bu.

gececi01

Üye
Üye
benim araç da pert oldu aldığım fiyata fatura fiyatı hesabıma yattı 45 bin aracı 27 bine aldım pert oldu hesabıma 27 bin yattı 2015 yılında

KARTAL2323

Üye
Üye
Halil bey merhaba benim sorum 19.12.2016 yılında Toyota corolla marka bir araç satın aldım aracım 12 ocakta bir kazaya karışarak pert oldu ve hurdaya ayırdılar bende ilk aracımın ÖTV ‘si ve rehini kaldırıldıktan sonra ikinci aracımı 19.02.2018 yılında ÖTV muafiyeti sağlanarak Toyota chr 1.8 hybirt satın aldım bu aracım 2018 yılından itibaren mi 5 yıl başlar yoksa ilk satın aldığım 2016 yılında mı 5 yıl başlar...Kamer otomotiv ‘de Niyazi BİNGÖL’ün YouTube ‘de ÖTV muafiyeti ile ilgili videosunun 6.dakikasının 40 saniyesinde çok güzel anlatıyor.yani ilk arabanın tarihi geçerli diyor..Eğer doğruysa bana yardımcı olabilirmisiniz...

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye