ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimiyle engelli araç alımı için 2018 yılı itibariyle birtakım değişiklikler oldu. Bizde yasalarda, yönetmeliklerde vergi dilimlerinde yaşanan bu değişikliği derli toplu halde sizle paylaşmayı düşündük.

ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel.jpg

2018 YILINDA ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALIMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

En radikal değişiklik engelli araç alımında 1.6 motor sınırının kaldırılıp, motor silindir hacmine bakılmaksızın vergiler dahil fiyatı 200 bin TL’yi geçmeyen araçların alınabilir olmasıydı. Daha açık bir ifadeyle engelli vatandaşlar bundan böyle motor silindir hacmine bakılmaksızın fiyatı (vergiler dahil ÖTV, KDV) 200 bin TL’yi geçmeyen araçları ÖTV indirimli alabilecekler.
ÖTV İndirimli Engelli aracı alımında motor silindir hacminin kaldırılması görünüşte engellilerin yararına bir uygulama gibi algılansa da araç piyasasını biraz incelediğimizde 1.6 motorun üstünde fiyatı 200 bin TL’yi geçmeyen araçların son derece kısıtlı olduğu görülmektedir. Hele üst segment araçlar diye tabir edilen Mercedes, wosvogen gibi markalarda bu imkânsız gibi bir şey.

Bu konuya dair şu inceleme yazımızı okumanızda fayda var https://engelliler.gen.tr/f18/otv-i...iniri-ve-200-bin-tlye-alinacak-araclar-32100/
Bununla birlikte ÖTV indirimli araç alımında getirilen bir diğer yenilik ise şehit yakınlarına ÖTV indirimli araç alımı getirilmesi oldu. Bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/sehit-yakinlarina-otv-indirimi-28828/

Geçtiğmiz yıl (2017) ÖTV indirimli araç alımında yaşanan bir diğer değişik de engelli araç alımında uygulanan ÖTV oranlarının değişmesi oldu. Bugüne kadar binek otomobil alımında standart olarak uygulanan %45 ÖTV oranı, ÖTV matrahına göre %60’a kadar çıkmış oldu.

Son olarak engelli araç alımında yaşanan bir diğer değişiklik ise engellilere verilen H sınıfı ehliyetin kaldırılıp, bunun yerine engel durumuna göre A veya B sınıfı ehliyetin gelmesi oldu.

ARAÇ FİYATINA GÖRE ÖTV ORANLARI

• 68.400 TL ve aşağı olanlar için ÖTV oranı %45
• 68.401 TL ile 123.900 TL arası olanlar için ÖTV oranı %50
• 123.901 TL ve yukarısı için ÖTV oranı %60
Daha fazla detay için bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/engelli-arac-aliminda-otv-matrahi-nasil-hesaplanir-29934/

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN GEREKLİ BELGELER NEDİR?

1- Sürücü Belgesi (Ehliyet)
2- ÖTV indirimine esas sağlık kurulu raporu belgesi
3- MTV istisna bildirim formu ( Bu form aracı aldığınız acenta tarafından vergi dairesine verielcek)

ÖNEMLİ UYARI: Yukarda yazılan iki madde aracı kendisi kullanacak olan engelliler için geçerlidir. Rapor oranı yüzde 90 ve üstü kişiler için eğer aracı kendileri kullanmayacaksa tek başına rapor oranları engelli araç alımı için yeterlidir. Raporda “ÖTV indirimden faydalanır” veya buna benzer bir ifadenin olmasını da gerek yoktur. Tekrar ediyorum. Bu durum rapor oranı %90 ve üstü olan kişiler için geçerli bir durum.

Yukardaki iki maddeyi ve araç alımında yaşanacak süreci yazalım

SÜRÜCÜ BELGESİ ALMA İŞLEMLERİ
: İlk adım Aile hekiminize müracaat etmek. Aile hekiminize ehliyet almak için müracaatta bulunduğunuz da Aile hekimi sizi engel durumunuza göre ilgili branş doktoruna sevk edecek. Sevk edildiğiniz doktor sizi muayene edip bir rapor verecek. DR’dan aldığınız raporu İl Sağlık Müdürlüğüne götüreceksiniz. İl sağlık müdürlüğü size tarih vererek şu tarihte gelin diyecek. O gün il sağlık müdürlüğüne gittiğinizde heyete gireceksiniz. Girdiğiniz heyette uzman doktorlar ve makine mühendisi olacak.

Doktorlar ve makine mühendisi sizin nasıl bir araç kullanacağınıza karar verecek. Eğer verilen kararda sizin tertibatlı bir araç kullanmanız gerektiği söylenmişse makine mühendisi burada devreye girerek kullanacağınız araca takılacak tertibatın çizimi yapacak.
Ve rapora şu ifadeler eklenecek

• Tertibatlı araç kullanır
  • Tertibata gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır

Gerçi şimdi bu ibareler yerine bu ibarelere karşılık gelen kodlar yazılıyor.

SÜRÜCÜ/SÜRÜCÜ ADAYI VE ARAÇLARA İLİŞKİN KOD TABLOSU İÇİN TIKLAYIN: SÜRÜCÜ/SÜRÜCÜ ADAYI VE ARAÇLARA İLİŞKİN KOD TABLOSU

TERTİBATLI ARAÇTAN KASIT NEDİR?

Aracın hareket ettirici sistemlerinde yapılan değişikliktir. Debriyaj, gaz, fren, vites kolu vs... yapılacak değişiklikler kastedilmektedir.

ENGELLİ ARAÇ ALIMINDA ÖTV ORANI NASIL HESAPLANIR?

Bir üst mesajımızda şimdiye kadar binek otomobillerde standart olarak uygulanan %45 ÖTV oranın %45,50 ve 60 şeklinde değiştiğini söylemiştik. ÖTV hesaplamasının kolay yapılabilmesi adına Engelliler.gen.tr tarafından hizmete sunulan ÖTV HESAPLAMA ROBOTU’nu kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.
Ancak hesaplama yaparken kullanıcılar hesaplama robotunda bulunan “HESAPLAMA YÖNTEMLERİ” sekmesinde hesap edecekleri ÖTV tutarını seçmeleri gerekiyor. ÖTV Hesaplama robotumuzda varsayılan olarak yüzde 45 ÖTV oranı seçili siz sekmeden hangi oranda hesapla yapmak isterseniz önce onu seçip sonra aracın fiyatını yazarak hesaplama yapabilirsiniz. Bakınız alttaki resim

ötv hesapla.jpg

ÖTV HESAPLAMA ROBOTUNU KULLANMAK İÇİN TIKLAYIN

ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALMAK İÇİN RAPOR ORANI KAÇ OLMALI?

Sanılanın aksine ÖTV indirimli araç almak için rapor oranının hiçbir önemi yoktur. Sizin rapor oranınız ister %30 olsun ister yüzde 10 olsun aracı hareket ettirici özel tertibata ihtiyaç duyuyorsanız bu sizin ÖTV istisnasından yararlanacağınız anlamına gelir.

OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLAR ÖTV İNDİRİMLİ ALINABİLİR Mİ?

Gerekli şartların olması durumunda “otomatik vitesli araçlarda” ÖTV muafiyetli alınabilir. Bu gerekli şartlara kısaca değinmek gerekirse sol elden koldan engel olmak otomatik vites araç almak için yeterlidir. Daha fazla detay için bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/

ENGELLİLER ADINA ALINAN ARAÇLARI KİMLER KULLANIR?

Engelliaracınıkimlerkullanır.jpg

1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

2- B sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bulunan B sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.
Daha fazla detay için bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-adina-alinan-araci-kimlerin-kullanacagi-netlesti-27377/

ENGELLİ ARAÇ ALIMINDA KAÇ ÇEŞİT VERGİ MUAFİYETİ VARDIR

İki tür vergi muafiyeti uygulanır

1- ÖTV (Özel tüketim vergisi
2- MTV (Motorlu taşıtlar vergisi

Bu iki vergi istisnasının dışında (çok sorulduğu için yanıtlıyorum) araç sigortası vb. gibi indirimler uygulanmaz.

ENGELLİ ARACI KAÇ YIL SONRA SATILIR?

ÖTV indirimli alınan araçların 5 yıldan önce satışı yapılamaz. Eğer yapılırsa aracı satın alırken ödemediğiniz ÖTV tutarını devlete ödemek zorunda kalırsınız. Bunun dışında sizinle aynı engel grubunda bulunan bir engelliye satma imkanınız var. Ancak ikinci bir vergi istisnalı araç alabilmeniz için 5 yıl beklemeniz gerekir.

mskaya

Üye
Üye
ARAÇ FİYATINA GÖRE ÖTV ORANLARI

• 68.400 TL ve aşağı olanlar için ÖTV oranı %45
• 68.401 TL ile 123.900 TL arası olanlar için ÖTV oranı %50
• 123.901 TL ve yukarısı için ÖTV oranı %60

Bu eski fiyat degil mi? Ötvye zam geldi.

strangeyaman

Üye
Üye
Arkadaşlar arkadaşım yeni araba aldı.. Ve ruhsatta artık açık ifadeler yazılıyor.. Ruhsata açık açık yazılmış "TERTİBATLI ENGELLİ ARACI 3. DERECEYE KADAR YAKINI VEYA NOTER DÜZ.İŞ.AKDİNE BAĞLI BİR SÜRÜCÜ KULLANABİLİR"

BİLGİNİZ OLSUN.

YANLIZ "İŞ.AKDİNE BAĞLI BİR SÜRÜCÜ" DEMEKLE TAM NE DEMEK İSTİYOR. YANİ NOTERE GİDERSEK O ARACI BENDE YADA O KİŞİDE SÜREKLİ KULLANABİLİR DEMEK OLUYOR BU DURUMDA.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=12336]strangeyaman[/MENTION] Arkadaşınız 4. maddeye girmiş olmalı. Dördüncü maddeyi okuyup yazarmısınız tekrardan.
4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

mskaya

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION] bey yukarıda bahsettigim otv oranlari ile ilgili siru sormustum? Kinu hakkunda bilginiz var mi?

mskaya

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION] bey yukarıda bahsettigim otv oranlari ile ilgili siru sormustum? Kinu hakkunda bilginiz var mi?

strangeyaman

Üye
Üye
[mention=12336]strangeyaman[/mention] arkadaşınız 4. Maddeye girmiş olmalı. Dördüncü maddeyi okuyup yazarmısınız tekrardan.

araç ruhsattinda aynen şu yaziyor "tertibatli engelli araci 3. Dereceye kadar yakini veya noter düz.iş.akdine bağli bir sürücü kullanabilir"

"iş.akdine bağli bir sürücü" tam olarak ne demek. Mesela noterle anlaşma yapsak aramizda ben olabilirmiyim ve ceza yemeden kullanabilir miyim?

strangeyaman

Üye
Üye
[mention=12336]strangeyaman[/mention] arkadaşınız 4. Maddeye girmiş olmalı. Dördüncü maddeyi okuyup yazarmısınız tekrardan.

araç ruhsattinda aynen şu yaziyor "tertibatli engelli araci 3. Dereceye kadar yakini veya noter düz.iş.akdine bağli bir sürücü kullanabilir"

"iş.akdine bağli bir sürücü" tam olarak ne demek. Mesela noterle anlaşma yapsak aramizda ben olabilirmiyim ve ceza yemeden kullanabilir miyim?

srchacker

Üye
Üye
Kardeş ben sana cevap vereyim..
iş akdine bağlı yani seni noterce düzenlenmiş belge ile şöförü olarak ataması demek.yalnız senin şöförü olarak onun yanında çalışıyor gözüküp ssk başlaması demek.ben bizzat bu durumlarla yüz yüze uğraştım..3.dereceye kadar akrabası hariç kullanamıyor.

murat08

Üye
Üye
ben sunu merak ediyorum 2.4.4x4 pickup almak istiyorum %96 engelli raporum var bayiyi aradigimda 1.6 motor 200 bin tl lik araba alabilehim soylendi ben 2.4 motor 4.x4 otomatik kamyonet alamiyormuyum fiyati 147.950

muhammed66

Üye
Üye
Merhabalar
bende retina pigmentos hastalığı var
raporun ön yüzü 90
arka yüzü 82 oranında arka oranı nasıl yükseltirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20516]muhammed66[/MENTION]
Böyle bir durumla ikkez karşılaşıyorum. Muhtemelen yanlışlık sonucu önlü arkalı oranlar bir birini tutmuyordur. Rapora itiraz edebilirsiniz ama itiraz sonucu artarmı azalırmı orasını bilmek çok güç.

Sairane

Üye
Üye
Merhaba. Kardeşim 2017 aralıkta ehliyet aldı. Ama il sağlıka gitmeden aldı. Raporu var ehliyeti var. Ama il sağlık yok. Acaba il sağlık mecbur mu.

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu durumu şu şekilde açıklayalım. Eğer ÖTV indirimli araç alacaksanız sürecin işleyisi şu şekilde ehliyet için aile hekimi sevkiyle hastanede uzman dr oradanda ÖTV indirimli araç alımına esas rapor için il sağlık müdürlüğü. Tam olarak raporunda ne yazıyor. Araç alımına dair bir ibare var mı? Otomatik vites araç kullanır, tertibatlı araç kullanır vb gibi.

muhammed66

Üye
Üye
Hayir ibate yok
benim raporun vucuda fonksiyonu 82 mis o yuzden alamiyorum araba benim sadece gòzden engelim var ehliyetimi aldim sadece raporu nasil yukseltirum rica etsem doktordan olurmu

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=20588]mustafa çevikkol[/MENTION] ortopedik engelli olmayanlar için rapor oranı en az %90 olması gerekir. ortopedik engeli olanlar için rapor oranının bir önemi yoktur özel donanımlı araç kullanması uygundur diye rapor aldıktan sonra araç alabilirler.

CezaLet

Üye
Üye
Engelli aylığı için aldığım rapor oranı 76. Fakat ellerim veya kollarımda bir sorun yok, ayaklarım da sağlam çok şükür. Bu durumda ötv indirimi için en az %90 mı olmalı? H ehliyetimde işitme cihazı kullanmalı yazıyor. Daha önce oto vitesli araç yazıyordu fakat ben değiştirttim ve manuel kullanabildiğimi söyledim. Sorumun kulağımda oldugunu anlattım ve işitme cihazı olarak değişti. Bu durumda 90 oran olmadan ötv indirimi alabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20697]CezaLet[/MENTION]
Sizin o. pedik engeliniz olmadığı için ÖTV den faydalanmanız için rapor oranınızın %90 ve üstü olması gerekiyor.

Tekerlekli Sandalye