ÖTV İndirimli engelli aracı almak için rapor oranı?

gazimami

Üye
Üye
halıl bey ben h sınıfı ehlıyet aldım otv.mtv den yararlanmak icin yuzde kac gıbı rapor almam lazım 92 var dedım olmaz dedınız kendım kullanmam ıcın kac olması lazım ne yapmam lazım bızlerı aydınlattığınız ıcın tesekkur eder ıyı gunler dılerım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
gazımami, ayrı ayrı başlıklarda soruyorsun ve ben neyi nerede sorduğunu bilmiyorum. Bundan sonra aynı konudaki sorularını tek başlık altında sorki bende senin durumuna göre sağlıklı yanıt vereyim. Soruna gelince rapor oranı %92 olanlarda aracı kendileri kullanabilir. Kullanamaz diye bir durum yok. Burda önemli nokta raporda "kişinin sürücü belgesi alıp almamasının" yazması. Sakatlığın hastalığın tam olarak nedir, aracı kendin kullanabilirmisin bunları bilmediğimden sadece genel bilgi aktarmakla yetiniyorum.

gazimami

Üye
Üye
halil bey oncelıkle ozurdılerım ayrı konular actığım ıcın benım sol dırsek altı sol dız altı ampute sağ el de hareket kısıklığı var h sınıfı raporu aldım ve ehlıyete yazıldım 2 yıl once ehlıyet alamam dıye otv mtv raporu almıstım %92 ehlıyetı odıktan sonra bu otv mtv raporum yıne gecerlımı bu raporla arac alabılırmıyım saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
anladım senin önünde yapacağın iki şey var
1- Eğer aracı kendin kullanmayacaksan 2 yıl önceki raporla ÖTV indirimli araç için müracaat edip şansını dene.
2- Yok ben kendim kullanacağım dersen yeniden rapor için başvuracaksın ve dr un muayenesi sonucu raporunda şu ibareler olursa "sürücü belgesi alır, özel donanıma gerek kalmadan otomatik vitesli araç kullanır" (bunu şundan yazdım yeni çıkan yönetmeliğe göre sol elden koldan engelliler ötv indirimden faydalanıyor ama senin engel durumun sadece sol kol ayaktan sınırlı olmadığından yazarlarmı yazmazlarmı bilemiyorum.) veya "sürücü belgesi alır, özel tertibatlı araç kullanır" ibaresenin yazması gerekmekte.

gazimami

Üye
Üye
halilbey rapor da soyle yazıyo H sınıfı ehlıyet alabılır H sınıfı ehlıyet ıle otomatık vıtes arac kullana bılır S K K DIR yanlızca bu ıbare yazılı bu rapor ve dıyer evraklarla surucu kursuna kıyıt oldum

gazimami

Üye
Üye
evet halıl bey Skk ıbaresı var ne demek o

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O ibarenin ne anlama geldiğine dair hiç bir bilgim fikrim yok malasef.

gazimami

Üye
Üye
halılbey SKK dır ın acılımı sağlık kurulu kararı dır ımıs hastene kurulunu aradım oradan soyledıler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladım gazimami. Dediğim gibi birden fazla amputasyon olduğundan kesin bir dille alırsın veya alamazsın diyemiyorum. Ama raporunda ibarelere dayanarak alma şansının yüksek olduğunu söyleyebilirim.

gazimami

Üye
Üye
halil bey ehlıyetı aldıktan sonra 2 oncekı almıs oldugum %92 sureklı otv mtv raoporum gecerlı olurmu yok sa yenımı alacagım tsk

Tekerlekli Sandalye