ÖTV İndirimli Otomatik vitesli engelli aracı?

SANAATKAR

Üye
Üye
Arkadaşlar %57 engeliyim diyabet + parkinson hastalığı rahatsızlığıma bağlı olarak sol ayağımda his ve güç kaybı mevcut şu anda debriyajlı araç kullanıyorum fakat ayağıma çok rahatsızlık veriyor ötv indirimli engelli otomatik vites araç almak istiyorum sizce heyete girsem şansım ne olur bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bilgi paylaşımı rica ediyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol bacaktan engelliler ötv indirimli araç alabiliyor bkz:
http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/

Fakat senin anlattığına bakılırsa senin ayağında his ve güç kaybı var. Ne kadarlık bir his güç kaybı onu bilemiyoruz. DR bu his kaybına dayanarak rapora h sınıfı ehliyet alır otamatik vitesli araç kullanır yazarmı tam emin değilim. Başvurup şansınızı denemekte fayda var.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
ÖTV indirimli araç alımında rapor oranının hiç bi önemi yok. H sınıfı ehliyet alır otomotik vitesli araç kullanır raporu alırsanız ÖTV indiriminden yararlanırsınız. Dediğim gibi vergi istisnalı araç alımında sağlık kurulu rapor oranı önemsiz.

Bu raporu alabilmek için hastaneden yeniden başvuru yapmak mı lazım yoksa varolan raporun arka kısmına ekletmek mi?

:) Hayatın ne getireceği gerçekten bilinmiyor arkadaşlar yıllar önce en son raporumu çıkartırken ( emeklilikten başka bir şey düşünemez haldeydim) heyetteki doktorlardan biri istersem araç almak için raporu ona göre düzenleyebileceğini söylemişti ama ben ne yaptım ;

'' Yok yok araba falan istemiyorum zaten ehliyetimi değiştirmem lazım siz bu raporu öylece verin bana yeter '' şimdi kendimi köprüden mi atsam ne yapsam? yoksa paşa paşa yeniden heyetin karşısına mı çıksam ? vay benim talihsiz önyargılarım :(

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ceylancım harakiri yapmalısın. :)
Bazı DR lar. Bu sağlık kurulu raporunda vatandaşa hendek atlatırken bazı dr'larda alabildiğine yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ben bir vesile ile sağlık kurulu raporu için müracaat ettiğimde fizik tedavi dr bir bayan vardı. Bana raporuna akülü sandalye kullanır, tekerlekli sandalye kullanır ibarelerinide ekleyeceğim dedi. Ben yok hocam benim hem akülü sandalyem hemde manuel sandalyem var desemde o olsun ilerde lazım ben yinede işaretleyecem deyip işaretledi. Yani demem o ki senin karşına iyi bir dr çıkmış. Normalde sol bacaktan engelliler otomatik vitesli araç alır raporunda baya sıkıntı çekiyor. Tabi hiç sıkıntısız alanlarda var. Bu arada bir düzeltme yapayım. Evet ötv indirimli araç alımında rapor yüzdesinin bir önemi yok ama her engellinin hastanın raporuna "otomatik vitesli araç alır" ibaresinin yazılmasıyla ötv indirimli araç alınamıyor. Kişinin sakatlığının mutlaka sol bacaktan olması lazım.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Sağol abicim benim derdimde Sol ayağımla ilgili zaten ama bilmiyorum kısmet bakalım yıllar önce karşıma çıkan talih kuşu yine başıma konacak mı?

Dediğin çok doğru aslında insanın karşısına çıkan Dr. da olsa, öğretmende olsa önemli olan iyiniyetli ve mesleğini severek, isteyerek, insanlara yardım amaçlı, gönülden yapanlarda yoksa kimine doktor yerine kasap, öğretmen yerine imam kimine de avukat yerine soyguncu çıkması şans işi.

Allah hepimizi hayatı boyunca İnsan gibi İnsanlarla karşılaştırsın dileğimle...

Tekerlekli Sandalye