ÖTV İndirminden Faydalanmak İçin Rapor Almak İstemiştim Ama?

Limooni

Üye
Üye
Merhaba herkeze:)

14 Ağustos günü Uşak Devlet Hastanesi'ne gidip "ötv indirminden faydalanmak ve akülü tekerlekli sandalye alabilmek" için sağlık raporu çıkartmak istediğimi belirterek işlemleri başlattım. 2 veya 3 saatte herşeyi halledip rapor servisine evraklarımı teslim ettim onlarda yarın 14:30'da heyet var dedi.

Ertesi gün heyete girince baktılar ve akülü olmaz normal sandalye yazalım deyince ben araya girip "ben kas hastasıyım bu nedenle kollarım çok zayıf, normal sandalyeyi yürütemiyorum" diye özellikle belirttim, 2-3 dakika da tamam siz çıkabilirsiniz deyince odadan çıkıp işimi bitirdim.

Dün raporu aldım ve çıkan sonuç beni şaşırttı. Aynen şu yazıyor:
2022 SAYILI KANUNDAN YARALANIR. AKÜLÜ ARAÇ KULLANAMAZ. TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANMASI UYGUNDUR.
Verilen rapor oranı ise; %98 ve sürekli ibaresi var.

Sorum şu: Verilen bu raporla ben nasıl ve hangi haklardan faydalanabilecem ve en önemlisi ötv-mtv indirminden faydalanmamı sağlar mı?

Not: 2022 maaşını almıyacam.

İsen Buga

Üye
Üye
ötv mtv haklarından yararlanabilirsin.
ehliyet alabilirsen siz yararlanırsınız,
ehliyet alamazsanız soyisminiz tutan kardeşler babanız anneniz ablalarınız akrabalarınız faydalanabilir.
1 tane araç alırsınız, motor hacimleri belirli orandadır.

ilkkez araç aldığınızda mtv ödersiniz, sonraki günler gidip maliyeye durum bildirirseniz mtv ödemezsiniz. dolayısıyla ötv ayrı kuruma mtv ayrı kuruma bildirilmek zorunda.

not: raporda ötv muafiyetinden faydalanır ibresi eksik. bu sana biraz sıkıntı yaratacak

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşım,

Öncelikle çok geçmiş olsun dileklerimle. Sizin için çıkan rapora ben de hayret ettim ve tekrar tekrar okudum siz özellikle doktorlara "ben kas hastasıyım bu nedenle kollarım çok zayıf, normal sandalyeyi yürütemiyorum" diyorsunuz ve sanki onlar inatla '' AKÜLÜ ARAÇ KULLANAMAZ. TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANMASI UYGUNDUR.'' raporu verebiliyorlar??????

Bu nasıl bir adalettir? Bu nasıl bir doktorluktur? Bu nasıl bir insanlıktır?

İşte ben bu noktaya takılıyorum ve sizin adınıza da diğer haksızlıklara uğrayan tüm engelli arkadaşlar adına da çoooook üzgünüm...

Not: 2022 maaşını almayacam. diyorsunuz oysa heyet size '' 2022 SAYILI KANUNDAN YARARLANIR. '' diyor. Çok merak ettim neden yararlanmayacaksınız ki???

Limooni

Üye
Üye
Acaba pazartesi söylesem, rapora "ötv muafiyetinden faydalanır" ibresini sonradan eklerler mi?

Evet Gazoz Agacı o kısma bende çok şaşırdım :) 2022 maaşını almayacam çünkü zaten emekliyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mesut sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar için raporda ÖTV den yararlanır ibaresinin yazması şart değil. Ama akülü sandalye için hayır demeleri çok ilginç geldi.

Limooni

Üye
Üye
Raporumda ötv ile ilgili ibarenin olmasına gerek yokmuş..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hadi bakalım araba aldığında şöyle bir resminide çakarsın buraya. :)

Tekerlekli Sandalye