ÖTV Muafiyetine Vergisiz 70 Bin TL Sınırı Getiriliyor

Hasbelkader

Üye
Üye
Arkadaşlar Engellilerin ÖTV muafiyeti ile araç alımına 70 bin TL'lik sınır getirmeye hazırlanıyorlar. Bu durumda %60 vergi dilimine giren hiçbir araç alınamayacak. Bu da demek oluyor ki Engellilerin akülü arabalarını koyabilecekleri otomatik vitesli araç almaları mümkün olmayacak.

5 yıl sonra da vergi barajı değişmeyeceği için ancak i20, fiesta, linea gibi ucuz ve küçük boyutlu b sınıfı araçlar ötv muafiyeti ile alınabilecek.

Hasbelkader

Üye
Üye
Ne zaman yürürlüğe gireceği belli değil.

"Şu anda" C sınıfı alabiliyoruz ama ileride vergi barajı sabit kalacağı için artan fiyatlardan dolayı C sınıfı araç alamaz olacağız. Mecburen B sınıfı araç almak zorunda kalacağız ki B sınıfı birçok engelli için kulanışsız olacak. Mecburen ikinci el geniş bagajli ve yüksek araç almak zorunda kalacaklar.

C sınıfı konusuna tekrar dönelim kas erimesi hastalığı olan ortapedik engelli arkadaşım oturup kalkmakta zorlanıyor. Yüksek araçlar kullanması gerekiyor. Eşi ise akülü sandalyeden inip binemiyor mecburen akülü sandalyeyi aracın içine sokuyorlar.

Hiçbir C sınıfı araç bu ailenin ihtiyacını karşılamıyor. Yani gerçekten ihtiyacı olanlar şimdiden ÖTV muafiyeti dışında kalmış durumda.

emre1984

Üye
Üye
Haklisin kardes.peki bilgin varsa bir soru sorayim. Benim %29 sag elden sureli 1 yil ortopatik raporum var ortopatik oldugu icin suresiz olmasi lazimmis yonetmelikte boyle bisey yok ozel tertibatli arac kullanabilir yaziyor maliyedenmi ogrenebiliriz bunu

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

emre1984

Üye
Üye
Sitede sahipsiz kalmis bu arada yoneticiler cevap bile vermiyor uzucu bir durum.soruma gelince ornegin 90 ve uzeri olunca sureli suresiz fark etmiyor araci veriyolar ama ortapatik olunca suresiz olmasi lazimmis bilgin varsa paylasirmisin

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Site sahipsiz değil arkadaşlar. Sadece site yöneticileri 7 / 24 bilgisayar başında olan robot insanlar değil. ÖTV düzenlemesine dair detayları birazdan geniş bir şekilde açıklayan yazı yazacağım.

Kontes30.

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar ben ortopedik engelliyim sağ kolum yok ehliyet ve ötv indirimi raporu aldım fakat ötv indirimi raporum bir sene ile sınırlı sınırsız olması gerek miyor mu

SM-N920C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

muratişçimen

Üye
Üye
Merhabalar.
yenı ötv yasası hakkında bır gelısme varmı. benım ıztedıgım arac ekım sonunda gellecek.ekım sonunu bekleyımmı .. acıkcası cok tedırgınım yasa heman cıkar dıye. fıkırlerınızı almak ıstıyorum. yarın hemen alayımmı . saygılar..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2018 den önce çıkacağını hiç sanmıyorum.

muratişçimen

Üye
Üye
merhaba Halıl bey.
bugun ıtıbarı ıle mecliste 30 . madde gorusuluyormus dıye okudum. engellı araç ötv gorusmes ı 70. sırada imiş. görüşülmesi kabul edilmesi ve Cumhurbaskanına gıtmesı ve resmı gazetede yayımlanması aşgı yukarı nezamanı bulur.. bılgınız varsa yardımcı olursanız sevınırım....

Tekerlekli Sandalye