Ötv Muafiyetli Araç Alımı

hacivat16

Üye
Üye
Ötv indirimli araç almak istiyorum. Oğlum 20 yaşında, bedensel engel durumu %92 zihinsel engel durumu yok. Aracı oğlumu okula götürmek için alacağım kendisi kullanmayacak. Bayiler araç olmadığını söylüyor.
Araç alırken vasi kararı gerekir mi?

ÖTV indirimi ne kadar uygulanıyor?

Araç alımında noter, kasko gibi harici ücretler ne kadar tutar?

Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

İsen Buga

Üye
Üye
Ötv indirimli araç almak istiyorum. Oğlum 20 yaşında, bedensel engel durumu %92 zihinsel engel durumu yok. Aracı oğlumu okula götürmek için alacağım kendisi kullanmayacak. Bayiler araç olmadığını söylüyor.
Araç alırken vasi kararı gerekir mi?

ÖTV indirimi ne kadar uygulanıyor?

Araç alımında noter, kasko gibi harici ücretler ne kadar tutar?

Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
Oğlunuz noterde sorulan sorulara cevap verebiliyorsa; vasiye gerek yok. Kendi adına araç - alım - satım - kullanım- sigorta-kaza-tamir ve bakım işlemleri işi sana devrederse .
Noter işlemleri için 2 yabancı şahit gerekiyor: Ayrıca aklı ve melekeleri yerinde olduğuna dair günlük rapor (aile hekimliğinden fotograf karşılığı alınacak) yeterli...

Vekalet aldığınızda araç alıyorsunuz. Vasilik gerekmiyor. Dikkatli yazdırın; alım satım ve kullanım: Polis çevirdiğinde kullanabileceğine dair yazı göstereceksiniz.
Güzel bir arabamız olsun güle güle kullan...

ÖTV indirimi bayiden öğrenirsiniz.
Kasko normalden biraz tuzlu gelecek: Yabancı kullandığı için ekstra işlemler yapılabilir. Araç model ve cinsine göre fiyatlar değişir. İlk defa zorunlu sigorta yapılacağı için tuzlu gelecek zamanla düşer.

emre dag

Üye
Üye
mrb arkadaşlar birinci sorum su prostat kanseri 1 evre kanser ısın tedavisne baslandı % kaç rapor alır

bir de otv ındırımı ıcın %90 rapor alınca 6 ay mı gecerli 1 yıl mı gecerli acaba cunku suanda rapor alsak da buna uygun araç cok az 2023 ocak ayında arttırlması ıle beraber dusunucem arac alımını o yuzden sımdıden alsam sorun olur mu

ahmet34

Üye
Üye
raporun kac olacagını ılgılı doktorlar tek tek tespıt eder ve yazar yanı nedense tutturması zor olur

raporu heyet yazıyor heyet karar verır gecerlılık suresı degısebılıyor 1 sene olan var 2 sene olan var sınırsız olan var hastalıgın gıdısatına gore verırler

bayıler sıraya yazar zamanı gelınce ararlar,bu yuzden bır kac model ve bır kac bayıte telefon bırakmak faydalı olur

raporun gecerlılık suresı ıcınde ılerıkı tarıhte arac alınabılır sonucta bayı raporu ıstıyor vergı daıresıne gonderıyor.vergı daıresı otv yı ındırıyor,bayıye otv alınmıcak dıyor
bayıde sızden otv sız arac parası alıyor,yanı rapor bıtmeden alınabılıyor

sivas5544

Üye
Üye
merhabalar babamın 2023 kronik şizofreni hastalğı var buna bağlı olarak /84 raporu bulunmakta engelli maaşı alıyor annemde bakıcı ben babamın raporu üzerine araç almak istesem alabilirmiyim ? alırisem ailemin aylıkları kesilir mı

ahmet34

Üye
Üye
aracı kullanamıcak durumda olan kısının raporu yuzde 90 sartı var,yuzde 89 da bıle arac alamayan cok kısı oluyor
bakım maasını kesme ısıne sosyal hızmetler karar verıyor,cunku luks arac alıp bıde gıdıp aylık ısteyenlere yok artık daha neler gozuyle baktıkları ıcın boyle sonuclanan cok kısı var
ama en dusuk sıfır arac alınırsa o zaman bakım maasını kesmeyebılıyorlar

İsen Buga

Üye
Üye
merhabalar babamın 2023 kronik şizofreni hastalğı var buna bağlı olarak /84 raporu bulunmakta engelli maaşı alıyor annemde bakıcı ben babamın raporu üzerine araç almak istesem alabilirmiyim ? alırisem ailemin aylıkları kesilir mı
alamazsın

ahmet34

Üye
Üye
bazı kişiler farkında değiller,buraya ekleyelım belkı ıhtıyacı olan gorur alır,konu böbrek sorunu olanların arac alması
oncelıkle bu yazı bıryerden alıntıdır,onu belırteyım,yanı degısıklık olduysa yanlıs bılgı vermeyeyım

Böbrek yetmezliği nedeniyle birey %90 engel oranı alır, ancak günlük yaşam aktivitelerini kendi yapabiliyorsa ağır engelli olarak tanımlanmayabilir.
tek böbrekli de olsanız sağlık raporunuzu en fazla % 10 oranında alırsınız ve bu sizin işinize yaramaz. Yani tek böbrekli olanlara diğeri sağlam olduğu sürece engelli raporu ( en az % 40 olması lazım ) verilmiyor

Tekerlekli Sandalye