ötv siz araç almında limit ötv siz 90000(doksan bin)tl oldu

R

rahim

Guest
Engelliler için ÖTV muafiyeti, vergisiz fiyatı 90 bin TL'yi geçmeyen araçlar için uygulanacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarı'nın görüşmeleri sürüyor.

Önergeyle düzenlenen maddeyle, engelliler için ÖTV muafiyeti, motor hacmi 1600 santimetreküpü aşmayan ve vergisiz fiyatı 90 bin TL'yi geçmeyen araçlar için uygulanacak. Tasarının ilk halinde bu sınır 70 bin TL olarak yer alıyordu.

Bu düzenlemeyle, şu anda vergiyle birlikte fiyatı 170 bin liraya kadar; yılbaşından sonra uygulanacak yeniden değerleme ile fiyatı 195 bin TL'ye kadar olan araçlar alınabilecek.

Maddeyle ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yıl bütçede dezavantajlı gruplara ve sosyal devlet uygulamalarına yönelik 50 milyar TL kaynak ayrıldığını, bunun bütçenin yüzde 8, 9'una tekabül ettiğini kaydetti.

engellilere-otv-indirimi-nekadar.jpg

Engellilere ÖTV muafiyetinin kötüye kullanılmasıyla ilgili örneklerle karşılaştıklarını ifade eden Ağbal, bunun üzerinden menfaat elde edenlerle ilgili soruşturmaların devam ettiğini belirtti.

Pahalı araçların, ÖTV ödememek için engelli vatandaşların üzerinden alınması gibi "olmaması gereken işlerin yapıldığını gördüklerini" ifade eden Ağbal, ÖTV muafiyetiyle alınan araçlara baktıklarında, pahalı araçların sayısında artış olduğunu gördüklerini anlattı.

Vergisiz fiyatı 90 bin TL'ye kadar olan araç sınırlamasıyla, otomobillerin yüzde 16'sının kapsam dışında kaldığını, yüzde 84'ünün aynen alınmaya devam edileceğini kaydeden Ağbal, yılbaşından sonra yeniden değerleme ile vergili fiyatı 200 bin liraya kadar olan araçların alınabileceğini söyledi.
Anadolu ajansı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli araçlarındaki ÖTV muafiyeti sınır fiyatı belirlendi

Pek sevindirici bir haber olmasada hayırlı olsun diyelim.

Hasbelkader

Üye
Üye
Kesinlikle yeterli değil. Bu sınır ile akülü araba ile içine girilebilecek otomatik vitesli bir araç alınamaz.

Kanunda engelli araçlarından KDV alınmaz yazarken sınır koyup vergi almak kanuna aykırı bir durum. Bu yapılan nereden baksanız engellilerin haklarını gasp etmek.

şevket 45

Üye
Üye
Türkiye engelliler Konfederasyonu başkanı Sayın Turhan içli çözümü bulmuş!! bu istismarı yapanların GÖRME engelliler ve yakınları olduğunu açıklamış peki böyle bir tespitin var ise bu kişileri gerekli mercilere şikayette bulunursun bütün görme engellileri ve ailelerini Zan altında bırakıp Hedef göstermenin çok yanlış ve rencide edeceğini düşünüyorum bir başkan bütün özürlülerin haklarını eşit bir şekilde korunması için çalışması gerektiğini düşünüyorum insanları ayrıştırmanın gruplaştırmanın hiç kimseye bir faydası yoktur burada yapılması gereken ise bütün engellilerin imkanlar içerisinde sosyal bir devlet anlayışı ile daha iyi şartlarda yaşam kalitesinin artırıl masını sağlanmasını temin etmek olmalıdır ama görüyoruz ki verilenleri bile teker teker geri alma uygulamaları içine girilmiş olunmalarıdır federasyon başkanının daha çok işi bütün engellilerin sosyal haklarınının ve yaşam kalitelerinin artırılması için çok daha mücadele vermesi gerekiyor bence !! tekrar söylüyorum bu istismarları yapan kimler var ise onları tespit edip gerekli yaptırımları o kişilere uygulamanın daha doğru mantıklı olacağını düşünüyorum ben isem iki GÖRME engelli ve otistik rahatsızlıkları bulunan iki evlat babasıyım Gerçekten bu açıklama dürüstce kanunlara uyan masum olan beni ve bütün görme engellileri ve ailelerini üzmüştür Saygılarımla.

şevket 45

Üye
Üye
engelliler ötv ödemeden araç alabiliyor ama %18 kdv ödüyorlar buda devletin kasasına giren bir miktar da olsa vergi toplamasını saglıyor engellilere araç alımlarında saglanan ötv indirimi olmasa pek çogumuz donanımsal olarak özel araçların dışında kalanlar sıfır araç almayı düşünmez bu mevcut uygulamada %18 kdv almak devletin bayagı işinede geliyor ÷otomobil sektörününde yaptıkları adet satışlarını artırıp cirolarını yükselttikleri için devlete daha fazla vergi ödemelerini saglıyoruz ÷sektörde çalışan iş istihdamınıda engelliler olarak yükseltmesinede katkıda bulunuyoruz kısaca özetlersek engellilerin ötv siz araç alma uygulamasına rakamsal sınır konul mamasını !! istismar edenlerin tespit edilip caydırıcı cezalar verilmesini daha uygun olacagını düşünüyorum ÷ engellilerin devlete bir nepze de olsada katkıda bulunuldugu gerçeyidir ...

Poetika

Üye
Üye
Merhaba,
bu düzenleme ile 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin 2 nci bendi b fıkrasına göre araç alımında da fiyat sınırı getiriliyor mu? Bu konuda yaşadığım sıkıntılara şurada değinmiştim.

https://engelliler.gen.tr/f18/yuzde98-engelli-raporuyla-2143-cc-arac-alimi-31491/,

Yani, 1.600 cc üzeri "...araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmalarını gerektirecek nitelikte olduğunu ilgili mevzuat çerçevesinde alınan engelli sağlık kurulu raporuyla tevsik eden ve engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran..." engelliler için kısıt nasıl işleyecek?

Ben şu an araç siparişimin gelmesini bekliyorum. Yürürlüğe 2018'de mi girer?

şevket 45

Üye
Üye
Ben hükümetin bu tutumunu destekliyorum..

SM-A310F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

murat bey görüşünüze tabikide saygı duyarım devletin ötv siz engellilerin aldıkları araçlara getirilmek istenilen kısıtlama bence yanlış bir uygulama ÷ kişinin engeline göre farklı donanıma sahip araca ihtiyaçları vardır bu araçların fiyatlarıda bayagı daha pahalı araçlardır !! uygulamak istenen yasanın engellilere negibi bir katkısı olacagınıda detaylı bir şekilde anlatırsanız bu forum sayfasından toplum bilgi sahibi olmuş olur !!

alpay demir

Üye
Üye
Arkadaşlar bilgisi olan varmı yeni ötv muafiyeti 90.000 tl uygulaması torba yasanın onaylandığı tarihten ihtibaren mi yani 20.10.2017 den mi yoksa 2018 ocak tan ihtibaren geçerli olacak bilgi için şimdiden teşekkür ediyorum

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

muratişçimen

Üye
Üye
benim bıldıgım 1). önce komisyonda gorülup. kabul edılılır. 2) sonra Genel kurulda kabul ettırılıp.. 3)akabınde Cumhurbaskanına onaylatıp. resmı gazetede yayınalndıgı gun gecerlı olurmuş..

FatihKorkutan

Üye
Üye
Merhabalar hekese.. Bu durumda bir kafa karışıklığım var. 90.000tl sınırı, alınacak aracın fabrika çıkış fiyatı mı? Yoksa fabrika çıkış fiyatı + kdv + ötv fiyatı 90.000tl olan fiyatı mı geçerli?

şevket 45

Üye
Üye
merhaba fatih bey temennimiz bu yasanın geçmemesi şayet geçersede 90.000 bin tl vergisiz çıplak fiyatı÷ ötv÷kdv net fiyatı ise 170.000 tl kadar

Sent from my LG-H815 using Engelliler.gen.tr mobile app

Tekerlekli Sandalye