ÖTV ve MTV'den muaf olmak için fiziki olarak özürlü olmak gerekiyor mu?

srchacker

Üye
Üye
%91 özürlüyüm sıfır araç aldım fakat fiziksel bir özürüm yok.Bu durumda araca vergi ödermiyim yoksa vergiden muafmıyım.muafsam herhengibir yere başvurmam gerekiyormu?teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sakatlık oranınız %90'ın üzerinde olduğu için ÖTV, MTV, KDV indirimli araba alabilir, aldığınız aracı 3. dereceye kadar yakın akrabalarınız kullanabilir.

srchacker

Üye
Üye
peki herhangibir yere başvuru yapmam gerekiyormu?vergi ödememek için.aslında duyumlarıma göre elde ayakta sakat olmadımı vergi ödeniyor diye duymuştum ama sizden teyit etmek istedim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz aracı almışsınız sanırım. Aracı almadan işlem yapmanız gerekirdi.
Sakatlık Derecesi %90 veya Daha Yüksek Olanlarda İstisna

Özel Tüketim Vergisi Kanununda 5228 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik sonucu,malül ve engellilere sağlanan ÖTV istisnasının kapsamı genişletilmiş ve engel derecesi % 90 nı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın yurt içinden veya yurt dışından iktisap ettikleri taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilmemesi sağlanmıştır.Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engellilerde yasadan yararlanabilmektedir.

Sakatlık derecesinin % 90 ve üzerinde olduğu, “Özürlülere Verilecek Sağlık Raporları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluşlarından(tam teşekküllü Devlet Hastanesi) alınacak rapor ile belgelendirilmesi şartıyla, araç alabilirler...

srchacker

Üye
Üye
valla söylediklerinizden bişey anlamadım.zaten ben tam teşekküllü rapor ile ötv den muaf araç aldım.şuan mtv yıllık vergi ödememek için başvuru yapmalımıyım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Soruyu tam ve anlaşılır şekilde sormadığın için sağlık cevapta veremiyoruz. Vergi indirimi demişsin ama hangi vergi indirimi? özel tüketim vergisimi, motorlu taşıtlar vergisimi?
neyseki zon mesajında MTV'yi sorduğunu anlayabildim. :)
Her neyse sorunun cevabına gelince, normalde mtv için başvuru yapılmıyor. Çoğu arkadaş ötv indirimli araç aldıklarında otomatikmen mtv dende muaf tutuluyor ancak bazılarına mtv borcu geliyor. Eğer senden MTV istendiyse vergi dairesine gidip oradaki gerekli belgeleri doldurup MTV den muaf olmalısın.

Tekerlekli Sandalye