ÖTV'den yararlanma & Sağlık raporu alma

burhan060

Üye
Üye
Öncelikle diğer konularıda okuduğumu belirtmek isterim.Sadece net olarak algılayamadığım için konu açma ihtiyacı hissetmiş bulunmaktayım.
Annemde kalça çıkıklığından dolayı % 44 Raporu bunlunmakta. Henüz bir ay kadar önce sağ kalçadan Total kalça protezi ameliyatı oldu ve diğer kalçadan da yaklaşık 1 sene sonra ameliyat olmayı planlamakta
Sadede gelecek olursam eğer Annemin tekrar rapor için başvurması durumunda rapor olayı ne olur ? Tablodan baktım ama pek birşey idrak edemedim
(Ayrıca annemin okuma ve yazması bulunmadığından) % 90 olan rapor daha düşük gelse dahi ben ÖTV den yararlanarak araç alabilirmiyim ? Yasada böyle bir hüküm varmıdır ?
Yorumlarınızı esirgemeyiniz lütfen.Yardımcı olan olmayan ve site kurucularına ayrı bir teşekkür ederim bir çok konuda da ayrıca aydınlanmış bulunmaktayım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu şekilde açıklayayayım. ÖTV indirimli araç almak için önünüzde 2 seçenek var bunlar
1- Rapor oranı %90 ın altında olursa annenizin raporunda "h sınıfı ehliyet alır özel donanımlı araç kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte. Fakat anladığım kadarıyla annenizin aracı kendisinin kullanma şansı pek yok bu nedenle bu seçeneği ekarte ediyoruz. Bu arada sol bacakta hareket kısıtlılığı varsa otomatik vitesli araçta alabilir ama onun içinde sürücü belgesi şartı var.
2- Çift taraflı kalça çıkıklığında %90 ın üzerinde rapor alınabilir ama zor bir ihtimal. Hastanın durumunu bilmek lazım.

Tekerlekli Sandalye