ÖTV'den yararlanmak için nasıl bir rapora sahip olmam gerekiyor?

narin33

Üye
Üye
Ben ÖTV indiriminden yararlanmak için başvurdum ve %52 özürlü raporu aldım. Tam olarak "Tek bastola ambule spastik paraparazi" teşhisi bulunuyor.Ayrıca akciğer kanseri tedavim var ve bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi alıyorum ama sanırım bu ötv için geçerli değil. Benim merak ettiğim konu ben raporla ötv indirimden yararlanabilir miyim? B sınıfı ehliyete sahibim. Eğer yararlanırsam H tipi ehliyet almam gerekir mi yada benden başkası kullanabilir mi? Ayrıca raporda belirtmemiş ama problem sol ayakta.
Durumum bu. Sorularımı cevaplarsanız da sevinirim. Teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sol ayağınızı kullanamıyorsanız ve bir donanıma ihtiyacınız varsa evet özel donanımlı araç kullanabilir ötv den yararlanabilir raporla ötv den yararlanabilirsiniz, ancak özür gösterir rapor başlı başına yetmez raporunuzda mutlaka bu ibareler yazması gerekiyor, ayrıca H sınıfı ehliyette alabilirsiniz bu konuda detaylı ve geniş bilgi için aşağıdaki adresi kontrol edebilirsiniz. Başkasının sizin adınıza araç alıp kullanması için sizin raporunuzun en az %90 olması gerekiyor.

http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/

Tekerlekli Sandalye