Özel donanımlı engelli araçları kiraya verilebilir mi?

medo35

Üye
Üye
Halil kardeşim. Engelli araçlarının kullanımı hakkındaki son düzenlemelerde; otomatik viteslileri hekes kullanabiliyor. Ancak donanımlı olanlar donanıma uygun H ehliyetli olması durumunda başkaları tarafından kullanılmasına izin verilmiş. Bildiğin gibi bu araçları da kiraya vermekte bir sakınca görülmemiş. Otomatik viteslileri anladıkta, donanımlı araçlar nasıl kiraya verilir sence.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel donanımlı araçların kiraya verilebileceğini söyleyen düzenlemeyi buraya ekleyebilirmisin?

medo35

Üye
Üye
Özürlük derecesi % 90 ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullnılmak amacıyla özel tertibatlı araçların ÖTV muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe ÖTV ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi kiralanması, ödünç verilmesi özel tertibatın kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır. Denilmiş. Buradaki Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup ifadesi ile kiralanması, ödünç verilmesi kelimelerinin kaldırılmış olmasından böyle anladım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özürlük derecesi % 90 ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullnılmak amacıyla özel tertibatlı araçların ÖTV muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe ÖTV ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi kiralanması, ödünç verilmesi özel tertibatın kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır.

Kaldırılan yeni madde nerede? Onu soruyorum?

medo35

Üye
Üye
Aynı metin içinde ARAÇ SAHİBİ SARAFINDAN KULLANILMASI ZORUNLU OLUP, VE KİRALANMASI VE ÖDÜNÇ VERİLMESİ ifadeleri kaldırıldı.
Karayolları Trafik Yönetmeliği

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
medo35 bahsettiğiniz o ibareler Karayolları Trafik Yönetmeliğinin en sonki düzenlemesinde geçiyorsa siz güncel Karayolları Trafik Yönetmeliği linkini buraya ekleyinki bizde bakalım. Benim böyle bir şeyden haberim yok.

medo35

Üye
Üye
Tamam bulup göndereceğim. Ancak ondan sonra yine kritik yapalım. Orada yine kafalar karışık.

medo35

Üye
Üye
EKSİ: Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanılmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde, ikinci el araç olarak satın alınmış ise, "Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır." şeklinde şerh konulur.

YENİ: c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. K.Y.T.Yönetmeliği 53. Madde

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım özel donanımlı araç aldınız. Sizinle aynı hastalığa/sakatlığa (daha net anlaşılması için aynı donanıma ihtiyaç duyan) sahip kişiler H sınıfı ehliyetleri olmaları halinde kullanabilir. Başka türlüsünün olması bana göre imkansız.

medo35

Üye
Üye
Bende öğle düşünüyorum. Ancak burada kiraya verebilme konusundaki uygulamalar net değil. Birçok arkadaş normal araç, kiralama firmalarından nasıl kiralanıyorsa engelli aracı da öğle kiralanır diyor. Ben bunun uygulanabilir olmasına ihtimal vermiyorum. Böyle olabilmesi için, daha önce konuştuğumuz gibi büyük suistimaller olacaktır. Donanımsız otomatik araçları B ehliyetli herkes kullanabilir denilmiş. Buda kiralama firmalarını harekete geçirir. Al sana suistimal. İşte bu yüzden B1 adı altında yeni bir ehliyet sınıfı oluşturulmaya çalışıyorlar. Benim arkadaşlara tavsiyem Otomatik donanımsız araç alacaklar ise, bir daha düşünmeleri gerek. B1 ehliyeti ÖTV konusunda yetersiz kalacağından, sol ayak sakatlığı olanlar zor durumda kalabilir.

Tekerlekli Sandalye