Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi mercek altına alındı

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
medya.php

Selçuk Üniversitesi'ne ait Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi mercek altına alındı. İhbar mektubu üzerine harekete geçen Konya Başsavcılığı, merkezde bulunan onlarca dosyayı inceliyor.

Meram Tıp Fakültesi Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’yle ilgili olarak görevi kötüye kullanmak suretiyle haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla soruşturma başlattı.

İddialara göre, Meram Tıp Fakültesi Vakfı’nın Meram İlçesi Yunusemre Mahallesi Serin Yol Sokak’ta bulunan Fizik Tedavi Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, bundan 4 ay önce kapatıldı. 200’e yakın zihinsel ve bedensel engelli öğrencinin tedavi gördüğü merkez kapatılmadan önce bazı çalışanların da işine son verildi. Vakıf yöneticileri tarafından işine son verilen çalışanlar, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek suç duyurusunda bulundu.

İhbar mektubu gitmiş!

Çalışanların suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma sürerken, Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir ihbar mektubu ulaştı. İsmi saklanan ihbarcı, mektubunda Meram Tıp Fakültesi Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir dizi usulsüzlük yaşandığını ileri sürerek, tedavi olmaya gelmeyen bazı zihinsel ve bedensel engelli çocukların gelmiş gibi gösterildiğini, gelen çocuklara ise uygulanmayan tedavi yöntemlerinin uygulanmış gibi işlem yapıldığını iddia etti.

İhbarcının verdiği bilgilerin doğruluğunun araştırılmasını isteyen Başsavcılık, ihbar mektubunu CMK’nın 250. maddesi kapsamındaki suçlara bakan Cumhuriyet Savcısı Talip Akgedik’e ulaştırdı. Çalışanların şikayeti üzerine başlatılan soruşturmaya ilişkin dosyayı da isteyen Savcı Akgedik, ihbarcının verdiği bilgiler doğrultusunda mahkemeden, Meram Tıp Fakültesi Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde arama ve el koyma kararı çıkarttı.

200 klasöre el konuldu

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Cumhuriyet Savcısı Akgedik’in talimatları doğrultusunda geçen hafta, Fizik Tedavi Hastanesi binasının bir bölümünde faaliyet gösteren ve 4 ay önce kapatıldığı belirtilen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne girdi. Binada arama yapan polis, tedavi gören öğrencilere ait bilgileri içeren dosyalar, evrak kayıtları, giriş-çıkış bilgileri ve tedavi raporları dahil yaklaşık 200 klasör evraka el koydu. El konulan belgelerin, Cumhuriyet Savcısı Talip Akgedik tarafından bizzat inceleneceği öğrenildi.

Öte yandan vakıf ve hastane yönetiminin detaylı bilgi sahibi olmadığı anlaşılan soruşturmayla ilgili bazı idarecilerin de ifadelerine başvurulması bekleniyor.

Merkezde ne yapılıyordu?

Meram Tıp Fakültesi Vakfı bünyesinde 3 yıl kadar önce kurulan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ortalama 200 öğrenci, uzmanların gözetiminde eğitim görüyordu. Merkeze, zihinsel ve fiziksel engelli, down sendromlu, konuşmada ve psikolojik sorun yaşayan, okul ve sosyal yaşama uyum problemleri bulunan ve otizm hastası olanlar tedavi ediliyordu.

habertakip

Tekerlekli Sandalye