Özel sektörde çalışan engellilere hava şartları nedeniyle izin?

jengajenga

Üye
Üye
merhaba

ortopedik olarak %40 bacağımdan engelliyim. özel bir şirkette çalışıyorum.
bildiğiniz üzere istanbulda yaşanan olumsuz hava koşullarından oturu servis gelemedi ve
bende tam olarak kar da yürüyemediğimden ötürü, ilgili müdürüme durumu anlattaım ve kesinlikle işe gelmemi bildirdi. bende düşme pahasına babamında yanıma alarak yarım saatlik bir yürüyüş ile metroya ulaşıp, metrobüs ile iş yerine ulaşıp iş başımı yaptım. akşamda servis olmadığı için yine aynı şekilde eve dönüş yaptım.

kamuda çalışanlar ıcın idari izin durumu olduğunu duymuştum, ozel sektörde calısanlar ıcın bu gıbı durumlar engellileri koruyan hıc bır uygulama yok mu?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öncelikle Allah kolaylıklar versin demek isterim kötü hava şartlarında böyle sıkıntılarla uğraşmak zorunda birdaha kalmamanızı dilerim.

Kamuda çalışanlar için doğrudur idari izin yapılıyor. Özel sektörde böyle bir izin durumu maalesefki yok işverenin insiyatifine kalmış bir durum artık.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam jengajenga,

İstanbul yine kara teslim ve yine ben validen kamu, özel ayırımı yapmaksızın bir açıklama yapmasını bekliyorum. Sanırım hatta büyük bir ihtimalle açıklamasını yine kamuda çalışan engelli ve hamile personellerden yana yapacak ve kar yağışı bitene kadar idari izinli sayılmalarını söyleyecek ama olsun bak seninle aynı koşulları taşıdığımdan ( bende ortopedik engelliyim ve benim senin gibi koluna girerek kayma tehlikesine karşı koruyacak bir babam olmadığı için :( ) sana ufak bir yanıt yazmak istedim.

Ben bu tür olumsuz hava koşullarında işe gidemiyorum ve bu nedenle işverenimin sahip olduğum senelik izin hakkımdan düşmesi kaydıyla işe gitmeme mazeretimi kabul ettirdim tabii uzun yıllar ve uzun uğraşlar sonucunda yıllık ücretli tatil hakkımdaki günlerden düşülmesini isteyerek kabul ediyorum. Bunu senin içinde alternatif bir çözüm yolu olması umudumla yazıyorum. Aslında en yakın devlet kurumuna giderek rapor almakta var ama o bile bu olumsuz hava şartlarında oldukça zor :(

Bu hayatta hiçbir iş senin sağlığından daha önemli değil jengajenga. İşe, çalışmaya her ne kadar ihtiyacımız çok olsa bile bu bizlerin yaşamını, sağlığını tehlikeye atmamızı gerektirmemeli. Üzgünüm.. bunu anlayabilecek olgunluğa erişmemiş anlayışsız yöneticileri Allah'a havale ediyorum.

Hayatta istediğin her şey umduğun gibi olsun dileklerimle..

Tekerlekli Sandalye