Özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi ile normal araba kullanamazmıyız?

enes1993

Üye
Üye
selamun aleyküm hayırlı günler ben 18 yaşındayım bu pazartesi h ehliyetimi emniyetten alıyorum özür oranım 56-57 sol elim yok (ve özel tertibata ihtiyacım olmadan rahat bi şekilde araba sürebiliyorum)raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor ama özel tertibat istemiyorum(aracımın özel tertibatlı olması şart mı?) sizce araba almak için nasıl bir yol izlemeliyim.

abuzerbb

Üye
Üye
aleykümü selam

eyliyet aldıktan sonra sen gendin göre tertibat yaptırsan ona göre rusat işletsen kulamay devam edersen kardaş bende yeni ehliyet aldım kurs dosyamı aldım sen malyaya par verdim verdinse kaç para verdin bana yazarsan iyi olur slm ve dua ile

Parmaksız

Üye
Üye
raporunda özel tertibatlı araç kullanır yazdığı için alacağın arabayı neredeyse yüzde elli ucuz alırsın neden istemiyorsunki

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet özel tertibat taktırmanız şart çünkü H sınıfı ehliyetle tertibatsız araç kullanamazsınız ehliyet zaten özel tertibatlı araçlar için geçerli bir ehliyet oldugundan bu durumda tertibatlı araç kullanacaksınız çaresi yok maalesef..

abuzerbb

Üye
Üye
kardaşim

sen sadec özle tertbat dirasyona yapacasın yeterli

enes1993

Üye
Üye
evet özel tertibat taktırmanız şart çünkü h sınıfı ehliyetle tertibatsız araç kullanamazsınız ehliyet zaten özel tertibatlı araçlar için geçerli bir ehliyet oldugundan bu durumda tertibatlı araç kullanacaksınız çaresi yok maalesef..
peki otomatik vites özel tertibat sayilirmi?

enes1993

Üye
Üye
arkadaşım mesaj attığın için teşekkür ederim ama yok öyle yüzde 50 ucuza felan adamın babası olsa 100 de 50 indirim yapmaz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol üst ekstremite'de sakatlığı olanlara genellikle "donanımlı araç kullanır ibareli rapor" verilmiyor. Yine aynı şekilde sol üst ekstremite'de sakatlığı olan bazı arkadaşlar, "H sınıfı sürücü belgesi alır, otomatik vitesli, elle kumandalı özel donanımlı araç kullanır. İbareli rapor alarak bu işi hallettiler. Sen böyle bir rapor alırmısın yada verirlermi bilmiyorum ama raporundaki o ibarelerle "özel donanım" taktırmak zorundasın. Birde merak ettiğim sana nasıl bir özel donanım uygulayacaklarmış. Bunu öğrenebildin mi?

bilgeadam

Üye
Üye
sen tertibatlı araç kullanman olanaksız gözüküyor sol elin olmadığını söylüyorsun iki işi tek elle nasıl yapacaksın senin alacağın rapor bence h sınıfı vergiden indirimli otomatik vitesli araç raporu alman yeterliydi yeni kanuna göre sol bacağından rahatsız olanlar bile artık tertibatsız vergi indirimli otomatik vitesli araç alıyorlar dün arkadaşım aldı raporu maliyeye yolladı onaylandı zora koyarlarsa taktırırsın tertibat durur kendin nasıl kullanıyorsan öle kullanırsın parmaksız arkadaş yüzde 50 araba alırsın yazmış öyle birşey yok araba fiyatına göre yaklaşık 5 bin ile 15 bin arası indirim uygulanıyor onuda bayi indirim değil devletin indirimidir

enes1993

Üye
Üye
ustam bunu ukalalık olarak algılama da yani bi işe mecbur kaldınmı öyle bi hallediyosun ki yani şöyle diyim direksiyon sınavında ki adam çoğu sınava girenden iyi kullanıyosun dedi ve trafiğe de çıktım yani bahçeşehirde oturuyorum burdan yenibosna halkalı vs. gittim.yani benim sadece ceza yemeden sorduklarında işte özel tertibat diyebileceğim bi tertibata ihtiyacım var.

enes1993

Üye
Üye
abim bana şu özel tertibatı uyguluyacaksın demediler onların istediğini mi yaptırmak zorundayım benim ihtiyacı olan çevirmede sorduklarında işte sana özel tertibat diyebileceğim göstermelik bişey

enes1993

Üye
Üye
Sol üst ekstremite'de sakatlığı olanlara genellikle "donanımlı araç kullanır ibareli rapor" verilmiyor. Yine aynı şekilde sol üst ekstremite'de sakatlığı olan bazı arkadaşlar, "H sınıfı sürücü belgesi alır, otomatik vitesli, elle kumandalı özel donanımlı araç kullanır. İbareli rapor alarak bu işi hallettiler. Sen böyle bir rapor alırmısın yada verirlermi bilmiyorum ama raporundaki o ibarelerle "özel donanım" taktırmak zorundasın. Birde merak ettiğim sana nasıl bir özel donanım uygulayacaklarmış. Bunu öğrenebildin mi?
abim bana şu özel tertibatı uyguluyacaksın demediler onların istediğini mi yaptırmak zorundayım benim ihtiyacı olan çevirmede sorduklarında işte sana özel tertibat diyebileceğim göstermelik bişey

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aracına özel tertibat taktırmazsan ÖTV indiriminden yararlanamazsın. Bu kadar basit.

enes1993

Üye
Üye
ABİ bu kadar basit evet ama insan adam gibi bilglendirilmese bu kadar çok soru sorar benim ihtiyacım yok ama özel tertibat yaptırmam lazım yani en basit ne yaptırabilirim örneği sinyali direksiyonnun şağ tarafına koydursam olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Enes, sen kendi kafana göre tertibat yaptıramazsın. Raporunda hangi tertibat uygun görülmüşse makine mühendiside ona göre tertibat cizer arabaya taktırır.

enes1993

Üye
Üye
hmm tamam abi anladım ama benim raporumda nasıl tertibat yapılacağı yazmıyordu sağlık raporunu diyosun dimi sen?
peki abi mühendisin yapacağı tertibat arabanın fiyatını arttırırmı?
senin bi engelin varmı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Takılacak tertibata göre belli bir fiyat alınır tabiki. Bunu tertibat taktıran firmalarla görüşmelisin.

abuzerbb

Üye
Üye
kardeşim bu adamın engeli ayağında değil bu adamın engeli kolunda yanı özel tertibat kolun göre yapılır yani git yutuba bak orada görüsün engel göre tertbatları görürsünslm ve dua ile

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben hala "sol kol için" nasıl bir tertibat takılacağını merak ediyorum. Enes sen taktırırsan tertibatın bir resmini çekip siteye eklermisin lütfen...

enes1993

Üye
Üye
abi ben şimdi engelli maaşı için başvurdum sitede evrakınız ulaştım beklemede diyo ne kadar beklerim bi bu maaş olayı olduğu için araba alamam üstüme bişey olmaması gerekiyo o yüzden araba almıcam sadece öğreniyorum kusura bakma

Tekerlekli Sandalye