Özelge nasıl talep edilir?

mavzer

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar ALLAH nasip ederse araba almayı düşünüyorum rapor aldım raporda tertibatlı araç kullanabilir yazıyor
ve ehliyetimide aldım bugün bulunduğum vergi dairesine gittim ötv indirimli araç alacağımı söyledim raporuda gösterdim
benden özelge istediler indirimli alıp alamıyacağımı özelgede yazıyormuş bu özelgeyi nerden istiycem ve nasıl bir talep formu doldurucam
bilen varsa bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mükelleflerin özelge talepleri için Gelir İdaresi Başkanlığı merkezine doğrudan başvurma imkanı bulunmamakta olup özelge taleplerinin özelge talep formu ile Vergi Dairesi Başkanlıkları ile Vergi Dairesi Başkanlığı bulunmayan illerde Defterdarlıklara yapılması esastır.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413 üncü maddesinde, mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığından veya Gelir İdaresi Başkanlığının bu hususta yetkili kıldığı makamlardan vergi durumları ve vergi uygulanması bakımından müphem ve tereddüt duydukları hususlar hakkında izahat isteyebilecekleri hüküm altına alınmıştır.

Bu kapsamda 16/01/2010 tarihinde uygulamaya konulan özelge sistemi ile; mükellefe kısa zamanda doğru ve net cevap verilmesi, muhatabın teke indirilmesi, başvuruların ve cevapların bir standarda kavuşturulması, mükellefin uyum maliyetinin azaltılması, bürokrasi ve kırtasiyeciliği azaltarak kaynakların verimli kullanılması ile internetten özelgelerin yayınlanması suretiyle şeffaflık sağlanmaktadır.

Mükelleflerin özelge talepleri için Gelir İdaresi Başkanlığı merkezine doğrudan başvurma imkanı bulunmamakta olup özelge taleplerinin özelge talep formu ile Vergi Dairesi Başkanlıkları ile Vergi Dairesi Başkanlığı bulunmayan illerde Defterdarlıklara yapılması esastır.

Başvuruda gerekli olan özelge talep formuna, ayrıntılı bilgi için ilgili mevzuata ve özelge örneklerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile Özelge talebinde bulunmak için tıklayınız https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/mai...926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7

Buda talep formu: https://www.gib.gov.tr/dilekce/ozelge_talep_formu.html

Tekerlekli Sandalye