Özgürlüğe yol ver, farket...

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
ozgurluge_yol_ver_farket.jpg

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Özel Eğitim Bölümü ve Özel Eğitim Vakfı (ÖZEV), engellilere karşı duyarlılığın geliştirilmesi amacıyla Dereboyu Caddesi’nde yürüyüş düzenlediler.

UKÜ Özel Eğitim Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri ile ÖZEV temsilcilerinin katıldığı yürüyüşe, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik ile Kamu-Sen Engelliler Komitesi Başkanı Hülya Afacan da katılarak destek verdi.

Güzergah üzerindeki trafik ışıklarında toplanan öğrenciler yürüyüşte “En büyük engel sevgisizliktir”, “Özgürlüğe yol ver”, “Engelsiz yaşama destek ver”, “Yapacaklarım sınırlı ama ufkum geniş”, “Sen hiç gözlerini bağlayıp görmeyi denedin mi…” yazılı pankartlar taşıdılar.

Öğrenciler “engellere hayır” sloganı ve ıslıklarla yolun sol şeridini kapatarak yürüdüler.

Basına dağıtılan bildiride de, 3 Aralık’ın BM tarafından Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildiğine dikkat çekilerek, “Bu gün engelli insanları anlayabilmek, onlar için yaptıklarımızı ve yapamadıklarımızı sorgulayabilmek açısından önemli bir işleve sahiptir” denildi.

KKTC’deki 4 bin 295 engellinin fiziksel, ruhsal, duyusal, duygusal veya gelişimsel engellerine dikkat çekilen bildiride, şöyle denildi;

“Bugün gerek sosyal yaşamda, gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve sağlık merkezleri, apartmanlar, okullar, üniversiteler, toplu taşıma araçları gibi yaşamın birçok alanında çeşitli ‘engeller’ ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamız gerektiğine inanıyoruz.

Bu nedenle fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf ederken, asıl engellerin bedenlerde değil düşünce yapılarında olduğunu bir kez daha yenilemek isteriz…”

TAK

Tekerlekli Sandalye