Özür oranım arttığı için aldığım yetim maaşının miktarı artarmı?

D_İ_L_A_R_A

Üye
Üye
Çok soru soruyom ama yetim maaşıyla ilgili bir sorum daha olacak. Cevaplarsanız çok memnun olurum. Ben 7 yıldır rahmetli babamdan kalan yetim maaşı alıyorum. İlk yetim maaşı aldığımda sakatlık oranım %65 idi şimdiyse sakatlığım ilerledi ve özürlülük oranım %80 oldu. Özür oranım arttığı için aldığım yetim maaşının miktarıda artarmı. Eğer artarsa sgk ya dilekcemi vermemiz gerekiyor.
Babam ssk emeklisiydi ailede tek yetim maaşı alan benim diğerler kardeşlerim evli.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ne kadar yetim maaşı alıyorsunuz ayrıca siz daha önce yetim maaşını 2022 seviyesine yükselttirdiniz mi? sizin aldığınız 2022 maaşımı yetim maaşımı? daha önce kuruma engel durumunuzla ilgili bir başvuru yaptınızmı?

D_İ_L_A_R_A

Üye
Üye
Yok ben 2022 maaşı almıyorum. Sadece babamdan kalan 575 tl lik yetim maaşı alıyorum. 2022 içinde başvurmuştum ama yetim aylığı aldığım için 2022 vermediler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet anladım aldığınız yetim maaşı 2022 maaşından yüksek o yüzden rapor yada dilekçe vermenizin sizin açınızdan alacağınız paraya faydası olmaz, ben sanmıştım ki yetim maaşınızı 2022 seviyesine yükselttniz, ama şuan en azından sizin durumunuzda ve aldığınız maaş için verilecek rapor yada dilekçe mevcut 575 liralık oranı degiştirmez. Özür oranınızın artması/azaltması aldığınız parayı degiştirmez çünkü siz sakatlık maaşı degil babadan kalan yetim maaşını alıyrsunuz.

D_İ_L_A_R_A

Üye
Üye
Anladım. Ben sitede sanki sakatlık oranı artanların maaşlarıda artıyor gibi bi yazı okumuştum o yüzden sormak istedim. Demekki ben yanlış okudum yada yanlış anladım.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yok o durum 2022 maaşı alanlar için geçerlidir.

Tekerlekli Sandalye