Özürlü araç indirimi şartları: Detaylı

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Arkadaşlar 2015 Yılında çıkan kara yolları trafik yönetmeliği ve yine 2015 menşeli ÖTV (özel tüketim vergisi) tebliği doğrultusunda Engelliler adına alınan, alınacak sıfır otomobillerin alım şartlarında bazı değişiklikler oldu. Bu değişiklikler doğrultusunda eskiden doğru bildiğimiz, özürlü araç alım şartlarının tamamı olmasa da kritik diyeceğimiz değişiklikler oldu. Bu doğrultuda başta Engelliler.gen.tr Platformu olmak üzere konuyla ilgili ÖTV indirimli engelli araç alım şartlarına dair önceden yazılmış, çizilmiş bilgilerin çoğu da yeni yönetmelik ve tebliğ doğrultusunda geçersiz oldu. Kısaca 2015 yılına kadar ÖTV – MTV İndirimli sıfır engelli araçlarıyla ilgili bilgilerin güncellenmesi gerekmekteydi. Bu manada bende güncel yasa, yönetmelik, tebliğ doğrultusunda özürlüler adına alınacak araçların şartlarını güncellemek istedim. İlk önce değişikliklere bakalım.

ozurlu-arac.jpg

Engelliler Hangi Sınıf Sürücü Belgesi Alır?

En önemli ve radikal değişiklikte engellilere verilen sürücü belgelerinde oldu. Şimdiye kadar engellilerin sürücü olabilmesi için “H sınıfı ehliyet” veriyordu. 1.1.2016 tarihi itibariyle yeni ehliyet için başvuracak engellilere bundan böyle H sınıfı ehliyet değil engel durumlarına göre A veya B sınıfı ehliyet verilecek. Konuya ilişkin ayrıntılar için buraya tıklayın:> http://engelliler.gen.tr/f18/h-sini...a-veya-b-sinifi-surucu-belgesi-geliyor-27152/

Tabi burada merak konusu olan şey önceden alınan H sınıfı sürücü belgelerinin ne olacağı. Önceden alınan H sınıfı sürücü belgeleri 13-15 TL bir ücret karşılığında 5 yıl içerinde yani 2021 tarihine kadar A veya B sınıfı belgeleriyle değiştirilecek. İkinci ve bir başka önemli değişiklik ise sol elden koldan engelliler için geldi.

Otomatik Vitesli Araçlar ÖTV İndirimine Dahil Edildi?

Aslında şimdiye kadar yani 2015 yılına kadar sol bacaktan engelliler otomatik vitesli araçları ÖTV – MTV indirimli alabiliyordu. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/

Ama sol kol ve sol elden engelliler ne otomatik vitesli nede özel donanımlı, özel tertibatlı araçları ÖTV istisnasız alamıyordu. Sol kol engellilerin yaşadığı bu haksız mağduriyete bir son verildi ve artık bundan sonra sol kol veya sol eldeki engel durumuna göre özel donanımlı veya donanıma gerek olmayan durumlarda otomatik vitesli sıfır araçları ÖTV istisnalı alabilecekler. Yine konuya ilişkin detaylı bilgi için şu topiğe bakmanızı öneririm. :> http://engelliler.gen.tr/f18/sol-el...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/

Sol elden engelli olanların yaşadığı mağduriyetin giderilmesinden söz etmişken aynı durumun işitme engelliler içinde geçerli olduğunu belirtip işitme engellilerinde bir an önce ÖTV indirimli araç alabilmesi için yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini buradan yetkililere belirtmekte fayda var.
Bu iki önemli değişiklikten sonra son değişikliğe de göz atıp engelli kişi adına alınacak araçlar için aranan diğer şartlara geçelim. Son değişikliğimiz;

Engelli kişi adına alınan aracın kimler kullanır?

Evet arkadaşlar buda çok çok önemli bir konu. Şimdiye kadar sakatlık oranı (özür oranı) %90 ve üzeri olan kişiler adına aracı 3 dereceye kadar yakın akrabalar kullanabiliyor du. Tabi sizde taktir edersiniz ki, bu son derece akla, mantığa ters bir uygulama idi ama yasa koyucu böyle hükmettiği için el mahkum insanlar yıllarca bu saçma uygulamaya maruz kaldı. Yapılan son değişiklikle birlikte engelliler adına araçların kimlerin kullanacağı hususunda mantıklı esneklikler getirildi. Detaylar için bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-adina-alinan-araci-kimlerin-kullanacagi-netlesti-27377/

engelli-otomobil.jpg

Engelli Araç İndirimi Ne Kadar?

İyi güzel anlatıyorsun da engelli kişi adına araçlar bu kadar avantajlı mı? Ne kadar kazancımız olacak diye soranlara somut örneklerle yanıtlar verelim. ÖTV yani özel tüketim vergisi 1.6 cc ye kadar %45. Siz engelli kişi adına araç alacaksınız söz konusu bu ÖTV yi devlete ödemeyeceksiniz. Yani Fiat Linea, ford focus, opel astra vb. gibi herhangi bir marka araç. Önce aracın çıplak fiyatına sonrada size maliyetine bakalım. Deney faremiz Ford Fosus olsun. :)

Ford Focus 1.6L 125 ps 4 k trend x tavsiye edilen kampanyalı sıfır satış fiyatı: 61,920 TL
Siz engelli indirimden yararlanıp aldığınızda aracın size maliyeti: 42,706 TL olacak.
Kabaca aracı 20 bin TL gibi indirimli alacaksınız. Türkiye şartlarını düşündüğümüzde 20 Bin tl nin ne kadar ciddi bir rakam olduğunu söylemem gerek yok sanırım.

Peki ben ford focus değil de başka bir araç alacağım bana maliyetini nasıl hesaplarım diye soruyorsanız onun cevabı da burada :> ÖTV Hesapla

Sadece ÖTV mi?

Ötv indirimin yanı sıra engelliler adına otomobiller için birde MTV indirimi var. Yılda iki defa ödenen bu vergide ciddi bir rakam tutuyor. Bundan da muaf tutuluyorsunuz. Detaylar burada:> http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-icin-mtv-muafiyeti-detaylari-26493/

Çok uzattık toparlayalım.

Engelliler adına ÖTV MTV indirimi şartları

Yukarda anlatılanlar ve anlatılmayan ışığında bir toparlama yapmamız gerekirse, şu kişiler ÖTV indirimli engelli aracı alabilir.

• 1-Aracı kendi kullanamayacak kişiler için, rapor oranlarının %90 ve üzeri olacak. Aracı kendisi kullanamayacak kişilerin rapor oranı yüzde 90’ın altında olursa ÖTV indirimden faydalanamaz.
  • 2-Aracı kendisi kullanacak kişiler için ise, alacakları sağlık kurulu raporunda “A veya B sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ibareli rapor almak. Not: sol kol el, ayak engelliler için otomatik vitesli araç kullanır ibaresi yeterli olmaktadır.

Bunlara ek olarak özürlü kişi adına alınan araç 5 yıl boyunca satılamaz. Satılması durumunda aracı alırken ödemediğiniz ÖTV yi ödemek durumunda kalırsınız. Bunun tek istisnası aracı 5 yıl dolmadan satacaksanız sizinle aynı engel grubunda olan kişiye satabilirsiniz. Örneğin sizin sağ eliniz engelli olsun buna uygun özel tertibatlı bir araç aldınız bu aracı atıyorum 3. Yılında (yani 5 yıl dolmadan) sizin gibi sağ elinden engelli ve sizle aynı donanıma ihtiyaç duyan birine satabilirsiniz.

Hasanymc

Üye
Üye
sağ ayakta poliasakari olan kişi nasıl bir ehliyet alabilir. bilgi verirmisiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alır, ama 1 ocak 2016 yılı itibariyle engellilere A veya B sınıfı ehliyet verilecek.

KadirSen

Üye
Üye
Selam, 9 yaşında yurtdışında yaşayan doğuştan 2 ayağıda engelli yeğenim var ayakları yere basamıyor ve dolayısıyla yürüyemiyor türkiyeden herhangi bir raporu yok yurtdışında engelli raporu var ben yeğenimin üzerine araç alabilirmiyim türkiyeden rapormu almak gerekir ingiltere raporu olurmu bilgi verirseniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İngiltereden alınan sağlık kurulu raporunun Türkiye'de geçerli olacağını sanmıyorum. Zira avrupa ülkelerindeki sakatlık oranı hesaplaması ile bizdeki çok farklı. Kısaca norm birliği olmadığından (x hastalığa %xx oran verilir gibi) kabul edileceğiniz zannetmiyorum. Çocuğun yaşı küçük olduğundan ÖTV indirimli araç için en az %90 oranında bir rapor almalısınız.

omergok

Üye
Üye
Yüzde 60 konuşma engelli bir kişi ÖTV indiriminden faydalanabilir mi yardımcı olur musunuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef konuşma engelliler ÖTV indirimden faydalanamaz. Konuşma engelinin yanı sıra başka engel olursa ve hepsinin toplamı %90 ı geçerse ancak o zaman mümkün olur.

Yazgulu

Üye
Üye
Iyi gunler yuzde 78 engelli raporum var bende engelli araci alabilirmiyim görme yle ilgili engelim beni biraz aydinlatirsaniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17607]Yazgulu[/MENTION] malasef görme engelliler ÖTV indirimden faydalanıp araç alabilmeleri için rapor oranlarının en az %90 olması gerekiyor.

canooz

Üye
Üye
Merhabalar. Ben doğuştan kalça çıkığı ortopedik engelliyim. Sağlık kurulu raporumda ki yeni aldım. B sınıfı engelli ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var. Sağlık müdürlüğünden almis oldugum tertibat raporunda da 10.02 otomatik vites kodu var. Bu iki raporla araç almak için başvurduğumda maliye raporumda eksiklik olduğunu söyleyerek istisnadan yararlanıp yararlanamayacagim hususunda tereddüte düştüklerini söyleyerek özelge talebinde bulunacaklarını söylediler. Ben araç beğenip firmaya parasını dahi ödedim. Benim bu durumum ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar lütfen rica etsem bilgilendirirler mi beni

polat6058

Üye
Üye
Hayırlı akşamlar bir bilgi danışcam%75 raporun var ortopedi araç alıp. Kullanabilirmiyim bilgisi olan arkadaş varmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17620]polat6058[/MENTION] kişinin araç kullanıp kullanamayacağına dr muayenesi sonrası karar verilir. Bizim fikir yürütememiz için engel durumunuz hakkında detay vermeniz gerekir.

Tekerlekli Sandalye