Özürlü eşim malülen emekli oldu. Bu durumda aldığımız bakım parası kesilir mi?

sunayca

Üye
Üye
şöyle bir sorum var eşim emekli maaşı almaya başladı nisandan itibaren.(yaklaşık 520 tl)şimdi ben ona baktığım için bana bakım ücreti ödeniyor.Benim aldığım maaş sorun yaratırmı sonra birde bunu geri istemesinler..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar sunay hanım. Evde bakım maaşın da gelir durumuna dair şu kriter(ler) baz alınır.
Bakım ücreti alanlar yahutta alacak olan kişilerin ailelerinde ki toplam gelir 363 TL yi geçmemesi gerekiyor.
Önceden bakım maaşa alan ve ailede kişi başına düşen geliri 363 TL nin altında olupta, daha sonra gelir durumun da değişiklik olursa (363 TL yi gecsin yada gecmesin) bunu mutlaka SHÇ'e bildirmeleri gerekmektedir.

Tabi gelir durumunda olan değişiklik 363 TL yi geçmiyorsa bakım maaşınız kesilmez. Yok eğer geciyorsa maaşınız kesilir.

sunayca

Üye
Üye
aşağıda alıntı --------------Özürlü Bakım Ücreti | SGK | Sosyal Güvenlik Kurumu | Sosyal ... adlı sitedendir.

Özürlü Bakım Ücreti

Aile bireylerinizden birisi sizin nezaretinizde ve siz olmadan hayatınızı sürdüremiyorsa o zaman bu satırları okuyun. Gerekli evrakları hazırlamaya girişmeden önce bakım ücreti alıp alamayacağınızı test edin. İşte test için gerekli bilgiler.

Bakım ücreti alabilmek için gerekli evrakları hazırlamadan önce iki hususun bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü bu iki durum gerçekleşmedikçe bakım ücreti alma hakkınız olamaz. Bürokratik girişimleriniz boşa gider ve boşa zaman harcamış olursunuz. Bu iki husus şunlardır.

1. Bakımını yaptığınız aile bireyi olan engellinin hayatını başkalarına muhtaç olarak sürdürmesi esastır. Yani tuvalete gitmek, yemek yemek, elbise giymek, ellerini yıkamak gibi işleri engelli bireyin sizin desteğinizle yapması gerekir. Bu durumda “ağır engelli” statüsü kazanmış olur.
2. Eve giren resmi gelirin hanenizde yaşayan bireylere bölümünde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 3/2 (üçte iki) geçmemesi gerekir. Örneklemek gerekirse :

Asgari Ücret Net : 450.-YTL

Asgari Ücret (3/2) : 300.-YTL

Eve Giren Resmi Aylık Gelir : 1.400.-YTL

Hanede Yaşayan Kişi Sayısı : 5

Kişi Başına Düşen Gelir : 1400 / 5 = 280.- YTL

Hesaplamayı bu formüle göre yapınız. Çıkan sonuç asgari ücretin üçte ikisi miktarını geçmiyorsa ve aile bireyiniz olan engelliniz birinci maddede belirtilen şartlara uygunsa aşağıda yazılı olan evrakları hazırlamaya başlayınız.

Özürlü olan eşimin aldığı emeklilik ücreti 520 tl.(benim aldığım bakım parası hariç)eve başka gelir girmiyor 4 kişilik aileyiz bu durumda gene 363 lira limit mi geçerli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, bakım ücretinde kişibaşına düşen gelir hesaplanırken bakıcı maaşı hesaba dahil edilmez. Bu durumda rahatlıkla bakım maaşını almaya devam edebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen gelir durumunda ki artışı SHÇ e bildiriniz.

sunayca

Üye
Üye
Halil bey yetkililerle görüştüm durumun sorun yaratmadığ bilgisini verdiler.sadece maaş makbuzu ve durumla ilgili bir dilekçe yazıp teslim etmemizi söylediler......

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Zaten sorun yaratacak bir durum yok tu sunay hanım.
En baştan söylediğimiz gibi kişi başına düşen geir durumunuz 363 TL yi geçmiyorsa, (ki sizde geçmiyormuş) bakım maaşı almaya devam edersiniz. Yapmanız gereken tek şey gelir durumunda olan değişikliği bildirmek. Buda zaten bir prosedör den ibaret.
Kolay gelsin...

Tekerlekli Sandalye