Özürlü Heyet raporu nasıl alınıyor?

zafer.42

Üye
Üye
Arkadaşlar Benim bir dedem var 92 yasinda 10 senedir ayaklari hic tutmuyor ama baska hic hastaligi yok onun uzerinden arac almayi dusunuyoruz hastaneye gittik persembe gunu her poliklinige girdik tektek ayaklari tutmuyor gezdiğimiz doktorlarda biri amcada koah var biride unutkanlik var dediler baska birseyi yok amcanin dediler ne oldugunuda bilmiyorum sistem nasil isliyor onuda bilmiyorum ama hic ayaga kalkamiyor bu hastamiza yuzde 90 rapor cikarmi sonuc ne olur tahmini

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, dedeniz 10 yıldır hiç mi yürüyemiyor? Yada tek başına ayağa kalkıp banyo tuvalet vb. gibi ihtiyaçlarını tutunarakta olsa yapabiliyor mu? Sağlık kurulu raporu işlemleri şu şekilde işler. Önce tüm branş doktorları dolaşılır (ki sizde öyle yapmışsınız) sonrasında 1 yada 2 sonra (hastanelerdeki düzene göre) heyete girilir. Heyette her dr hastaya - engelliye ilşkin kendi branşını ilgilendiren (varsa) hastalığı sakatlığına ilişkin görüş ve oran belirtir. Daha sonra bir den fazla hastalık sakatlık varsa bunlar baltazar formulüyle toplanarak hastanın engel oranı belirlenir. ÖTV indiriminden faydalanmak için mutlak suretle alacağınız raporun oranının %90 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu oranı alırmısınız tam emin değilim. Örneğin yaşlılığa bağlı yürüme bozukluğu varsa bu durumda bahsi geçen oranı vermeyebilirler.

zafer.42

Üye
Üye
Halil bey dedem hic yuruyemiyor 98 de ayagi kirildi bi yatti kirecledi sonradan hic kalkamadi tuvaletine bile ben kendim goturuyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladım. Dediğim gibi dedenizin yaşı 92 olunca heyet "yaşlılığa bağlı" doğal yürüme yetisini kaybetme kararı verebilir. Verebilir diyorum zira bu kendin kendi şahsi görüşümdür. Netice itibariyle kararı heyet hastanın detaylı incelemesi sonucu verecektir. Deneyip sonucu görmek lazım.

Tekerlekli Sandalye