"Özürlü" İbaresi Yerine "Engelli" Kelimesi Gelecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi, o ifade değişiyor. Artık kanun adlarında, tabelalarda, kamu kurum ve kuruluşlarında "özürlü" ifadesi kullanılmayacak, "özürlü" ibaresi yerine "engelli" kelimesi gelecek. Erdoğan, ilgili birimlerden gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

SABANCI TALEP ETMİŞTİ

Engelliler Haftası öncesinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın organizasyonunda çalıştay gerçekleştirilmişti. Zirveye, engellilere yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Dilek Sabancı, lenf kanserini yenen ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Yönetim Kurulu Üyesi Siren Ertan Çarmıklı da katılmıştı. "Özürlü" kavramı yerine "Engelli" ifadesinin kullanılması gerektiği görüşü çalıştayda öne çıktı. Gelen teklifler, Prof. Dr. Hotar tarafından Başbakan Erdoğan'a aktarıldı.

Erdoğan da, "özürlü" yerine "engelli" ifadesinin kullanılması görüşüne destek vererek, bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi. Buna göre, kurum ve kuruluş adlarında "özürlü" ifadesi varsa "engelli" ibaresiyle değişecek. Tabelalarda gerekli düzenleme yapılacak.

Başta 2005 yılında çıkarılan özürlüler Kanunu olmak üzere, kanunlardaki ifadeler de "engelli" olarak değiştirilecek.

AK Parti de, "Sosyal İşler Başkanlığı Özürlüler Koordinasyon Merkezi"nin adını "Engelliler Koordinasyon Merkezi" olarak değiştirme kararı aldı.

19.05.2012 – Türkiye

Tekerlekli Sandalye