Özürlü işaretinin plakalar üzerinden kaldırılması?

ResulBozkurt

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba, ben yaklaşık üç yıl önce özel donanımlı bir araç satın aldım ve aracımda herkeste olduğu gibi "özürlü amblemi" bulunuyor. Şuradaki konudada yazıldığı gibi karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişimle artık araçlarda bulunan engelli plakalar kullanılmayacakmış.

Buraya kadar herşey güzel. Yalnız benim anlamadığım şey bu yönetmelik değişikliği "yeni alınacak özürlü araçları" içinmi geçerli olacak yoksa eski araçlarda bu uygulamadan yararlanabilecekmi?

Eğer yararlanabileceksek tam olarak neler yapmamız gerekir. Bu güne kadar yani bu yönetmelik yayınlanmadan önce araç alıpta bu yönetmeliğe istinaden aracındaki engelli amplemini kaldıran oldumu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eski araçlar içinde geçerli. Bu yönetmelik öncesi alınan tüm araçlar araç sahibinin istemesi halinde araçta bulunan engelli amblemi değiştirilir.
Değişiklik için aracınızın kayıtlı olduğu trafik tescile bir dilekce ile başvurup adınıza kayıtlı engelli plakalı aracın normal plakaya çevrilmesi için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu arada yönetmelik daha çok yeni olduğu için trafik tescildeki memurlar sorun çıkarabilir ısrarcı olunuz.

ResulBozkurt

Üye
Üye
Çok güzel bir haber. Fırsat bulabilirsem bu hafta bulamazsam önümüzdeki hafta plakamı normal plakaya çevirmek için işlemlere başlayacağım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Örnek olması açısından yapılan işlemleri ve sonucu mutlaka buraya yazınız. Böylece herkeste bilgilenmiş olur.

srchacker

Üye
Üye
Engellilerin kullandığı araçlardaki engelli ambleminin kaltığı doğru mu?

slm..engelli plakası kalkmış bende bugün öğrendim aracımdaki plakayı değiştirebilirmiyim acaba bu bizi kapsıyormu.?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Herkesi olduğu gibi sizide kapsar tabi. Ayrıntılar yukarda yazıyor...

Tekerlekli Sandalye