Özürlü kimlik kartı ile ÖTV indirimli araba alınır mı?

5hakan

Üye
Üye
iyi akşamalar
babamın üzerine Ötv muhafiyetinden yararlanıp araç istiyoruz. bunu için gerekli belgeleri hazırlayıp bugün itibariyle Heyete girdik . Yalnız Heyet Başkanının evraklarımız kontrol ederken özürlü kimlik kartı istiyor diye bir şeyler söyledi.. çok vakıf olmadığım ve internetten de sağlıklı bir bilgi bulamadığım için sizlere sormak istedim özürlü kimlik kartıyla özürlü raporu aynı şey mi? ya da ötv indirimli aracı özürlü kimlik kartı ile de alabiliyor muyum..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özürlü kimlik kartı toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanmak için alınan bir karttır. Bu kart sağlık raporuna istinaden alınır. Ötv indirimli araç alımıyla hiç bir alakası yok.

5hakan

Üye
Üye
tam anlayamadım biz o zaman yanlış bi işlem mi yaptık...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kimlik kartı size kolaylıklar sağlayacaktır ancak araç alımında kimlik kartı geçerli olmaz hastaneden alınacak raporda ötv den yararlanabilir özel donanımlı araç kullanabilir ibareleri olması gerekiyor yani o ibarelerin olduğu sağlık kurulu raporu gerekiyor.

denizgül

Üye
Üye
iyi akşamalar
babamın üzerine Ötv muhafiyetinden yararlanıp araç istiyoruz. bunu için gerekli belgeleri hazırlayıp bugün itibariyle Heyete girdik . Yalnız Heyet Başkanının evraklarımız kontrol ederken özürlü kimlik kartı istiyor diye bir şeyler söyledi.. çok vakıf olmadığım ve internetten de sağlıklı bir bilgi bulamadığım için sizlere sormak istedim özürlü kimlik kartıyla özürlü raporu aynı şey mi? ya da ötv indirimli aracı özürlü kimlik kartı ile de alabiliyor muyum..

Sorunuz net değil.. Gerekli belgeleri hazırlayıp heyete girmek derken ne demek istiyorsunuz anlayamadım, heyet bir belge istemiyorki, heyet ilgili doktorların verdiği raporları değerlendirir.

Ötv indirimli araç alabilmeniz için tam teşekküllü hastaneden Sağlık kurulu raporu alacaksınız, rapora ötv indirimi için ibaresi yazdıracaksınız,
tabii engelli olan babanızın engel durumuna göre o oranın yeterli olması gerekiyor. Örneğin benim kardeşim zihinsel engelli ( en az % 90) demişlerdi raporda % 94 yazıyor.. Sağlık kurulu raporunuz uygun çıkarsa araç bayiisine gidin orada sizi yönlendireceklerdir..

Özürlü kimlik kartı ile araç alınmaz. ( özürlü kimlik kartı, sağlık raporu çıktıktan sonra engelliler idaresinden alınan, muhtelif işlemlerde hayatınızı kolaylaştıracak ücretsiz yada indirimli ulaşım hizmetleri, tiyatro sinema müze, otopark vs gibi bazı yerlerde işinize yaracak bir karttır).

5hakan

Üye
Üye
Merhaba şimdi ben durumu söyle özetliyeyim...

Bugün itibariyle kurul Babama (özür geçerlilik süresi kısmında sürekli, ağır özürlü kısmında hayır yazıyor) %91 özür oranı verdi.Aslıyla birlikte 5 tanede imzalı mühürlü fotokopisini verdiler. Anladığım kadarıyla bu fotokopileri müracaat ettiğim yerlere (kimlik kartı,su, öty indirimli vb.) vericem değil mi...

(bu arada teşekkür ederim denizgül)

İsen Buga

Üye
Üye
ÖTV ve Ehliyet alımlarında rapor isteniyor. Evrakların tamam olabilmesi için mutlaka imzalı onaylı rapor gerekiyor. Bu tür işlemlerde sizden 2 rapor gidecek...

Özürlü kimlik kartı için ayrıca rapor isteniyor fotograf ikematgah ve rapor ile birlikte işlem yapacaksınız. Özürlü kimlik kartı basit rapor yerine geçiyor: Örneğin hastanede sıra nuramasına öncelik, yolculuklarda indirim yada ücretsiz. Dolayısıyla A4 kağıdına basılı rapor ile her yere gidemezsiniz yırtılır yıpranır vs diye özürlü kimlik kartı veriliyor.

Su indirimine gelince rapor aslı vermek zorunda değilsin fotokopisi verebilirsin. Çalışıyor iseniz elinizdeki fazla raporuda vergi dairesine; çalışmıyor iseniz 2014 de olası Özürlü Memur sınavına girecekseniz elinizdeki raporuda hazır bulundurun...

Her halükarda her işlem için ciddi rapor isteniliyorsa: elinizdeki raporu alacaklar istenilmiyorsa özürlü kimlik kartınız var ise yeterli (yok ise raporun fotokopisi aslı görülerek alınabilir)

denizgül

Üye
Üye
Merhaba şimdi ben durumu söyle özetliyeyim...

Bugün itibariyle kurul Babama (özür geçerlilik süresi kısmında sürekli, ağır özürlü kısmında hayır yazıyor) %91 özür oranı verdi.Aslıyla birlikte 5 tanede imzalı mühürlü fotokopisini verdiler. Anladığım kadarıyla bu fotokopileri müracaat ettiğim yerlere (kimlik kartı,su, öty indirimli vb.) vericem değil mi...

(bu arada teşekkür ederim denizgül)

Evet birçok yerde lazım olabilir diye 5 suret aslı gibidir diye onaylıyorlar, mümkün olduğunca asıllarını vermeyin lazım olduğunda bukez noter masrafı yapmak zorunda kalırsınız (örneğin otopark için engelli kartı, özürlü kartı, su başvurularında aslını gösterin yeterli.

Babanızın özür oranı ötv indirimi için yeterli raporda ağır özürlü yazmasına gerek yok (ağır özürlü sanırım evde bakım ücreti alanlar için şart olan bir ibare) örneğin benim kardeşimde %94 zihinsel engelli ancak ağır ibaresi yok biz ötv indirimli aracı aldık , herhangi bir araç bayiisine gidip detaylı bilgi alabilirsiniz. Ötv indirimli alınan araçlar için motorlu taşıtlar vergiside ödenmiyor. Aracınızı aldıktan sonra ruhsat ve raporla bağlı bulunduğunuz motorlu taşıtlar vergisine başvuracaksınız ve mtv den muaf olacaksınız.

Tekerlekli Sandalye