Özürlü kişi alınan aracı 5 yıl sonra nasıl satacağız?

mfatihtufan

Üye
Üye
Forum uzerinden yazdim merak ettigim şu,ne olur bildiginizi soyleyin dayimin %91 agir ozurlu raporu var bizimle yasiyor evli degil,uzerinden indirimli araç alacagiz ama 5 sene sonraodedigimiz aracin parasini alamiyormusuz araci deviredemiyormusuz olene kadar dayimin uzerinde kaliyormus dogru mu ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok öyle bir şey. 5 yılın sonunda aracı istediğiniz kişiye rahatca satabilirsiniz.

mfatihtufan

Üye
Üye
bugun adıleyeye vasılık ıcın yazı yazdırmaya gıttım ordakı kısı bana zıhınsel engellı oldugu ıcın aracı 5 sene sonra satsan bıle parasını zıhınsel engellının hesabından kullanamazsın o parayı onun ıhtıyaçları ıcın kullanacaksın dıye soyledı yanı dıyelım 30 000 tllık araç aldım 5 sene sonra 40 000 e sattım kı aracın parasını bız verecegız o para engellı dayımın hesabında blokelı duruyormus dogru mu

marcus_oredius

Üye
Üye
vasi olduğun anda dayının bütün hakları senin üstündedir. her türlü maddi ve sağlıksal kararlardan yükümlü olan kşi sensin.

mfatihtufan

Üye
Üye
Tamam vasısı benım ama zıhınsel engellı oldugu ıcın aracı 5 sene sonra sattıgımızda para hesabında duracakmıs ancak onun ıhtıyacı ıcın hakımden ızın alarak kullanacakmısım,yanı ya araba degıstırmek ıcın ya da tekerleklı sandalye vb.. ıhtıyacları ıcın zaten dayımın hıc gelırı yok o para hesabında duracak olan benım param sırf ona araba alıp gezdırmek ıcın nasıl bır sıstem anlamadım

marcus_oredius

Üye
Üye
bence bunu bir avukata danışmanızda fayda var. benim kişisel gözlemlerim çoğu devlet dairesinde çalışan bu konularda tam bilgi sahibi değil ve bunu itiraf etmektense yalnış bilgi vermeyi daha doğru buluyor. ben kendim için h ehliyeti almak istedim ama emniyetten aldığım cvplardan ne yapacağımı halen bilmiyorum

mfatihtufan

Üye
Üye
Benım merak ettıgım teksey ; ben zıhınsel engellı dayım ıcın vergı ındırımden yararlanıyorum araç dayımın uzerıne oluyor 5 sene sonra aracı satmak ıstedıgımde arac satıldıgı anda para dayımın uzerınde kalıyormus onu çekemıyormusum ölene kadar dayımın hesabında duruyormus

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vasilikte mal satımında mahkeme kararı alınması gerektiğini bende duymuştum. Ancak detaylar hakkında fazla bilgim yok.

marcus_oredius

Üye
Üye
bende veraset konusunda vasilik konusunda bilgim az olduğundan dolayı bir avukata danışarak daha net bilgi alabileceğinizi belirtiyorum. anlıyorum çok büyük bir yatırım buileride insan halinin ne olacağı yasanın nasıl işleyeceğini bilemezsiniz. bu sorunuzun cevabını bu konuda bilgi sahibi olan bir avukat verebilir.

mfatihtufan

Üye
Üye
çok tesekkür ederim bilgisi olan arkadaşlar varsa yazarsa çok sevinecegim

Tekerlekli Sandalye