Özürlü Memur Seçme Sınavı'nda ( ÖMSS ) Soru Sayısının 100 Adet Olması Hakkında

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar 18 Ocak 2012 Çarşamba günü itibariyle Sakarya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde görev yapan bir Müdür Yardımcısı ile yaptığım görüşme sonucunda aldığım bilgi şu şekildedir: Geçmiş yıllarda yapılan Özürlü Personel Sınavlarında Soru Sayıları 50 Adet olurken, 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacak olan Özürlü Memur Seçme Sınavı'nda ( ÖMSS ) Soru Sayıları 100 Adet olarak hazırlanacağı ifade edilmiştir... Sınav Konuları ve diğer bilgiler konusunda henüz herhangi bir gelişme olmamıştır.. Gelişmeler oldukça sitemizde güncel olarak paylaşılacaktır.

NOT : Aldığımız bu bilgiyi paylaşıyoruz , çünkü bilgiyi veren devletin bir kurumunda Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.. ÖMSS'de olaki farklı Soru Sayıları ile karşılaşırsanız , bununla ilgili sorumluluk kabul etmiyoruz.. Saygılarımla...

Arkadaşlar bu konu Sınav Kılavuzu Yayınlanmadan Önce açılmıştı ve Tahmini olarak 100 Adet Soru olacağı Öngörülmüştü... Ewet Kesinleşen 2012 - ÖMSS Sınav Kılavuzuna göre 60 Adet Soru Sorulacaktır ... Dağılımı da şu şekildedir :

2012 - ÖMSS’ DE UYGULANACAK TESTLER VE SORU SAYILARI

Genel Yetenek Testi Soru Sayısı
1) Türkçe 15
2) Matematik 15

Genel Kültür Testi Soru Sayısı
1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10
2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6
3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3
4) Türkiye Coğrafyası 5
5) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6

TOPLAMDA 60 ADET SORU SORULACAKTIR..

NOT : KONU BAŞLIĞI " Özürlü Memur Seçme Sınavı'nda ( ÖMSS ) Soru Sayısının 100 Adet Olması Hakkında " 2012 SINAV KILAVUZU Yayınlanmadan Önce Açılmıştır ... O sebeple Buradan da açıkladığım üzere 2012 - ÖMSS 'de 60 Adet Soru Sorulacaktır... Saygılarımla

Son düzenleme:

kaladze

Üye
Üye
emeklerinize çok teşekkürler. ömss çalışma kitabı gibi net bir kaynak olmadan elimde adapte olamıyorum birşeye. bu da benim sorunum. piyasaya çıkmış kitaplar var da (yargı) onların nasıl hazırlandıkları meçhul. daha konular belli değilken. bilmiyorum. şimdilik ucundan tuttum inkilap tarihinin. kpss ile ilgili bir sitede konu özetleri çalışarak.

YassaX

Üye
Üye
kaladze Rica Ederim.. Bence de mantıklı olanı yapıyorsunuz.. Yargı Kitapları 3 Ekim 2011 ÖMSS Yönetmeliği öncesinde 2 taneden şimdi sitesinde 10 tane olmuş durumda, kaldı ki ÖMSS Konuları daha belli olmamışken.. Tabiki cok insan bu durumu bilmiyor... Faydası olmaz mi ? Mutlaka az da olsa faydasi olacaktır.. Ancak Konular detaylı degil, üstünkörü geçilmiş.. Geçmiş yıl sorularını bir araya toplamışlar.. ee bende internet uzerinden tum gecmis yil sorularına ulastim hatta 2007 dekilere bile..Zaten ÖMSS yi ÖSYM yapacağı için, gecmis yıllarla pek alakalı olacağı kanaatinde degilim.. Soru Adetlerinin artacağını her yerde ifade etmiştim, bugün Müdür Yardımcısından 100 Adet Soru sorulacağını öğrenmiş oldum.. Bakalım haber doğru cıkacak mı? Ben haberi önemli bulduğum icin paylaştım... Ayrıca eski Özürlü Sınavlarında cevap şıkları 4 lü, ben ÖMSS nin Cevap şıklarının da 5 li olacağı düşüncesindeyim...

muneza

Üye
Üye
özkancey 3 yanlış bir doğruyu götürür vardı sizce bu olabilirmi ??

YassaX

Üye
Üye
muneza o konu hakkında malesef bir bilgi yok..Yalnız yanlışlar doğruları götürecekse; 3 yanlış bir doğru şeklinde olmaz..Olacaksa 4 Yanlış bir doğruyu götürür..Ancak o bilgi icin Sınav Klavuzunun yayınlanmasını beklemekteyiz...

V

Vijdanatilla

Guest
yararlanabileceğiniz kitaplar

merhaba arkaşlar sizlere önerebileceğim 2 yayın evi var HEDEF ve İHTİYAÇ ben lisans mezunuyum alan soruları sorulacak mı bilmediğimden genel kültür ve genel yetenek kpss kitaplarından hedef yayıncılığı aldım.konular güzel ve akıcı anlatım var tavsiye ederim.

Benim birde sorum olacak ben 2004 yılından beri çalışıyorum kurumsal bir şirkette fakat devlet memurluk sınavına yani ömss girmek istiyorum. seçilme şansın nedir? yada sınava girebilirmiyim

teşekkürler&saygılarımla

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla öncelikle verdiğin kaynak kitap bilgileri için teşekkür ediyoruz..ÖMSS ye girmek istediğinizi yazmışsınız; bu konuda size şu şekilde yardımcı olabilirim.. Öncelikle Özürlü Sağlık Kurulu Raporunuz % 40 ve üzeri olması gerekir.. Yalnız Raporunuzu kac yılında aldınız, sanirim sürekli bir raporunuz var.. Ne amacla bu raporunuzu almıstınız, yani Raporuzunun Arka Yuzunde Raporun Kullanım amacı yazar.. Ayrıca ön yuz alt sağ tarafta da Çalıştırılamayacağı İş alanları kısmınun dolu olması iyidir.. Tüm bu soruları sormamın nedeni şudur : ÖMSS için Sınav Klavuzu daha yayınlanmadı... Bazı yerlerde değişik yorumlar ve kafalarda soru işaretleri.. Belli tarihten önce alınmış Özürlü Sağlık Raporları Sürekli de olsa ÖMSS ye giremeyecek diyenler - yorumlar var.. Bu ne zaman netleşecek, sınav klavuzu yayınlanınca.. Ne zaman yayınlanır derseniz , Ocak sonu Şubat Başı itibariyle yayınlanacağını düşünmekteyim.. Benim yorumum : % 40 ve üzeri Sürekli ( Süreli Raporlarda, en az süresi Ağustos 2012 ve sonrası biten ) raporların hepsinin ÖMSS ye girebileceği düşüncesindeyim.. Bir ihtimal eğer Özürlü Rapor Tarihi kısıtlaması yapılacaksa 1998 yönetmeliği sonrasinda Rapor alanların ÖMSS ye girmesi onayı verilebilir... Vijdanatilla beklemede kalmakta ve güncel gelismeleri buradan takip etmekte fayda var düşüncesindeyim...Ayrıca size tavsiyem 3 EKIM 2011 de yayımlanan ÖMSS Yönetmeliğini okumanizdir, Link'i : Ba

V

Vijdanatilla

Guest
raporum sürekli işe girmek için 2004 yılında almıştım 10 yıl olmadı gönderdiğiniz link için teşekkürler okumak için çıktısını aldım. %40 raporum mevcuttur.

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla , 10 yıl süre diye bir yorum yok hic bir yerde..yani zaman aşımı olarak mı siz düşündünüz acaba 10 yıllık süreyi .. Ayrıca ben 1998 yılını örnek verdim , cunku o tarihte bir Özürlü Raporları Yönetmeliği var, sonra 2006 da yönetmelik değişti, 16 Aralık 2010 yine değişti, en son 14 Ocak 2012 tarihinde Son Özürlü Raporları Yönetmeliği değişti .. Hatta vereceğim linkten son Özürlü Raporu Yönetmeliğine de ulaşabilirsiniz : http://engelliler.gen.tr/f25/saglik-raporlariyla-ilgili-14-ocak-2012-tarihli-yonetmelik-11556/ --> BU linkte verdiğim yerdeki tüm mesajları okuyun..Alt tarafta benim Yeni - Eski Yonetmelik farkını da yazdığım mesajı da okumanızı tavsiye ederim

ufuq

Üye
Üye
:) Lise Terkler Napsın Dua Etsin Bol Bol :)

YassaX

Üye
Üye
Ufuq Lise Terkler bence sisteme degilde, birazda kendi kendine sitem etsin. Cunku, ulkemizde ne sartlarda okuyan kardeslerimiz var. Malesef dedigin gibi, Lise Terkler Bol Bol Dua etmeli...

V

Vijdanatilla

Guest
Arkadaşlar ben bu sınavı orta okul mezunu bir tanıdıktan ögrendim kensini özel bir Rehabilitasyon merkezinde tedavi görüyor. Beni aradığında ÖMSS bahsetti bende kendisine tekrardan hocasına sormasını istedim ortaokul mezunu olduğunu hatırlatmasını istedim. Hocası bu sınava girebileceğğini söylemiş. Bilgilerinize

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla , ilköğretim mezunları ( ilkokul ve Ortaokul ) ÖMSS de KURA ile atanmayı bekleyeceklerdir...

17 Ocak 2012 Salı Günü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi'nin yaptığı açıklama şu şekilde : Sınavın en az lise mezunu seviyesi için düzenlendiğini, lise mezunu olmayan engellilerin kurayla devlet memuru olabildiğini belirten Çiftçi, ''Sınava girebilecek engelli arkadaşlarımıza ÖSYM Başkanlığından, ÖSYM'nin sitesinden ve bizim genel müdürlüğümüzün sitesinden konuyu takip etmelerini öneriyoruz. Çünkü bu konuyla ilgili sınav başvuru merkezlerinin nerelerde olacağı, sınavda sorulacak soru tipleri, bütün bunlar buralarda açıklık kazanacak'' diye konuştu.

V

Vijdanatilla

Guest
bende merakla bekliyorum çünkü üniversiteden mezun olalı 6 yıl oldu alan sorusu sorulacakmı? nasıl bir soru içeriği soruulacak lisans mezunlarına kafamda çok soru var artık açıklasınlarda bizlerde ona göre bir program yapıp çalışalım yani iktisat,maliye gibi derslerden sorular çıkacak mı? bekliyoruz bakalım....

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla kafalarda cok soru işareti var ancak siz bu sitedeki tum ÖMSS konularını okumadığınız anlaşılıyor.. Sınav Sistemi Şu şekilde olacak... Önce Mezuniyete göre bir gruplandırma yapılacak.. Lİse - Ön Lisans - Lisans... Ardindan da Kişinin Özür Grubuna göre Ortopedi - İşitme - Konuşma - Zihinsel - Süreğen ( Kronik ) ... Mesela Vijdanatilla sizin diyelimki Ortopedi Özrünüz var ve Lisans mezunusunuz... Tüm Lisans Mezunu Ortopediler ile aynı soruları cevaplayacaksınız.. Birinci olarak Gruplamayı anladığınızı umuyorum.. Diğer taraftan alan sorusu yapacak mıyım? bilmiyorum demişsiniz.. Şoyle Örnek vereyim size: KPSS de Nasil KPSS B grubu; Genel Kültür ve Genel Yetenek Sorularını cevaplıyorlar, KPSS A grubu gibi uzmanlık sorularını yapmıyorlar... ÖMSS de de Alan soruları olmayacak, KPSS B grubu gibi Genel Kültür ve Genel Yetenek Sorularını kendi Grubundaki Engelli Adaylarıyla cevaplandıracaksınız.. Alan Soruları ancak şu şekilde olabilir: Öğretmen Açığı varsa ve Kontenjan da ayrılmışsa, Eğitim Bilimleri Mezunu olan Engelli Adaylar, o soruları yanıtlayacaklar... Vijdanatilla sizin dediğiniz gibi alan sorusu cevaplanacak olsa, Ön Lisanstan onlarca bölüm mezunları var, lisanstan yine bir cok bolum mezunları var, ziraat muhendisi, iktisat , matematik daha bir cok, o sekilde alan sorusu olmayacaktır..Sanırım anlatabildim..O zaman Lisans - Ön Lisans Mezunlarının hepsine özel kitapçık hazırlanması gerekir, zaten her Üniversite Mezunun boş kadrosu da olacak diye bisey yok...

Vijdanatilla çalışmalarınızı Sınav Klavuzu yayınlanana kadar aşağıdaki mesajımda gecmis yıllardaki Özürlü Personel Sınavlarında Çıkmış Soruların Konularnı vereceğim, o konulara klavuz yayınlanana kadar bakabilirsiniz.. Zaten siz üst mesajlarınızda kaynakta vermiştiniz, o kaynaklar şimdilik yeterlidir diye düşünüyorum.. Eğer gitme imkanınız olursa, bulunduğunuz ilde ÖMSS Kursu açılacağını düşünüyorum.. Bulunduğunuz ilin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünü bir arayip sormanızda fayda var..

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Önceki yıllarda ( En Son 2010 Tarihinde ) çıkmış Soru Adetleri ve Konuları Aşağıdaki gibidir.. ÖMSS için Sınav Klavuzu yayınlanmadığından, Klavuz yayınlanana kadar bu konuları KPSS Konu Anlatımlı Kitaplardan, YGS - LYS Kitaplarından, Lise Müfredatı Kitaplarından ( Örnek : 11. Sinif T.C. Atatürkçülük ve İnkilap Tarihi - Zirve Yayınları 2011 Ağustos Baskısı - Nt Mağzalarında Mevcut, Ben aldım ve çalışıyorum )

SINAV SÜRESİ : 75 Dakika SORU SAYISI : 50 Adet

Görevin özelliğine göre mesleki bilgiler de kişinin girmiş oldugu kadroya göre degişiklik gösterebilir

Atatürk İlkeleri ve Türk İnkılap Tarihi 10
Temel Yurttaşlık Bilgisi 5
Türkiye Coğrafyası 5
Türkçe 10
Matematik 10
Görevin özelliğine göre mesleki bilgiler 10

10 soru atatürkçülük (sorumlu olanan konular 19.y.y.başından başlar)
10 soru türkçe
10 soru matematik
10 soru görevin gerektirdiği mevzuat (657 kanunu,halkla ilişkiler,resmi yazışma kanunu,temel bilgisayar bilgisi)
5 soru türkiye çoğrafyası
5 soru temel yurttaşlık bilgisi

- Anayasa
- Görevin Gerektirdiği Mevzuat
- İnkılap Tarihi
- Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Esas ve Usuller
- Bilgi Edinme Kanunu
- Disiplin Yönetmeliği
- Halkla İlişkiler
- İzin Yönetmeliği
- Malbildirimi
- Mesleki Etik Kuralları
- Milli Eğitim Temel Kanunu
- Sicil Yönetmeliği
- Tebligat Kanunu
- Türkçe ve Dilbili
- Tarih
-matematik,
-türkiye coğrafyası
- vatandaşlık

V

Vijdanatilla

Guest
ozkancey uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum ama aranıza yeni katıldım bilgilendirmeleriniz için teşekkürler KPSS B grubundan sorulduğunu bilmiyordum fakat bu konuda KPSS'de ders veren hocalarla görüştüğümde bana bu bilgi verilmedi.Bu konunun eğitimciler tarafındanda bilmediği gerçek bizler gibi çok insanın bilmediğini düşünüyorum....

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla size üst taraftaki mesajlarımda 3 EKIM 2011 de yayınlanan ÖMSS Yönetmeliği linkini verdim.. onu iyice okuyup anlamaya calişmalisiniz... ÖMSS tarihinde ilk defa yapılacak bir sınav... Gecen yıllarda yapılmış olan Özürlü Personel Sınavlarından cok farklı olacaktır.. Yukarıda detaylarını verdim.. Zaten şu anda ÖSYM yi de arasaniz, Ozida'yi da arayip sorsaniz, inanin yetkililer bile net bisey bilmiyor.. Siz onu birakın, Bakan Fatma Şahin en az 3 kere farklı sınav tarihi verdi... Önce 2012 nin ilk çeyreği dendi, sonra Nisan ayında yapılacak sınav dendi, en son 29 Nisan 2012 tarihi acıklanmadan 3-4 gun evvel, Mart Ayında yapacağımız sınavla dedi, hatta ve hatta Sınav tarihi ÖSYM nin sitesinde 29 Nisan 2012 tarihi acıklandıktan sonra bile Bakan Fatma Şahin Mart ayında yapacağımız engelli sınavı dedi..Yani bunlari goren ve takip eden birisi olarak, bu sizlere verdiğim cevapları hic biri yetkililerce direk acıklanmış ve soylemis seyler değil.. Tembellik yapmadan ÖMSS Yönetmeliği , Gecmis yılların sınav soruları - klavuzları, başka sitelerdeki yorumlar ve okuduklarımın sonucları olarak bu detayları sizlerle paylaşiyorum.. Elimizde net olan şu adreste verdiklerimdir :
T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü --> burada Sınavın 29 Nisan 2012 de olacaği, OSYM tarafından yapılacağı ve ÖMSS Yönetmeliği mevcuttur.. Ayrica KPSS B grubu tarzı olacağı tamamen benim yorumumdur... Bir yerden alıntı ya da duyum degildir.. Sizin dediğiniz gibi bircok yetkili malesef bilmiyor ÖMSS ile ilgli olarak detayları..Sınav Klavuzu yayınlanınca bir cok soru cevabını bulacaktır. Size ve diğer arkadaşlara tavsiyem, yukarıda verdiğim çalışma şekilleri ile çalışıp, Klavuzu takip edip, ondan sonra yayınlanınca iyice inceleyip, calışacağınız konuları belirleyip, sınava hazırlanmaktır.. Bence diğerler Teferruattan başka bişey değildir..

Tekerlekli Sandalye