Özürlü Personel Sınavı İçin Kurslar Açılıyor

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi (tarih net olmasada) 2012 yılında kamu kurumlarında istihdam edilmek için özülüler arasında sınav yapılacak. Bu gün okuduğum habere göre ÖMSS sınavına hazırlanmak için kurslar açılacakmış. Şimdiden hayırlısı olması dileğiyle...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, kamuda istihdam edilecek özürlü personel için sınav öncesi hazırlık kursları düzenleyeceklerini bildirdi.
Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak özürlü memurların atamasının, Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ya da kurayla yapılacağını söyledi.
Lise ve üniversite mezunlarının memurluk için KPSS gibi sınava tabi tutulacağını, ilkokul mezunlarının ise kura ile atanacağını ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:
''Şu an için 29 bin boş özürlü memur kadrosu var. Bu boş kadroları sağlıklı bir şekilde doldurmak istiyoruz. Nisan'a kadar çalışma yapacağız. Devlet Personel Başkanlığı da bu konuda çalışma yapıyor. Ne kadar personel alınacak bunu belirleyecekler. Devlet Personel Başkanlığı hangi branşlarda memur ihtiyaçları olduğunu kurumlara soruyor. Bunun sonunda KPSS gibi duyuru rehberi hazırlanacak. Adaylarda tercihlerini yapacak ve aldıkları puanlara göre atanacak.''
Devletin özürlülere birçok ülkede olmayan fırsatlar sunduğunu söyleyen Çiftçi, ''Bu fırsatları engelliler iyi değerlendirmeli. Engelliler de iyi niyet göstermeli ve üretken olmak için çaba sarf etmeli. Türkiye'nin her yerinde, KPSS hazırlık kursları gibi ÖMSS hazırlık kursları düzenleyeceğiz. Mutlaka bu kurslara katılsınlar ve sınava hazırlansınlar. Ocak ayında başlamak üzere Nisan'a kadar 3 aylık sürede kurs olacak'' dedi.

ANKARA - Yıldız Aktaş

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Sağlık Teknikeri benden biraz daha hızlı davrandı ve konuyu açtı ( 5 Dk farkla Konu açma hakkımı kaybetmiş oldum :) . Ellerine Sağlık bilgiler icin. Yalnız verdiğin yazıda eksiklik var. Hem de çok önemli bir konu, eksik ifade edilmiş. Ben eksik olan kısmı buraya ekliyorum :
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi ÖMSS'nin her ilde yapılacağını ve bu konuda ÖSYM ile anlaşma sağlandığını belirterek, ''Bir ilde tek kişi bile girmek istese o ilde sınav yapılacak'' dedi.
Bunun önemi şudur: ÖMSS nin her ilde yapılacağını ve bunun için ÖSYM ile anlaşmalari, Sınavı da ÖSYM nin yapacağının kesinleşmesi demektir. Bu yazının kaynağına ise arkadaşlar aşağıda vereceğim linkten ulaşabilirler :

Kamuya

by_handsome25

Üye
Üye
özürlülere kurs

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kamuda 29 bin özürlü kadrosu için kurslar açaçağını,özürlü memurların atamasının secme sınavı yada kura yoluyla yapılacagını bildirdi.

telefonuma msj geldıde bunun azlı nedır acaba saygı deger ablalarım abilerim bana yardımcı olunuz .....

İsen Buga

Üye
Üye
Nisan ayında yapılacak olan ÖMSS sınavı için bir tür duyuru. Normalde sınav yapılacak ancak bazı engelli arkadaşalr özellikle zihinsel engelliler kura yoluyla işe girecek. Anlamadığım şu rakam yani 29 bin özürlü kadrosu nerden çıktı?

Bu arada Kurslara katılamak istersen başvur bence.

YassaX

Üye
Üye
bauhaus kura sadece ilköğretim mezunlarına uygulanacak. Zihinsel engelliler için ayrı kategori de sorular sorulacak. Örneğin : Lise - Ön Lisans - Lisans mezunu kategorilerine ayrıldıktan sonra zihinsel engelli, görme engelli , işitme engelli gibi bölümlere ayrilip sınav olacaklardır.

YassaX

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kamuda 29 bin özürlü kadrosu için kurslar açaçağını,özürlü memurların atamasının secme sınavı yada kura yoluyla yapılacagını bildirdi.

telefonuma msj geldıde bunun azlı nedır acaba saygı deger ablalarım abilerim bana yardımcı olunuz .....

by_handsome25 açıklamanın içeriğini bende okudum. 29 bin boş engelli kadrosu var ancak Devlet Personel Başkanlığı hangi kurumunun, hangi vasifta memur alacağının ihtiyacini belirlemek icin çalışmalarını sürdürmektedir Nisan ayına kadar.. O nedenle Atanma sayısı 29 binin altında olacaktır diye düşünmekteyim

YassaX

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi'nin açıklamalarında ekstra şu detaylarda var : Adaya özel sınav yöntemi

ÖMSS'nin her ilde yapılacağını ve bu konuda ÖSYM ile anlaşma sağlandığını belirten Çiftçi, ''Bir ilde tek kişi bile girmek istese o ilde sınav yapılacak'' dedi.

Çiftçi, önemli olanın, hangi özür grubuna hangi sınavın yapılacağı olduğunu, bunun sınav merkezlerinde belirleneceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Sınav başvuru merkezlerinde en az bir uzmanımız olacak. ÖSYM merkezlerine başvuran engellilerin aday kimlik belgeleri hazırlanırken, bir taraftan da bizim uzmanlarımız adaya hangi yöntemle sınava gireceğini soracak. Adayla uzmanımız sınav yöntemine ortak karar verecek. Yani adaya özel sınav yöntemi, adayın onayıyla belirlenecek.''

Tekerlekli Sandalye