Özürlü personelin çalışma saatleri düzenlemesi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Özürlülere ilişkin olarak yayımlanmış 03.12.2002 Tarihli 2002/58 sayılı Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün Genelgesi özürlülere iki durumda idari izin hakkı tanımıştır.

Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 03/12/2002 tarih ve 20515 sayılı 2002/58 nolu genelgesinin 3.maddesindeki "Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs sakatlar haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren konfederasyon, bağlı federasyon ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaklardır.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi özürlüler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaktır." hükümler gereğince

1-10 Mayıs sakatlar haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren konfederasyon, bağlı federasyon ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinlidir.

2-Olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi özürlüler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaktır.

İçişleri Bakanlığının 01.12.2008 tarih ve 20484 Sayılı yazısının 2. paragrafında ise; "..görme zorluğu yaşayan personelin, akşam mesai sonrası havanın kararması nedeniyle evlerine dönüşlerde yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi için bu personellerin mesai saatlerinin daha uygun zamana çekilmesini, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi…." istenmiştir.

Ahmet Kandemir
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Memurlar.Net

önder0606

Üye
Üye
Slm ben özel sektörde engelli ve vergi indirimdende yararlanıyorum bende bu özel sektörde bu izinlerden yararlanabilirmiyim..

Sent from my TURKCELL T50 using Engelliler.Gen.Tr mobile app

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açık konuşmak gerekirse bu izinleri özel sektör takmıyor. Daha çok kamu için geçerli bu izinler. Ha siz çalıştığınıza kuruma bunları sunarsınız onlarda kabul ederse o ayrı mevzu tabi.

Bahattin öney

Üye
Üye
Arkadaşlar ben belediyede taşeron işçi olarak temizlikte çöp aracında çalışıyorum bu haklar bizim için de geçerli mi

SM-J200F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye