Özürlü Raporumuz olmasına rağmen hiçbir sosyal yardım alamıyoruz.

ibrahim_zafer

Üye
Üye
Halil bey merhaba. Benim size bir sorum olacak. Benim 29 yaşında doğuştan özürlü bir kardeşim var. %88 özürlü raporu bulunmakta. sormak istediğim biz kardeşim için hiçbir devlet yardımı alamıyoruz. sadece babamın emekli maaşı ve annemin üzerinde miras yoluyla kalmış taşınmazı var. Özürlü maaşı ve bakım maaşı bağlanması için yada bilmediğimiz daha başka sosyal yardımlardan faydalanabilmesi için ne yapmamız gerekiyor? yardımcı olursanız memnun olurum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, anladığım kadarıyla kardeşiniz "yetim maaşı alıyor." Şunları yapabilirsiniz. Aldığınız yetim maaşı 2022 maaşı seviyesinden az ise oda 300 TL eder bir dilekce ile yetim maaşını 2022 maaşı seviyesine yükseltebilirsiniz. Yine kardeşiniz "ağır özürlü" ise kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyorsa ve ailede kişi başına düşen gelir 380 TL yi geçmiyorsa bulunduğunuz ildeki SHÇ (sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu) başvururak "evde bakım ücreti" alabilirsiniz. Evde bakım ücreti özürlüye bakan kişiye verilir her ay 570 TL alırsınız.

ibrahim_zafer

Üye
Üye
Hayır dediğim gibi devlet tarafından sağlanan hiçbir sosyal destek yada maaş bağlanması söz konusu değil. Ailede kişi başına düşen gelirde 380 tl'yi aşmıyor ama taşınmaz malların olmasından dolayı, gelir getirmesede ileride gelir getirebileceğinden dolayı yaptığımız başvuruya olumsuz yanıt aldık. yani ne daha önceden ne de şimdi kardeşim için bir kuruş dahi devlet desteği alamadık.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Aşağıdaki adresten durumunuzu anlatarak yeni konu açınız evde bakım maaşı şartlarınızı degerlendirelim uygunsa evde bakım maaşına başvuru yapar alırsınız.

Evde Bakım Maaşı / Hizmeti

Tekerlekli Sandalye