özürlü sağlık kurulu raporu alabilirmiyiz

sister

Üye
Üye
Değerli üyeler bir konuda yardımınızı rica ediyorum vakit ayırıp yanıt verirseniz benim için çok büyük bir iyilik yapmış olacaksınız .

Annemin ve babamın vefatından sonra 38 yaşındaki erkek kardeşime ben bakıyorum kendisine yetim maaşı bağlatabilmek için engelli raporu almak istiyorum ancak bu konularda hiçbir bilgim yok

Bildiğim kadarı ile maaş bağlanması için yüzde 60 engel gerekiyor kendisi zeka olarak yeterli değil şöyle anlatabilirim annemin çok büyük çabaları ile liseyi dışarıdan bitirdi ve açıköğretim turizm bölümünü kazandı ancak bitiremedi. Askerden çürük raporu aldı teshis kısmında nevrotik adaptasyon bozukluğu kronik nitelik kazanmış askerliğe elverişli değildir yazıyor , ayrıca tip 2 şeker hastalığı var ancak organ hasarı yok ve el titremesi var
Bu şekilde yüzde 60 rapor alınabilirmi , eğer daha az bir yüzde verirlerse ileride bakımevi huzurevi vs. gerekir ise sorun çıkabilir diye düşünüyorum eğer yüzde 60 verilmeyecek ise hiç başvurmamak daha uygun olacaktır bizim açımızdam

Çok uzun bir yazı oldu kusura bakmayın değerli görüşlerinizi bekliyorum

septik

Editör
Editör
Yetim maaşı için %60 engel arandığı doğrudur, fakat rahatsızlığının boyutunu ancak bir doktor tarafından incelenmesi gerekir buradan bir oran vermek mümkün olmaz,

Yetim maaşı başvurusu için sgk na müracaat etmeniz gerekir, yetim maaşı bağlanıp bağlanmayacağı sizi sevk edecekleri hastahaneden alacağınız sağlık raporuna bağlıdır. Aşağıda verdiğim linkten ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

http://engelliler.gen.tr/f9/dul-yetim-ayligi-alma-sartlari-sss-26997/

Tekerlekli Sandalye