Özürlü sağlık raporu çıkartmakta yaşadığımız zorluklar!

Gülfem

Üye
Üye
LÜTFEN BU MESAJI YETKİLİ YERLERE İLETMEME VE BU KONUDA DESTEK ALMAMA YARDIM EDİNİZ...
Engelli bir çocuğa sahibim. Çocuğumun eğitim haklarının ve diğer haklarının devamlılığı için her 2 yılda bir yenilenmesi gereken 'özürlü sağlık raporunu' yenilemeye çalışıyoruz. Bu konuda çok büyük ihmal istismar ve vicdansızlık olduğunu görüyor ve bir zulüm yaşıyoruz. Neredeyse eşimde bende tüm haklarımızdan vazgeçip çocuğu evde oturtacağız. Galiba yapılmak istenen de bu. Devlet engelli vatandaşın kendine engel teşkil etmemesi için bu özürlü raporu yenileyemesinler diye çok güzel politika izliyor. Artık bir çok hastane özürlü raporuna fiyat biçmeye başlamış ; örneğin Gazi Ünv. Hast.'de sadece rapor için 350 tl istendi bizden... Daha gezeceğimiz bölümler ve yapılacak tekkikler için fiyat alamadık. Ücret istemeyen hastanelerin de bize söylediği şu; en az 4 ayda çıkar bu rapor, kaç kez gelip gideceğimiz ise raporda imzası olacak bölümlerin ve istenecek tekkiklerin durumuna göre değişiyor. Şimdi engelli çocuğum ve kamuda çalışan ben ve eşim kaç kez izin alacağız, kaç kez bu rapor için hastanede hazır bulunacağız kısacası kaç kez bu zulme maruz kalacağız da bu lanet raporu çıkartacağız? bize bu konuda engelli bireyin ve ailesinin yaşadıklarını bilen demeyeceğim sadece anlamaya ve görmeye çalışan, Allah korkusu ve vicdan sahibi bir yetkili cevap verirse sevinirim. Bu zulme görüp sessiz kalan tüm yetkilileri de Allah'a havale ediyorum. Bu arada eşim ve ben üniversite mezunuyuz ve kendimizi evladımıza adayarak tüm engellere rağmen bu raporu 2 senede bir yenilemeye devam edeceğiz. Bu konuda ne gibi düzenleme ve kolaylık sağlanacak engellilere, merak ediyoruz. Daha somut olsun diye söylüyorum; raporu yenilemek için bir ay önce başvurduk hastaneye ve şu ana kadar 7 kez gidip geldik, sadece Nöroloji ve psikiatri bölümünü bitirdik sayılır, bugün kulak burun boğaz bölümüne gittik onlar da işitme testi istiyor, onun için de ayrı bir gün gitcez, o bitince göz bölümü...... kısacası ben ve eşim izin almaktan, engelli çocuğum ise hastane koridorlarında dolaşmaktan dolayı zulme uğruyoruz. Yazık bize... yazık bu ülkenin bu konudaki duyarsızca izlediği politikaya... yazık o makamlarda oturup engellilere hizmet verdiğini düşünen yetkililere... YASEMİN GÜVEN

Moderatörün son düzenlenenleri:

okatur

Üye
Üye
yasemin hanım anlattıklarınıza bakılırsa istanbulda oturuyorsunuz ve oranın kuralları zaten azap niteliğinde eger paranız varsa işlerinizi halledebiliyorsunuz, mesela ben trabzonda oturuyorum, rapor çıkarmakta en fazla 1 hafta alıyor bir gün gidiyom ve klinikleri dolaşıyorum, doktorlara görünüp imzalaraı topluyoruz sonra heyet günü gidip ordaki doktorlar hepsi bir karara varıp veriyorlar raporu İstanbul dedin mi orda duracan işte paran ve gücün varsa orada rahat edebilirsin.
Ayşenur islam bu adrese aysenur.islam@tbmm.gov.tr aile bakanına bu yazınızı mail olarak yollayın hatta sizden para isteyip 3 4 ay sonra çıkar diyen kişileride şikayet edin sağlık bakanlığına...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
'' Yazık bize... yazık bu ülkenin bu konudaki duyarsızca izlediği politikaya... yazık o makamlarda oturup engellilere hizmet verdiğini düşünen yetkililere...''

Selam Arkadaşlar,

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum ve özellikle yeni üyemiz Gülfem arkadaşıma içtenlikle yaşadıklarını yazarak, duygularını bizlerle paylaştığı için ayrıca teşekkür ediyorum.

İstanbul hani taşı toprağı altın denilen aslında her bir yerinden çamur fışkıran kocaşehir! Burada yaşamak, hele engelliysen yaşamaya çalışmak ne zordur yaşamayan bilemez. Hele engelli raporu çıkarmaya çalışmak kimsen yoksa, arkan yoksa, hiçbir doktoru tanımıyorsan, heyete ilk kez gireceksen deyim yerindeyse seni rapor almak için müracaat ettiğine bin kere pişman ettirirler.

Başka şehirlerde engelli sağlık raporu nasıl çıkartılıyor, ne gibi güçlüklerle karşılaşılıyor bilemiyorum ama İstanbul'un özellikle Avrupa yakasındaki bu raporu vermekle yükümlü hastanelere başvurmak bile tam bir ızdırap. Toplamda 3 kere bu raporu çıkarmak zorunda kalan bir engelli olarak diyebilirim ki hayatımın en zor, en dayanılmaz günleriydi. Sonunda 3. dede başarılı oldum ama canımdan can gitti sanki.

Şikayet etmek, şikayetçi olmak tabii ki hastanın, engellinin en doğal hakkıdır araması gereken ama birde şu var ki bu ülkede kimi kime şikayet edeceksin? Bozacının şahidi Şıracı durumu her yerde, her kurumda bu kadar hakimken şimdi engelli hastayı dava eden doktorlar aklıma geliyor da bilmiyorum ben artık adaletin bu kadar yoksun olduğu bir ülkede nefes almakta bile zorluk çekiyorum.

Bu raporu çıkarmak zorunda kalan tüm arkadaşlarıma Allah yardımcınız olsun, kolaylıklar versin dileklerimle...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özürlü raporunda kesinlikle ücret ödenmez. Sizden hangi mantıkla ücret talep ediliyor anlamak zor. Hoş ben sizin anlattığınız şeylerin tamamını ağzım açık okudum. Ben Bayburt'ta yaşıyorum. 2 defa Bayburt'ta bir defada Erzurum'da olmak üzere toplamda 3 defa rapor çıkarttım. Hepsinde bir günde tüm branş dr'larını dolaştım, haftayada heyete girip raporu aldım. Sizin anlattıklarınıza bakılınca resmen çin işkencesi yaşatılıyor size. Bu konuda istanbul'un karnesi kırıklarla dolu sanırım.

Hataylı_72

Üye
Üye
ben yeşilkart almak isterken de böyle uyanıklar vardı,parayı bastıranların işi öne alınıyordu.
bir de üniversite hastanesinde muayene olmak için ,istanbulda gece saat 2 de sıraya girdiğimi hatırlarım, orda bile bu çark işliyordu ; 'hasta personel' adı altında listenin en başları hep dolu idi ve rezervasyonlu idi (bu hastanenin hergün mü personeli hastalanır kardeşim)
devlet hastanesinde doktorun yanında çalışan kadının telefonda okey oynayarak iş yaptığını (!) gördü bu gözler daha ne diyeyim..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) '' bu hastanenin hergün mü personeli hastalanır kardeşim ''

Aynen sayın yöneticim İstanbulda devlet hastanesine yolun düşmeye görsün neler yaşarsın neler... gülersin artık ağlanacak haline aslında bu konuda sanırım en zayıf karne bizimkisi...hani öyle olaylar yaşanır ki fıkra anlatılıyor zannedersin ama gün gibi gerçek :( heyetteki doktorlar akşam ki maçı konuşurken kendi aralarında odaya giren bitap düşmüş engellinin yüzüne bile bakmadan sıradaki diye bağırır ve 2 dakika dolmadan senin geleceğin için çok önemli olan oranları yazarlar önlerindeki formlara hiç gözünün yaşına bile bakmazlar çoğu zaman akıllarında başka şeyler vardır.

Devlet hastanesi kendi çektiği röntgen filmini beğenmez, defalarca aynı filmi yeniden ister sanki çok kolay çekiliyormuş gibi :( yine en başa dönersin yine randevu alırsın yine kuyruğa girersin yine günlerce beklersin yine barkod alırsın vs vs böylece bir bakmışsın ki nerdeyse 1 ay olmuş ama hala elinde o rapor yok :(

Bir gün heyetin ortopedi doktoru ( kendisi hala Şişli Etfalde görevli ) filmlerle beni karşılaştırdığında nedense insanın dış görünüşüyle kemiklerinin benzer olabileceği kuşkusu taşır onu da hala anlamış değilim ; yok dedi bunlar sana ait olamaz kiminse o gelsin '' siz benimle dalga mı geçiyorsunuz dedim belki hiç yoktan on kere aynı filmi çektirdim hatta sizin vurdumduymaz asistanlarınız yüzünden röntgen odasında unutuldum saatlerce radyasyona maruz kaldım o filmlerde benim, içimdeki kemiklerde bana ait en iyisi sizi size o diplomayı verenleri şikayet etmem lazım başka çarem kalmadı dedim. Sonrasında dakikalarca süren bir tartışma ve heyet odasından raporumu almadan çıkmadım çünkü vermek zorundaydı geçen gittiğimde hala beni unutmamış ( oysa aradan tam 8 sene geçti) '' nasılsın belalım '' dedi :)

Sn. yöneticim bunun gibi neler hala her gittiğimde o resmen sürünerek rapor çıkarmaya çalışanları gördükçe içim nasıl burkuluyor bilemezsin ama işte burası İstanbul ve burada yaşanan hiçbir şey masal tadında değil.

Sevgili Halil Yılmaz sen o küçük de olsa sevimli şehrinin kıymetini bil bence ne de olsa büyük başın büyük derdi olurmuş :) Bazen diyorum ki bu şehiri terketmeli alıp başını gitmeli ama bu denizi yok mu beni kandıran, besleyen, doyuran, büyüten memleketim işte ne yapabilirim çilesiylede sevmek belkide sevdaların en zoru ama ben İstanbulumdan vazgeçemiyorum ki...

Önemli not: İstanbulda engelli raporuna ücret istendiğine hiç rastlamadım bu konuda gerçekten hakkını ücretsiz olarak veriyorlar şimdi günahlarını almış olmak istemem özellikle Şişli Etfal Hastanesi engelli sağlık raporlarında kesinlikle bir kuruş bile almıyor onun yerine burnundan fitil fitil getiriyor tahlil, tetkik ve bilumum giderlerini terinle ödemek zorunda bırakıyor.

septik

Editör
Editör
Arkadaşlar, insan neden sağlık raporu alır kendi durmunu ölçmek içi değil sanırım buradaki durumlar farklı siz devlet adına istenmiş bir sağlık raporu için sevk almanız halinde tek kuruş ödemeden alırsınız, özellikle engelli pozisyonunda bir kişi zaten işe girme veya sosyal yardım almada ücret ödemez olaki şahsi bir ihtiyaç için olsa dahi gidiceğiniz hastahanenin baş hekiminden alacağınız bir mühüre bakar.

Ayrıca 33 yılını İstanbul da geçirmiş ve sonrasında Bayburt ayarı bir şehir ayarı olan Bilecikte yaşayan biri olarak küçük yer avantaj açısından önemli olsada İstanbuldaki evim Kartal Devlet hashtane yakınında ve bende rahatsız olunca süreklilik kazanan bir aşinalık ve güzel dostluklar kurdum fakat şahsi açıdan bakmayın 20 gün önceden randevu alınmaz hale gelinmiş ve halen zaman zaman görüştüğüm dr arkadaşımdan duyduklarım beni korkttu nedir hastahane yönetimi başhekimliğine gelen bakalnlık genelgeleri karşısında eli ayağı bağlı kalıyor yani bir dr nin bakacağı hasta verceği kararlar ( röntgen her gelene yaz kan tahlili hemen iste şüphesi zayıf olsada mr bt iste ) sebebler ise hasta müracatları ve dr taleplerini karşılayan sağlık bakanlığından gelecek ödemelrden ziyade sizlerde bilirsiniz hastahalener ve dr lere açılacak tazminatlar açısınıdan garantiye yakın tedavi ve imkanları sağlanmak

Bu yoğunluk olayı nerde hangi kurumda olursa olsun sektör önemli değil talep önemli bazı durumlarda bedava kavramı ( şurda bedava şu var deyin oarada kısa sürede (o neyse) kalmadığı gibi insan yoğunluğu oluşur) menedineyet seviyesi denilen konuda burdan orataya çıkıyor ihtiyacın olmayan şeyi talep etmemekten.

zemferi

Üye
Üye
yorumları okuyunca yaşadıklarımı hatırladım.''bakın size felçli hasta muamelesi yapıyorum,bunun ederi en fazla %60 '' diyen doktor mesela.bu doktoru sorumlularına ,kıdemlilerine şikayet ettiğimde ''kendisi amerikada bu işin eğitimini (baltazar cetveli hakkında) aldı.her şeyi çok iyi biliyor,ben olsam biraz daha fazla verirdim,en azından skolyozu da katardım ama ona müdahale edemem'' dedi...üstelik bu kıdemli doktor 22 yaşındaki kızımın son 3 raporunu çıkartmış %92 engel oranı vermiş kızımı tanıyan biri ve kızımı gördüğünde (kızım akülü sandalyesinde ve bacakları minderden aşağı bile sarkmıyor)

kızıma ne dedi biliyor musunuz??? YÜRÜME NASIL GİDİYOR???????
kızım cevap verdi BEN HİÇ YÜRÜMEDİM Kİ!!!!!
ve bize o doktorun önerisi başka hastaneye gidin rapor alın oldu...o hastanede en azından üç hafta sürecek ve yine 2 yıl için alacağım %64 lük rapor yerine ben başka hastaneye gittim...kızımın sürekli %96 lık raporunu aldım hem de 2 günde...bizden yeniden röntgen dahi istemediler..ben kızıma verilen engel oranı hakkında ''ne vereceksiniz ''diye sormadım bile sadece ''kızımın skolyozu da var'' diyebildim...bana cevapları ''skolyozu da sayarsak %100 ü geçer annesi'' dediler...ve değerlendirme sadece 15 dakika sürdü.
iki farklı hastanede aynı hasta için bir yerde %64,bir yerde %96...
sonradan duydum bizimle pazarlık eden doktorun (amerikadan eğitimli) kariyer ilerlemesini vermemişler ve sürmüşler...çok kişinin ahını aldı.adalet yerini bulmuş dedim...

değerli arkadaşlar soru sormak için sayfayı açtığımda gördüm bu konuyu.Herkese Allahdan kolaylıklar dilerim.
ankara üniversitesinde albümino ve görme bozukluğu için engelli raporu alacak arkadaşım.ona ibni sinaya başvur önce demişler..kişisel olarak kendisi bu raporu talep edebiliyor diye biliyorum ben.ibni sinada işlem başlatıp engelli raporu alan var mıdır acaba?

Tekerlekli Sandalye