Özürlü Vergi İndirimi Ve Ötv Muafiyeti hakkında Bilgi

srchacker

Üye
Üye
SLM.Arkadaşlar bilgilerim doğrultusunda birtakım şeylere açıklık getireyim dedim çünkü bunları bizzat yaşadım.
özürlü araç alımlarında ötv muafiyeti için aracın terdibatlı olup olmaması fark etmiyor.çünkü ben %91 raporluyum aracımda terdibat yok ve ödv den yararlanıyorum.
%90 üzeri raporunuz varsa H ehliyete gerek kalmıyor.ben B ehliyetle kullanabiliyorum.yalnız bedensel engeli olmayanlar için.
Buna dikkat edin aracınıza yıllık vergi veya bandrol ödememek için raporunuzun %90 ve üzeri olması gerekiyor.%90 altıysanız vergi ödüyorsunuz.%90 üzeriyseniz mtv servisine raporunuzla beraber başvuruda bulunmanız gerekiyor.yoksa vergi gelebiliyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet sakatlık oranı %90 üzeri olan kişiler adına alınan araçlarda "özel donanım" olması gerekmiyor.
-Sakatlık derecesi %90’nın üzerindeyse ÖTV’den nasıl yararlanılabilir?
Engel derecesi % 90 nı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın yurt içinden veya yurt dışından iktisap ettikleri taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilemez.. Bu durumda Özür/Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, şitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engellilerde yasadan yararlanabilmektedir.

srchacker

Üye
Üye
forumlara baktım insanın aklı karışıyor.mesala benim ruhsatın arkasında aracı kimin kullanıp kullanamayacağı yazmıyor.ehliyetim B 3 kere polis durdurdu birşey demedi.forumlara bakıyorum b ehliyetle araç kullanılamaz yazıyor.b ehliyetle ödv den muaf araç alınamaz diyor.oysaki bende tam tersi oldu.hatta bugünde raporumu verip aracı yıllık vergiden düşürdüm.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım. Özel donanım olacaksa H sınıfı ehliyet şart. Ama sakatlık oranı %90 üzeri olan kişi adına alınan araçları kimin kullanacağı yazılmalı mutlaka. Sizde atlamışlar sanırım. :)

srchacker

Üye
Üye
peki bunun önemi varmı?şuan arac kendime ait b ehliyetle kullanabilirmiyim.

srchacker

Üye
Üye
:) işte aradığım buydu demekki kullanılıyor.teşekkürler.

İsen Buga

Üye
Üye
Güncellemek lazım Halilciğim. yönetmelik değişti.
Engelli plaka artık Eylül 2011.den bu yana verilmiyor.
birşey diyecektim yeni yönetmelik tam okumadığımdan yazamıyorum.

mr_danger

Üye
Üye
bana %96 rapor verdiler hastaneden bana sölediklerine göre 16.02.2012 belli olçak

sizce ben hastanenin doktorlarının sölemesiyle %96 raporla bu perşembe belli olçak onaylandığı vergiden muafiyet alabilirmiyim ?

srchacker

Üye
Üye
cvp..

vergiden muaf olmak için aracın engelli olması gerekiyor..%90 ve üzeri vergiden muaftır.

Tekerlekli Sandalye