Özürlüler Hangi İşlerde Çalıştırılabilir?

SANAATKAR

Üye
Üye
Özürlüler Hangi İşlerde Çalıştırılabilir?
İşverenler, özürlü işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.Özürlü işçiler yer ve sualtı işlerinde çalıştırılamazlar.
Özürlüler, yapabilecekleri işler dışında sağlıklarına zarar verecek diğer işlerde çalıştırılamaz
Özürlülerin çalıştırılabilecekleri işler, Yönetmeliğe bağlı Ek 1 nolu çizelgede gösterilmiştir. Ancak, özürlülere çizelgede gösterilen işlerden herhangi biri verilemiyorsa, işyerinin özelliğine göre işyeri hekimince belirlenecek herhangi bir başka iş verilebilir
Yukarıdaki metin internetteki araştırmalarımdan alıntıdır
SORU 1
özürlü yiğenim var skolyoz ve epilepsi hastası çalıştığı özel kurumda vücutunun kaldıramadığı ve sağlığının elvermediği bir bölümde çalıştırıldığını çalıştığı bölümde çalıştığı sürece psikoljik olarak ve bedenen yıprandığını söylüyor özür derecesi % 44 raporu süreli raporun süresi bitmiştir babası şu an işsis sorum çalıştığı işyerinde ne gibi kanuni hakları mevcut birde işten çıksa 2022 maaşı alabilirmi gönlüm hiç elvermiyor çalışmasını üstelik boyu çok kısa vericeğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

gülümse_hayata

Üye
Üye
İşverenler engellinin çalışmasını kolaylaştıracak şekilde imkanlar doğrultusunda düzenleme yapmak zorundadır.Sağlıkları için gerekli tedbirleri almak işleriyle ilgili bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, çalışmaları için gerekli araç ve gereçleri sağlamak zorundadırlar.

Engelliler yapabilecekleri işler dışında sağlıklarına zarar verecek diğer işlerde çalıştırılamaz.

Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri , engellinin durumuna göre belirlenebilir.

İşten ayrılması sonucunda engel oranını belirleyici raporunuzla %40 ve üzeri engelli olanlar 2022 maaşı için diğer şartlarda uygunsa başvurabilirler. Bu diğer şartlar ise muhtaçlık sınırı olarak belirlenen 243 tl eve giren gelir kişi başına bölündüğü zaman 243 tl geçmemelidir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açık konuşmak gerekirse özel sektör yasa ve yönetmelikleri fazla takmıyor. Hukuki olarakta çok muğlak ifadeler kullanıldığından bir sonuç almak çok çok zor...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sn. Yöneticimin de belirttiği gibi özel sektör aslında engelli kadrosunda çalıştırdığı kişinin engel durumuna pek takılmaz yani çalıştırılıp çalıştırılamayacağı alanlar kısmını gösteren engelli raporunu tınlamaz bile . Gerekirse neyse yasal cezası onu öder ama yine de engelliyi pek fazla önemsemez diyelim. Engelli arkadaşlarımın özel sektörden çok kamuda çalışmasını yasal hakları çerçevesinde daha uygulanabilir olduğunu bildiğimden istiyorum ama kamuda da istisnalar vardır mutlaka. İstisnalar kaideyi bozmaz ve özel sektörün genelinde mantık şudur; engelli kadrosunda çalışan personelin engelinden ziyade o kuruma ne kadar fayda sağlayıp sağlamadığına bakılır özellikle kar amacı güden işletmelerin hatta büyük kurumsal firmaların bir çoğu bile doldurmak zorunda kaldıkları engelli kadrosunu doldurmuş olmakla marifet yaptıklarını sanırlar.

Özel bankalardaki engelli kadroları full doludur bu konuda asla açık vermezler. Amaç engellinin sütünden, etinden, derisinden faydalanabildikçe faydalanabilmektir. Engellinin engeli artmış mı , rapora uygun mu değil mi kimsenin umurunda olmaz bile. İşine gelirse şeklinde insana yakışmayacak şekilde insafsız bir yaklaşımın en çok olduğu yerler de çağrı merkezleridir. Çalışma koşullarının ağırlığı altında ezilen bazı engelli personel yasal yollardan hakkını aramak istese de ya hatırı sayılır bir tazminatla susturulur yada daha iyi, daha uygun bir iş bulamayacağı kaygısıyla yaşadığı çalışma koşullarına ayak uydurmak zorunda bırakılır.

Neden bu kadar uzun yazdım ben de şaşırdım ama sanırım yarası olan gocunur diye boşu boşuna dememişler :(

burhanettin Yaşar

Üye
Üye
He man Gölgelerin Gücü adına Güç bende artık, Çok zor bir engellinin Ağır Sanayide Çalışması, Bu senin suçun değil bu benim suçum değil bu kimsenin suçu değil, artık cennette yaşamak istiyorum, Ağaçların Gölgesinde, Irmakların kenarında, Bulutların üstünde,
İki insanın annaşaması, hemde ortak değerleri olan, ne fark eder senin engelli olup olmaman, Her insan bir engelli adayı olduktan sonra, keçi can derdinde, kasap et derdinde,
İşimi seviyorum fakat ufak yani gelişmekte olan bir kuruluş, hiç bir sosyal faaliyeti yok, öğlen yemeklerinde istirahat bile yok, hırsızın korkusundan arkanıza bile, dönemiyoruz, adeta kendimi hapis ettim, dört duvar arasına, bir tek Allah a olan inancımı yitirmedim, Çok şey mi istiyorum Allah ın vadettiği cennetinde yaşamak,
Kardeşim zaten yaşam kalitesi düşük insanlarız, yaşam alanı engellerle dolu insanız, bir tarafta Trafik bir tarafta İnşaat molozları,
Özürlüler Hangi İşlerde Çalıştırılmalıdır,
Öncelikle yasal ve hukuki işlerde, Asla gayri meçhul işlerde değil
Büyük T.C Kurum larında, Spor, Tiyatro, Sınama, Turizim ve

ME301T cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye