Özürlüler sıfır motorsiklet alımında ÖTV'den yararlanabilir mi?

rancere

Üye
Üye
öncelikle herkeze merhaba sağlık dolu günler ben damar tıkanıklığından dolayı ayak bileğimden kaybetim şu anda protezle araba motorsiklet normal kullanabiliyorum yaşım 35 sıfır motorsiklet almak istyorum arabada olduğu gibi motorsikletde de indirimlerden fayadalana biliyormuyum yardımcı olursanız sevinirirm saygılar enver çakır balıkesir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
3-) ÖTV’den istisna taşıt araçları hangileridir?
Özürlülerin özel tertibat/tesis yapılma şartı olsun veya olmasın ÖTV ödemeden iktisap edebilecekleri taşıt araçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

- Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmayan binek otomobilleri,

- esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon,arazi taşıtı ve jeepler dahil),

- motor silidir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar’ın Sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.

rancere

Üye
Üye
sayın halil bey ben bunu tam anlayamadım yani ben motorsiklet alabiliyormuyum

rancere

Üye
Üye
bende( c) sınıfı ve ( a2) motor ehliyerti var bunu değiştirmem gerekiyomu h sınıfımı almam gerekiyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet almak durumundasınız.
2-) H sürücü belgesi kimlere verilmektedir.?

a-) 2918 SAYILI Karayolları Trafik Kanunu Uyarınca, özel tertibatlı olarak imal, tadil, veya teçhiz edilmiş, motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak hasta veya sakatlara verilmektedir.

rancere

Üye
Üye
halil bey ilginiz için cok teşekür ederim yardımcı oldunuz allahrazıolsun iyi günler

wanstater

Üye
Üye
iyi günler halil bey 250cc 25 beygirlik bir motorsiklet alacağım raporum %55 ben bu vergi indiriminden yararlanabilir miyim ?
Herhangi bir yakınım bu spor motoru kullanabilir mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Motosiklette özel donanım olmayacaksa herkes kullanır.

Tekerlekli Sandalye