Özürlülerin GSS Prim borçları

mrrebellion

Üye
Üye
Selamlar

Ben daha önceki konu başlığındada yazmıştım. %82 engelliyim. Şu an çalışmıyorum.Ailemin yanında ikamet etttiğimden gelir testi yaptırdım 35 küsürat gibi bir miktar düştü payıma.ilk 4-5 ay ödedim ama şimdi ödeyemiyorum epeyce birikti faizi falan 400'ü buluyor.Bunu ödememek için ne yapabilirim? Engellilerin hakları varmı bu konuda?

Birde ilave olarak bir şey soracağım ben raporumu nisan 2012'de aldım. Henüz vergi indirimi için başvurmadım(çalışmadığımdan).Acaba çalışmaya başladığımda müracaat etsem mevcut raporumla vergi indirimi alırmıyım yoksa tekrar kurula sokmaya çalışıp raporumun oranını düşürmeye uğraşırlarmı?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

GSS Prim Borçları Devlet Tarafından Karşılanacak Kişiler Kimlerdir ?

Genel Sağlık Sigortası Primleri Devlet Tarafından Karşılanacak Kişiler Kimlerdir ?

5510 sayılı kanunla beraber ilk defa sağlık primlerinde devletin katkısı söz konusu olmuştur.

a-) Ailede birey başına düşen kazanç, asgari ücretin üçte birinden daha az olan kişiler

b-)İstiklal madalyasına sahip kişiler

c-)devlet hizmeti aylığına sahip olanlar

d-)Teröre karşı mücadele aylığı alan kişiler

e-) Harp malulü olan şahıslar

f-) Vatanı olmayan mülteciler

g-) Köy korucusu olarak görev yapan kişiler

GSS prim borcu olan engelliler için devletin bir katkısı olup olmayacağı yönünde bilgi bulamadım ama sizin durumunuz a şıkkına uyuyorsa devlet GSS prim borcunu kendi karşılayacaktır diye düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın,

gülümse_hayata

Üye
Üye
2022 maaşı alan engelliler otamatik olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındılar. Böylelikle gelir testinden muaf oldular bu hakkınızdan faydalanabilirsiniz.

sinandeniz

Üye
Üye
gülümse hayata arkadaş çalışan engelliymiş ama çalışan engelli 2022 alamıyorki

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sinandeniz arkadaşımız çalışmadığını yazmış ben bunun üzerine yorumumu yapmıştım.

mrrebellion

Üye
Üye
yok hayır çalışmıyorum ve 2022 maaşıda almıyorum. gelir testindede ; ''Ailede birey başına düşen kazanç, asgari ücretin üçte birinden daha az olan kişiler'' taanımına uymadığımdan 35 liralık ödeme zorunluluğum var.

Anladığım kadarıyla gelir düzeyi tanımlanan miktarın azda olsa üzerinde ise ve 2022 maaşı almıyorsak ödeyeceğiz :(

Birde ilave olarak bir şey soracağım ben raporumu nisan 2012'de aldım. Henüz vergi indirimi için başvurmadım(çalışmadığımdan).Acaba çalışmaya başladığımda müracaat etsem mevcut raporumla vergi indirimi alırmıyım yoksa tekrar kurula sokmaya çalışıp raporumun oranını düşürmeye uğraşırlarmı?

Bu sorunun cevabını bilen biri varmı? Rica etsem.

sinandeniz

Üye
Üye
raporunuz yakın tarihte alınmış olduğundan dolayı elinizdeki rapor ile başvuru yapabilirsiniz rapozunuz sürkli dimi ?

zemferi

Üye
Üye
paylaşımlardan anladığım şu:engelli kişi eğer 2022 maaşı alamıyorsa prim ödeyecek.doğrumuyum?
yani suriyeli mültecinin sağlık primini ödeyen devletim engellisini mağdur ediyor?doğrumuyum?
engelliler ilgili SGK REHBERİNDE hiç bir açıklama yok.
aylardır bu konu üzerinde bir şeyler bulmaya çalışıyorum.her yerde bilgi kirliliği ar.
SGK tek çatıydı güya.ama 18 yaşını dolduran devlet memurunun çocuğu ise 25 yaşına dek öğrenci değilse annesinin babasının üzerinden sağlık yadımı alıyor(bugün verilen cevap bu) ama ssk lı ise öğrenci değilse anne babasının üzerinden düşürülüyor ve GSS primi ödüyor.engelli çocuk olması devletimin umurunda bile değil.eğer engel oranı %60'ın altında ise GSS ödemek zorunda.

engellinin kız erkek cinsiyet ayrımı da olmamalı.kızlar evlenmez ise,işe girmez ise annenin babanın üzerinde ,erkekler sıkıntılar yaşamaya devam.%60'ın altında zihinsel engelli bir genç acaba kendi hayatını idame ettirebilecekmi de GSS primi ödesin.

bu konuda sıkıntılar yaşandıkça öğreneceğiz.

kosovali1

Üye
Üye
iyi günler ben evliyim bir çocuğum var babamdan dolayı malül yetim maaşı alıyorum sadece 500 tl annemle yaşıyorum annem bana bakıcı maaşı alıyor biz aynı evde 5 kişiyiz ve aylık gelirimiz bakıcı maaşıyla annemin emeklilik maaşı ve benim yetim maaşımla 2500 tl dir ben eşim ve çocuğuma gss ödemek zorundamıyım yoksa devletmi karşılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
SYDV ye giderek gelir testi yaptırın. Veya şuanki durumunuz nedir GSS borcunuz varmı diye e-devlet üzerinden sorgulayın.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Olabilir nufus cüzdanınızı vererek kardeşini yolla insan evladı bir memura denk gelirse sorun çıkarmaz.

Tekerlekli Sandalye