Oğlumun velayetini babasına vermeli miyim?

yasminn

Üye
Üye
Beni en iyi siz anlarsınız...

Anne olmayan biri bile engelli bir annenin ruh halini, ne istediğini, onun için neyin doğru olacağını az çok kestirebilir.
bu sebeple artık akıl sağlığımı kaybetmek üzereyken size sığınma ihtiyacı hissettim.

Oğlum 10 yaşında. kaza geçirince beni terk eden babası Can'a aşık.
Hayatını ona adayacak bir adam yani.
Ortak çok zevkleri var. maç izlemek, rock konserine gitmek, hoplamalı zıplamalı havuzları olan tatil köyüne gitmek,
Bilgisayar oyunları oynamak, macera-aksiyon filmleri izlemek...
Hiç birini birlikte yapamıyoruz. çok uğraşıyorum, bütün gücümü sarf ediyorum ama yetemiyorum ona.
Bu yıl ortaokula başlayacak ve babası ile Can artık birlikte yaşayıp okul düzenini orda kurmak istiyorlar.
Bu istek yıllardır devam ediyor ama ben 2 kere "tamam vereceğim" deyip, onları umutlandırıp vaz geçtim.
Yani yazarken daha iyi anlıyorum ama ben resmen Can'ı alıkoyuyorum.
Neden mi

Çünkü onun sayesinde nefes alıyorum. çok zor günleri yaşarken, durumuma alışamamışken can olduğu için pes etmedim.
Onun yüzü, kokusu, teni 9 aylık bebek gibi olduğu için 9 aylık bebeğime kıyamıyorum. babası ile yaşamaya devam ederse
10 yıllık arkadaşlarını, oynadığı parkı özler, kedimizi, evimizi özler pişman olur diye korkuyorum. Tamam ben hemen gerekeni
yaparım ama o süreci yaşamasından korkuyorum. Pişman olmaktan, onsuzluğa alışamamaktan, haftada bir günün yetmemesinden
korkuyorum. Geceleri uyuyamayıp dağılmaktan korkuyorum. Evin önünde oynayan arkadaşlarını görünce kendimi kaybetmekten
korkuyorum. Ama o da gitmek istiyor... Hemde çok.

Lütfen yardımcı olun bana, inanın çok ihtiyacım var.

Sevgiler,
Yasemin

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sn. Yasmin,
Ben bir okulda memurum. İlkokul 1. Sınıf’tan sonra çocukların oyun dönemi biter. 2. Ve 3. Sınıflarda da serbest etkinlikler adı altında oyun saatleri vardır ama 4. Sınıfta yazılı(test) olmaya başlarlar. Ve bu test-yazılı sonuçları sisteme işlenir.
(Ortaokula başlayan bir çocuğun yeteneği varsa ve imkan da mevcutsa bir spor dalı seçip başlaması uygun olur. Bunun için de çeşitli yerlerde yaz okulları vardır.)
Oğlunuz yaz tatillerinde babasıyla, yazdığınız tüm aktiviteleri yapabilir ama her gün bilgisayar oyunu oynayıp iki- üç saat macera filmi izleyeceği yaşı geçmiş zaten, ortaokula başlamış. Oturup düzenli olarak ders çalışması lazım. Maçları, konserleri TV’den de beraber hafta sonları izleyebilirsiniz. Yani benim diyeceğim okul dönemi dokuz ay sizle kalsın; yaz tatillerinde babasına bırakın.
Tabii bakımını maddi olarak karşılamakta güçlük çekecekseniz o zaman zaten diyecek bir şey kalmaz.
Saygılar..

yasminn

Üye
Üye
Sn. Unuttum29 nickli arkadaşım, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Oğlumun hep eğlence modundalar diye yanlış lanse ettiğimi farkettiğim aslında duyarlı olan babasıyla yaşamak istediğini bile bile sırf kendim dayanamamam diye onunla yaşamasına izin vermeyerek bencillik yaptığımı hissediyorum. Babası okul zamanında da onunla ilgilenir, hafta sonları görüştüklerinde düzenli olarak ders çalışırlar. Oğlum derslerinde başarılı okulda sorunsuz bir çocuk.

Benim bu aktiviteleri yaptığını anlatmamın sebebi, Can boş vakitlerini benimle olduğundan daha kaliteli geçiriyor.Babası ders çalıştırırken bile benden daha sabırlı.

Sorun bende. Onu bırakamıyorum ama haklı mıyım yoksa bencillik mi yapıyorum karar veremediğim için sizden yardım istedim.

Saygılar

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sn. Yasmin,
Bir çocuğun babası kadar, annesine(anne sevgisine) de ihtiyacı vardır. Siz ve/veya babası ne kadar çabalasanız da zaten on yıl sonra ya askere ya iş hayatına ya da öğrenimine devam edip sizden ayrılacaktır. Dünyayı tanıyacak kendine bir yol çizecektir. Sonuç olarak ailesinin yani sizlerin bu son on yılda yapacağı ona rehberlik etmek, onu hayata hazırlamaktır. Eğer babasının bu konuda sizden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız oğlunuzu siz yazları üç ay görürsünüz; kalan dokuz ayda da babasının yanında kalır. Tabii bunun kararını verecek olan yine sizsiniz.
Saygılar..

Tekerlekli Sandalye