Okullar Açıldı Peki Okullar Engelliye Uygun mu?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Okulların yeni eğitim öğretim yılına başladığı şu günlerde tüm aileleri tatlı bir heyecan sarmaktadır. Helede çocuğunuzun daha ilk yılıysa bu heyecan yanısıra mutluluk , aynı zamanda çocuğum büyüdüde okula başladı diye ufaktanda bir gurur da kendini gösterir. Anne baba olarak bu tür duygular yaşamak tabiki hakkınız bu durum karşısında mutlu olmaktada gurur duymaktada son derece haklısınız.

v_5033.jpg

Peki ya çocuğunuz engelli olsaydı?

Bu yaşadığınız duygulara başka duygularda eklenmeyecekmiydi mesela korku,endişe, merak gibi…

Zira bizim Ülkemizde hala eksiklikler okadar fazla ki korkmaktada hiçte haksız sayılmazsınız. Ne yapılar ne düşünceler hala engelli bir çocuğun eğitim görmesine elverişli değildir. Buda bizi yöneten yasalar, kurallar koyanların ayıbından başka bir şey değildir.

Şöyle bir düşünüyorumda aceba kaç okulda bir engelli çocuk rahatça hareket ediyordur? Mesela üst kattaki sınıfına nasıl çıkıyordur? Yada tuvaleti rahatlıkla kullanabiliyormudur? Tüm çocuklar tenefüse çıkarken o engelli çocuk tek başına tenefüse çıkabilmesini sağlayacak asansör rampa vs.. kaç okulda mevcuttur? Yoksa hala anne ve babalar çocuklarını kucaklarında taşıma zorunda mı bırakılıyorlar? Diğer veliler engellilik hakkında çocuklarını yeteri kadar bilinçlendirebilmişlermidir? Yoksa her sene okullarda yaşandığı gibi engelli bir çocuk sanki uzaylıymış gibi merak konusu olmaya devammı etmektedir?

Okadar çok sorun varki hangi bir tanesini yazalımda soralım bilemiyorum aslında alacağım cevaplarıda sanki biliyor gibiyim ve duymaktan açıkçası korkuyorum. Yıl bilmem kaç olmuş insanlar yenilik üzerine yenilikler bulamaya çalışırken bizim bu güzelim memleketimizde hala yozlaşmış düşünceler, hala düzelmeyen yollar,kaldırımlar,rampalar engelli asansörü olupta engelsizlerin kullanarak engelliyi dışarıda bıraktığı saygı yoksunu insanlar la dolu bir hale gelmemiz aslında kendi kendimizi kınamamız gerektiğinin bir ispatıdır.
Eğitim engelli/engelsiz herkesin hakkıysa bu haktan herkes eşitce faydalanabilmelidir. Bu haktan faydalanabilinmesi için tüm olumsuz şartların düzeltilmeside elzemdir.

Şayet düzeltilemiyorsa eğitim herkesin hakkıdır diye laf kalabalıkları yapılmaması bence daha doğrudur.

Evet bu yılda okullar açıldı peki okullar engelli bir çocuğa uygun hale getirilebildi mi?

Tekerlekli Sandalye