Omirilikte C6-C7 Kırık Durumunda İyileşme Süreci?

has016

Üye
Üye
Merhabalar ben Bursadan Hasancan K. Babam Davut K. 2008 Yılında Yalova'da Tır ile kaza yaptı raporlarda c6-c7 kırık yazıyor fakat bize dediler zamanla iyileşicek 3 seneyi aşkın bir süre oldu fakat hala el parmaklarını dahi hissetmiyor sadece kollarını oynatabiliyor göbeğinden aşagısını hissetmiyor sürekli yataga bagımlı biraz oturtma pozisyonuna getirdimizde hemen başı dönerek bayılıyor 3 sene oldu bir tedavi yolu yokmu bize söylenen evde fizik tedavilerini yapıyoruz bende bir engelli cocugu oldugum için burdan bilen abilerim-ablalarımdan yardım istiyorum moralimiz herzaman en üst seviyede yani hiç bir hayal kırıklıgımız yok ama ne yapmalıyız ( bu arada devletimiz saolsun kaza yaptıgından 1 ay sonra hemen malulen emekli yapıldı... )

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastayı ivedi olarak bir fizik tedavi merkezine götürüp tilt programı almasını sağlayın, bu tilt programı hastanın oturması durumunda başının dönüp tansiyonun sorununu aşması için verilmektedir hasta belli saatlerde belli aşama ve derecelerde oturum durumuna getirilip ayakta durma pozisyonuyla baş dönme sorunu atlatılması gerekiyor.
Hastaya mutlaka havalı yatak alınız ve bası yarası olmamasına özen gösterin, hastayı 3 yıldır boşu boşuna yataga bağlamışsınız mutlaka fizik tedavi hastanesine götürüp önce oturmasını sağlayın sonrada bir manuel yada akülü arabayla bagımsız olarak evde dışarda sosyal hayata katılmasını sağlayın, maalesef omurilik felçliler için en azından şimdilik yürümek için bazı ameliyat yada tedaviler mevcut degil zaten bu hastalıkta ilk 6 ay sonra ilk 2 yıl kısmen ilerleme sağlanılmaktadır haricinde geçen sürede bir ilerleme olması maalesef çok zordur.
Ancak bacakların incelmemesi kasların zayıflamaması ve bacakların kreçlenmemesi için fizik tedavi alması şart sürekli hastaneye gitmesi orda yatması gerekmiyor tansiyon sorununu çözdükten sonra evde doktorun önerecegi fizik tedavi şekilleriini uygulayıp olası sorunları bertaraf edersiniz.
Hastanın önünde psikolojik ve genel olarak zor zamanlar olabilir sosyal hayata baglamanız lazım ki hasta biraz olsa yataktan kurtulsun şimdilik önereceklerim bunlar arkadaşlarımızda önerilerde bulunacaklardır, ancak hastanın her ne konuda olursa olsun bütün şikatlerini bize iletin destek olmaya fikren yardımcı olmaya çalışalım ayrıca engelli çocukları için tam olarak ne ögrenmek istiyorsanız net olarak sorarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

has016

Üye
Üye
teşekür ederim Mehmet Yalçın bu söylediklerini dikkate alıcam suan gec oldu babam uyudugu için yarın işten gelince bu konuyla ilgili ona danısıcam cok teşekür ederim Engelsiz bir yaşam için el ele...

İskender Durgun

Üye
Üye
Öncelikle çok geçmiş olsun. Hastanızı en öncelikli olarak bir fizik tedavi hastanesine yatırmanız çok faydalı olacaktır. Evde nasıl ve ne şekilde yaşaması gerektiği konusunda orda yardımcı olacaklardır. Hastanızın bağımsız yaşama kalitesinin yükseltilmesi lazım. Bunun için fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinin önemi büyük. Ayrıca daha sonraki aşamada hastanın morali için sosyal hayata uyumu sağlanmalıdır. Çeşitli engelliler derneği araştırılıp dışarıda faaliyetlere katılması sağlanmalıdır.

has016

Üye
Üye
valilik tarafından aküllü araba verildi kendi kişisel otomobilimiz var onunla gezdiriyoruz havalı yatak felan onlar zaten bursalıyız arastırıcam ama bursada bildiniz rehabilitasyon hastanesi varmı acaba

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bursada yok sanırım ama Ankara'da ve İstanbul'da var Bursa'da da vardır ama çok teşekküllümü bilmiyorum iyi araştırmanızı öneririm.

Mahir45

Üye
Üye
Selamunaleyküm ben mahir ben yeni üye oldum merhabalar.t9 t10 t11 kırığım var .yüksekten düşme sonucu bunlar oldu omur iliğimde pilatin vardı onlar 4 ay önce alındı göbekten beş parmak aşağısında hareket var his yok hiç fizik tedavi görmedim kendim bağımsız oturabiliyorum tavsiyelerinizi diğer arkadaşlarında tabee tavsiyelerini bekliyorum

lütfen yardımcı olun

Tekerlekli Sandalye