Omurilik felçli çocuğumun sosyal ve parasal hakları

saffet45

Üye
Üye
Çok kıymetli site üyeleri benim 21 yaşındaki çocugum omurilik felçli oldu, ancak bizim neler yapacağımızla ilgili hiç bir fikrim yok maddi anlamda ister istemez maddi manevi anlamda çok zor durumdayız, tv lerden duyduğumuz kadarıyla engellilerin bir çok hakları olması gerekiyor, sizden şimdi şunları rica ediyorum,

Çocuğumuz için manevi anlamda ne yapmalıyız
Maddi anlamda parasal olarak maaş falan mümkünmü yada maddi yardım alabilirmiyiz
Çocuğun daha iyi olabilmesi için bir hastane falan götürmek gerekiyormu
Evde şuan neler yapmak lazım çocuk için,

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Çocuğunuzun ve sizin bu sonradan oluşan durumda elbette manevi anlamda bir çöküş yaşamanız kaçınılmaz, bu konuda çok fazla detay yazılabilir,

Çocuk için en büyük destek ve manevi yardımı sizden alacağını unutmamanız gerekir,
Özellikle çocuğun yanında ahh vahh tühh gibi söylemleri kesinlikle kullanmayınız,
Evinize gelen misafirlerin çocuk yanındaki tutumu için önceden gelen misafiri ve çocuğun arkadaşlarını uyarın ki, yanında olumsuz kelimeler kullanmasınlar,
Çocuk kesinlikle yalnız bırakılmamalı, sürekli herşeyin daha iyi olacağı yönende telkinlerde bulunulmalı,
Manevi anlamda yapılacaklar bu ve bunun gibi durumlardır her iş sizin ona göstereceğiniz ilgiden başka birşey degildir sizin onun yanında olmanız ondan ilğinizi esirgememeniz yeterli olacaktır.

Parasal anlamda ailesel bazı şartların mevcut olması halinde 2 maaş alması olabilir, o konular için ayrı ayrı iki konu açarak detaylı bilgi alabilirsiniz;
Özürlü maaşı alabilmesi için: 2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları
Ailesinin çocuğuna bakmasından dolayı evde bakım maaşı alabilmesi için:Evde Bakım Maaşı / Hizmeti
Şuan maddi durumunuz uygun değilse bu maaşlara başvuru yapıp alana kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip bazı yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Çocuk için yapılması gereken en önemli durumlardan birisi mutlaka fizik tedavi bu konuda lütfen ivedi girişimlerde bulunun çocuğun hem fiziksel anlamda hemde sosyal anlamda daha iyi durumlara gelmesi için fizik tedavi merkezine götürülmesi çok ama çok çok gerekli bu konuda detaylı bilgi olarak aşağıdaki adresten bilgi almanızı rica ediyorum: http://engelliler.gen.tr/f29/omuril...k-tedavi-merkezlerine-gitmeleri-uzerine-1435/

Şuan evde çocuk için mutlaka motive edici durumların yanısıra gün içerisinde oturmasını sağlayın ki olası bir tansiyon problemi oluşmasın, gün içerisinde belli saatlerde tuvalete oturtup hiç bir şey yapmasada tuvaletini yapıyor gibi oturmasını sağlayın, evde havalı yatak varmı havalı yatakta yatmasını sağlayın oturma durumlarında mutlaka havalı minder alın havalı mindere oturtun ki yara açılmasın hava minderle ilgili:http://engelliler.gen.tr/f29/basi-yarasi-onleyici-havali-minder-adresleri-165/

Şuan size omurilik felçli olan biri ile ilgili ilk yapması gerekenleri aklıma geldiği kadarıyla yazdım siz aklınıza takılan her konuda istediğiniz kadar bilgi sorabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye