Omurilik felçlilerde idrar kaçakları için ne yapmalıyız?

TRmuRaT

Üye
Üye
1 Yıllık omirilik felçliyim yaklaşık 9 aydır sürekli sonda kullanıyorum günde 4 sonda ile işimi hallediyorum, ancak sürekli idrar kaçıyorum örnegin sabah 8 de yapıyorum sondayı sonraki sondayı yaklaşık 14.00 da yapmam gerekiyor ama sürekli az az damla damla kaçaklar oluyor arada daha fazla kaçırıyorum bu konuda ne yapmamı öneririsiniz ilaç tedevisi yada alnarnatif bi kolaylıgı varmı?

İskender Durgun

Üye
Üye
Murat ürolojiye gözükmen gerekiyor, büyük bir ihtimalle doktor sana hiperaktif mesane için ilaç verecektir. Bide idrar yolu enfeksiyonu var mı yok mu kontrol ettirmelisin. Çok geçmiş olsun...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Omurilik felçlilerde idrar kaçırma sorunu çok yaşanmaktadır, bu hastalıkta bir çok arkadaşımız bilmesi gereken mesena kapasitesini bilmiyor, örnekle açıklamak gerekirse mesene kapasitesi 500 cl diyelim, kişi eğer bir diger TAK sonda yapma süresine kadar bu kapasiteyi çok aşırı zorlarsa evet kaçak yaşar ilaçları var kaçak için ancak 500'lük bir mesane kapasitesine 1000 cl su tüketimi yapılırsa kaçak ne kelime mesane patlar, bu durumda önce mesane kapasitemizi bilmemiz gerekmektedir. TAK süreçlerinde kapasiteyi mümkün oldukça aşmamaya gayret etmenizi öneririm.
Ayrıca yukarda arkadaşımızın söylediği üzere enfeksiyon durumu var maalesef bu durum çok yaşayan sıkıntılar içindedir enfeksiyonlu kişi ilaçta kullansa maalesef kaçak yaşar bu durumu tespit etmek hatta antibiyotik kullanmak için bir hastaneye gidip idrar tahlili ve idrar kültürü yaptırmanız gerekiyor.
Son olarak idrar kaçaklarını önlemek için şuan da omurilik felçlilere verilen çeşitli ilaçlar var bunların bir çoğunun ismini aşağıda yazacağım, doktor bunlardan birisini size yazacaktır, düzenlü olarak kullanırsanız idrar yukarda belirtttiğim durumlara da dikkat etmeniz şartıyla kaçak vermeyecektir ancak aşağıda adı geçen ilaçları asla ve asla doktor tavsitesi haricinde kullanmayın.

1- Üropan
2- Spasmex
3- Vesicare
4- Destusitol
5- Mictonorm

imq

Üye
Üye
benimde bu günlerde kaçaklarla başım dertte...hastaneye gittim ilthap var dedi üroloji değişik 2 ilaç verdi ikişer kutu onlar bitmesine rahmen daha geçmedi kaçaklar devam ediyor...ne yapıcam bilmiyorum..bide büyük tuvalet baskı yapıyor mesaneye barsaklarım mesanenin altına kaymış galiba çünkü tam mesanenin altına şişkinlik var oda büyük tüvalete gidince keçiyor ertesi gün tekrar çıkıyor kaçak olıyor tak yapmama rahman .kaçak olıyor...bide barsakların mesanenin arkasına yada altına kayma ihtimali varmı...üropan kulandım yine o şişlik yüzünden kaçaklara devam...

imq

Üye
Üye
ben hastaneye gittim ilaç kulndım geçti bir hafta aradan sonra tekrar çıktı bu enfeksiyondan kurtulmanın başka yolu yomu bazı sitelerde...sarımsak.maydanoz iyi gelir diyorlar uyguluyan varmı yada başka formuş kulanan varmı.teşekkürler..

sinandeniz

Üye
Üye
bende allaha şükür hiç kaçırma olmuyo T12 seyem omurilik felci 3senedir engelliyim bu olay başıma geldi gelelide idrar enfeksiyonu oluyo hemen hemen ayda 1 kere 500mg lık cipro isimli antibiyotik kullanıyorum bazı aylar bunu 750mg çıkartıyorum mesanemi çok genişlettim galiba o yüzden bende kaçırma olmuyo yaklaşııkkkk 1200c. idrar a kadar tutabiliyorum tabi bu miktara ulaştığı zaman idrarımın geldiğini anlıyorum mesanemde yanma şeklinde belirti oluyo mesanemi nasıl eyittin derseniz mesela 6saatte bir tak yapmam gerekiyorsa ben 7 - 8 satte tak yaptım böyle böyle derken mesane genişledi tabi ilk zamanlar kaçırma oluyodu daha sonraları bu kaçırmalar kesildi

imq

Üye
Üye
başka kaçak sorunu olan kimse yokmu ya bu sadece banamı mahsus lütfen yardım edin bu kaçaklar yürüyememekten daha zor..:((

Tekerlekli Sandalye