Omurilik felçlilerde sonda değişimi sonrası kanama oluyor

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
3 yıllık omirilik felçliyim TAK sonda kullanıyorum ancak son 3-4 gündür sonra degişirken kanama olmaya başladı günde 4 sonda degişiyorum içerdeki idrarı dışarı atmakta güçlük çekiyorum kanama pıhtılaşıyor idrarı atamıyorum ne yapabilirim. önerileriniz olabilirmi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
sanırım sonda degişirken üretraya zarar verdiniz o bakımdan ne kadar zorlarsanız üretra o kadar tahriş olur mutlaka bi ürologa gidin, benim size tavsiyem şu şekilde olabilir;

18 veya 20 lik bir daimi sonda takıp 15 gün degiştirmeyin, 15 gün sonra çıkartıp tekrar daimi sonda takın yaklaşık 1 ay daimi sonda kullanın ve içede kalsın bu şekilde idrarı dışarı atın bu süreç içinde üretranın tahriş olan kısımları iyileşir ve TAK sondaya devam edebilirsiniz.
Bu arada idrar yolları enfeksiyonu daimi sondalarda çok fazla olur o yüzden bu süreç içinde bol su tüketmenizi öneririm, yanısıra idrar yolları daralmış olabilir en kısa sürede bir ürolojiye gidip ürodinami yaptırmanı tavsiye ederim geçmiş olsun.

myself34

Üye
Üye
birde daimi sonda kullandığımız zaman dikkat edeceğimiz önemli bir noktada mesanenin küçülmesidir. bunu önlemek için sondayı belirli aralıklarla açıp kapamalıyız(mesane jimnastiği). ben çamaşır mandalıyla torba hortumunu bükerek mandalı kıskaç gibi kullanarak hallediyorum.mesane kapasitesini bu şekilde koruyabiliriz.zira tak'a geçtiğimiz zaman sık sık tak yapmaktan kurtulmuş oluruz.

Tekerlekli Sandalye