Omurilik felçlilerin mesane kapasitesi kaç cc olmalıdır?

TanDoğan

Üye
Üye
omurilik felcliyim. omurilik felclilerde normal mesane kapasite kac cc olmalıdır 200 cc mi 300 cc mi yoksa 500 cc mi?
yani ortalama bir değer varmıdır. mesane kapasitesi şu şu aralıkta olursa uygundur gibi??

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani en iyi mesane kapasitesi kaçırma yapmayan büyük olan kapasitedir, ama ortalama 500cc mesane kapasitesi çok iyidir..

İskender Durgun

Üye
Üye
Tandoğan merhaba, acaba seviyen nedir? sıkıştığını hissedebiliyor musun?

TanDoğan

Üye
Üye
merhaba iskender, seviyem L1
sıkıştığımı azda olsa hissediyorum ara ara kaçakta oluyor.

İskender Durgun

Üye
Üye
Benim seviyem T12 bende azda olsa sıkıştığımı hissediyorum. Sıkıştığınız zaman tak yapıyorsunuzdur. Kaç cc çıkıyor ortalama?

TanDoğan

Üye
Üye
ben daimi kullanıyorum idrar yolları enfeksiyonu ve mesane taşı oldugundan biraz sıkışınca sondanın kenarından kaçak oluyor mesanem çok küçük olabilirmi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef daimi sondanın en nagatif durumu idar yolları enfeksiyonun çok fazla olmasıdır, daimi sonda sürekli kullanıldığında mesane içerisinde idrar bi miktar kalıyor bu kalan idrar zamanla tortulaşıp taş oluyor, taş yada içerdeki enfeksiyon sonda deliğini kapadığından dolayı idrar sonda kenarından kaçar verir, daimi sonda zamanla mesanenin küçülmesine yol açar, peki ne yapmalısınız;

Sondayı her 2 saatte bi kapatmalısınız ki mesane çalışma işlemini unutup küçülmesin (bu işlemi sondanın bi yerini bükerek yapın)
İdrar yolları enfeksiyonu olmamak için sürekli bolbol su için ve sondayı her hafta mutlaka degişin, degişme esnasında mutlaka steril olun,
Daimi sonda sürekli sağlık açısından kısıntı olur o yüzden bi üroloji doktoruyla görüşüp TAK sondaya geçmek için ugraşın.

Tekerlekli Sandalye