Omurilik felçliyim. Mesane genişletme ameliyatı olmak istiyorum. Öneriniz varmı?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
5 yıllık omirilik felçliyim mesane kapasitem ilk zamanlarda 450cc kadardı tak yapmada sorun yaşamıyordum, ancak son zamanlarda girdigim ürodinamiden mesane kapasitemin 150 cc oldugunu ögrendim yani mesanem aşırı derecede küçülmüş, mesane genişletme ameliyatı yaptırıp mesanemi genişletmem gerektigini söyledi doktorlar bu konuda bilgisi olan yada deneyimi olan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
mesane daralması her omirilik felçli kişinin yaşadıgı sorunların başında gelen sorunlardan birisi bunun için aslında tek çare olarak mesane genişletme ameliyatı (Augmentasyon ile sistoplasti) önerilmektedir.

Bu ameliyat kısaca şu şekilde, bagırsaktan alınacak parçanın mesaneye aktarılması sonucu mesanenin genişletilmesi şeklinde oluyor, bu yolla mesane kapasitenin 600-700 cc'ye ulaşması sağlanıyor ancak ameliyatı yapacak doktorun başarılı bir ameliyat yapması ve bagırsaktan alınacak parçanın mesane yapımına uyum saglaması gerekir, eger bunlar başarılı olursa mesane genişletilmesi sonucu bu konuda bu sorunu çözmüş olursunuz, ameliyat biraz zor bir ameliyat olacaktır senin için bu cerrahiyi olan bir arkadaşımdan duyduguma göre 10 saate varan bir operasyon oluyor o yüzden ameliyat olup olmaman gerektigini bir kaç doktordan teyit etmeni öneririm, dedigim gibi başarılı bir ameliyat olursa bu sorunu aşabilirsin geçmiş olsun. Ameliyat olmazsan daimi sondaya mecbur kalırsın o zamanda idrar yolları enfeksiyonundan kurtulamazsın iyi düşünüp karar vermen gerekecek.

Tekerlekli Sandalye