Omurilik zedelenmesi sonrası iyleşme süreci?

laheves

Üye
Üye
Kayinbiraderim 1 hafta once motorsiklet kazası geçirdi. Yapilan emar ve tomografi sonuçlarinda omirilikte zedelenme olduğunu söylediler. Kirik çıkık yokmuş.suan hastanede yatiyor.ayaklarini ve kollarını hareket ettiriyor. Parmaklarını hissediyor.eline top veriyoruz biraz sıkıyor. ama telefon tutamiyor.elini omzunun yukarisina kadar kaldırıyor. Ayaga Kaldırıp iki adim atiyor.tekerlekli sandalyeye oturup hastanede gezdirebiliyoruz.Bundan sonraki surec nasıl ilerler. Sonta takılı suanda buyuk wc sinide oturup yaptiriyoruz az da olsa ikiniyor. sizce nasil durumu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani anlattıklarınızdan anladıgım kadarıyla seviyesi C seviyesnde yukarlarda, yani şu aşamada önemle hastanın üzerine düşmenizi öneriyorum, tedavi olmaya fizik tedaviye mutlaka devam edip en az 2-3 yıl hiç bırakmadan devam edin, wc için günün belli saatinde birşey yapmasada ıkınmak suretiyle bagırsakları alıştırın, ayrıca mutlaka küçük ihtiyacı için ne yapıyorsunuz bilmiyorum ama mesanenin küçülmemesi için bol su içirin, hasta için doktordan destek alarak havalı yatak kullanın, şuanda hangi şehirdesiniz bilmiyorum fizik tedaviyi mutlaka iyi bir hastanede almaya çalışın, hastanın motivasyonunu yüksek tutun, şu aşamada iyi olacak yada olmayacak demeyi doğru bulmam ama yanında morelini bozacak şeyler söylemekten kaçının, geçmiş olsun gelişmeleri ve gidişatı bizimle paylaşın lütfen...

laheves

Üye
Üye
hocam numaram 05057390... lütfen beni arayın uzun uzun konuşalım her zaman arayabilirsiniz bekliyorum soracağımız çok şey var

Moderatörün son düzenlenenleri:

laheves

Üye
Üye
Birde hocam dünkü emar sonuçlarina göre boynundaki ödemi hala eritememişler.doktor bey söyledi.ödem geçince fizik tedaviye devam edeceklerini söyledi.bugun kollarina girdik 15-20 adim attik buyuk wc sini yapamiyordu artik klozete oturup yaptiriyoz.dun sabah ayrica yuzunde kismi felç oluştu.doktorlar 15-20 gune geçer dediler.daha buyuk sorunlar çikmasin yeterki dediler.anladiğim kadariyla en onemli sorunumuz boyundaki ödem onu halledersek fizik tedaviye devam edeceğiz.hocam tecrubelerinizi bizle paylaşirsaniz seviniriz.çunki çok merak ediyoruz.saygilar...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani evet boyundaki ödem önemli neticede orası omurligi sıkıntıya sokar o yüzden önce onun halledilmesi lazım, yüz felci olası bir durum ama kalıcı olmayacaktır, neticede şuan korkulacak birşey yok çünkü hasta zaten doktorların kontrolunda gözetim altında, ayrıca ordan ödem işini hallettikten sonra mutlak fizik tedavi şart süreci takip etmekte fayda var zaten hasta hastanede olduğu için şuanda size aktarabilecegim şey kısıtlı ama hastaneden çıksın ödem halledilsin yine konuşuruz

Tekerlekli Sandalye