Omurilikfelçli birinin rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerine gitmeleri üzerine?

TanDoğan

Üye
Üye
bir yıllık omurilik felçliyim. şimdiye kadar rehabilitasyon a gitmedim. tanıdığım OF lu arkadaşlar bunlar rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görmüşler ve kasları güüçlendirici eğitimler almışlar.
ben bu eğitimlerin hiçbirini almadım.
sürekli oturduğum-oturduğumuz- için kaslarda zayıflama olur ister istemez. bu nedenle omurilik felçlilerde kas yıkımını önleyici kültür fizik hareketi önerileriniz varmı. yada şunu sorayımm evdde bu hareketleri kendi başımıza yapamazmıyız illada rehabilitasyon a fizik tedaviye gitmemiz şart mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hiç fizik tedavi almamışsanız eğer omurilik felçli olarak hata etmişsiniz, mutlaka fizik tadavi görmelisiniz birde sizin durumunuz çok daha erken daha 1 yıllık parapleji olarak fizik almanız çok önemli zira ilk 2 yıl içinde yaptığınız fizik tedavinin size vereceği yarar çok yüksek fayda değeri olacaktır.

Mutlaka en kısa sürede bir fizik tedavi merkezine gidip fizik tedavi almak için uğrasşın, şöyle yapın önce bir fizik tedavi merkezine gidin hastane muhtemelen sizi bir kaç ay yatırıp tedavinize başlar, sonra sizin hastaneden çıkarken evde nasıl davranmanız nasıl çalışmanız gerektiğinide ögretirler.

Bir başka konu cihaz konusu durumunuz tam olarak nedir bilemiyorum seviyeniz kaç, his nerelerde var bu durumları değerlendiren fizik tedavi fizyoterapistleri ve doktorları ortak çalışma sonunda size uzun sürüme cihazı verirler, bu cihaz ile wolker denilen bir tutunma aletiyle evin içerinde hatta evin dışındada düz zeminlerde biraz mesafe alabilirsiniz, Hiç fizik tedavi almamış olmanızın çok üzücü olduğunu belirteyim, özellikle parapleji de ilk 6 ay ile 2 sene arası alınan sürekli sağlanan fizik tedavinin size katkısı çok fazla olcaktı en azından şuan bile başvurursanız size fayda sağlar.

Sadece kendinizle ilğili değerlendirmeyin lütfen olayı sizin yanınızda sizinle gelip kalacak olan refakatçinizinde orda size nasıl davranması sizi nasıl evde çalıştırması gerektiginide ögretirler, unutmayın lütfen bu hastalıkta en az sizin kadar ailenizde yıpranacaktır. Sizin yapmanız gereken mutlaka fizik redavi almak için uğraşın alacağınız bir kaç aylık fizik tedavinin ardından kaslarınızı geri kazanacaksınız, ve evde nasıl hangi hareketlerin size fayda sağlayacağını ögreceneksiniz.

Fizik tedavi merkezinde size sadece el, kol, bel, boyun, sırt hareketlerinden başka sizin için bir o kadar önemli olan mesane eğitimide verilecektir, mesaneyi nasıl küçültmeden muhafaza etmeniz gerektiğini nasıl sağlıklı şekilde işeme fonksiyonlarınızı kullanacağınızı ögreneceksiniz. Size bir yönetici olmanın yanında bir omurlik felçli olarak kesinlikle fizik tedaviyi tavsiye ediyorum, kaybetcek hiç birşeyin olmayacak ama kazanacakların sana hem fiziki olarak hemde fikir olarak bir ömür yetecektir emin ol.

TanDoğan

Üye
Üye
Merhaba detaylı bilgi için teşekkürler.
seviyem L1
Sonda kullanıyorum büyük tuvalet için bez kullanıyorum.
yalnız bi sorunum var benimle fizik tedaviye gelebilecek aileden biri bulunmuyor malasef. bu zamana kadar fizik tedavişye gitmememin en büyük nedenide buydu aslında.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Süper bir seviyeniz var eğer fizik tedavi alırsanız büyük ihtimalle bel kemerine gerek olmadan bacaktan cihaz yazarlar ki wolkerle çok rahat evin içinde gezebilirsiniz, Aslında bu iş kısacası hem sizin hemde ailenizin azmiyle olacak iş ne kadar azim ederseniz çalışırsanız durumunuz o kadar iyi olacaktır emin olun.
Bu arada sizin daha önce sanıyorum ki ürodinami takibiniz yapılmadı ve sürekli sonda kullanıyorsunuz, fizik tedaviye gidin sizin mesane kapasiteniz ölçülür ve T.A.K sonda kullanımına geçersiniz, daha rahat olur sizin için, büyük tuvaletiniz için gün içinde mutlaka hergün bellli saatte tuvalete oturun hiç birşey olmasada mutlaka tuvalete oturun aynı saatte ve bu şekilde alıştırırsanız kendinizi faydalı olacaktır.

TanDoğan

Üye
Üye
evet daimi sonda kullanıyorum bu TAK konusunda az bucuk bişeyler duymuştum daha önceden. ama tam olarak TAK hakkında bilgim yok tam olarak tak nedir açılımı nedir?

HotBin

Üye
Üye
Merhaba ben t10 omurilik felçliyim fizik tedavi için yattıgım ankara fizik tedavi merkezinde çok yarar gördüm evde yapılacak egzersizlerden tutun da mesane ile ilgili herşeye kadar bu merkezde ögrendim kesinlikle tavsiye ederim, fizyoterapistleri çok bilgili güzel çalıştırıyorlar.

Tekerlekli Sandalye