Önceki primlerim memuriyete eklenirmi emekli olabilirmiyim?

2001 haziran ayında engelli statüsünden sigorta başlangıcım var.1635 gün sigortam yattı. 2012 eylül de ömms ile hizmetli memur olarak göreve başladım. daha önceki sigorta pirimim memurlukta geçen süreme eklenirmi ve ne zaman emekli olabilirim

Hak kaybı yaşamazsınız. Önceki primleriniz "hizmet birleştirilmesi" adı altında emekli sandığına aktarılır. Emeklilik gününü söyleyebilmemiz için sakatlık -özürlülük- oranını bilmemiz lazım. Özürlülük oranınız % kaç?

Sakatlık oranı, % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, primle emekli olurlar....

Bir işe girmiş 5 yıl SSK lı çalışmış,2 yıl ara verdikten sonra tekrar SSK lı işe başlamış biri arada geçen çalışılmamış dönemleri borçlanabilir mi?
aynı şekilde bu kişi emekli sandığı ya da bağkur da olabilir...

çalışılmamış süreler borçlanılabilir mi...kadın çalışmadığı dönemde doğum yaptı ise (işten çıkmış sigortalılık başlangıcı var) bu süredeki doğumu için borçlanabilir mi...
teşekkür ederim.

çok teşekkür ederim Halil Bey.verdiğiniz linkte şunu gördüm ki isteğe bağlı sigortalılıkta doğum borçlanması yapılamıyor.ve isteğe bağlı sigortalılığın bağkur olduğunu öğrendim.bu durumda diğer soruma göre bağkurlu olan birine emekli olmadığı sürede yetim aylığı bağlanıyor.

ilginize teşekkür ederim

yani başlangıç olarak 2001 yılı mı kabül edilir

Ben de sağlam olarak daha önceden 480 gün civarında primle çalıştım. 18 yıldan beri kastında benım önceki sigorta girişlerim sayılır mı ben de merak ediyorum gerçekten. Gün olarak az ama tarih olarak önemli benim için.

Yok mesut engelli emekliliğinde sadece hizmet yılı değil aynı zamanda "prim gün sayısınında" tamam olması gerekmekte.

Tamam işte abı prim gün sayısı yaklaşık 10 yıla deng geliyor ama en az 18 yıla kadar beklemek gerekiyor. Benim sormak istediğim 18 yılımın başlangıcı ÖMSS ile işe başlamamla mı başlıyor yoksa daha önce özel şirkette çalıştığım tarihle mi başlıyor?

Pardon pardon ben yanlış anladım. Yada sen tam anlatamadın. :)
Tabiki ilk sigortalılık tarihi -ister özel sektör ister isteğe bağlı olsun- dikkate alınır hizmet yılında. Ama prim gün sayısınında dolması gerekiyor. Atıyorum 2000 yılında 2 ay ssk çalıştın ve primlerin ful yattı. ondan sonrada çalışmadın. Bugün senin hizmet yılın 14 yıl ama prim gün sayın 60. 4 yıl sonra yine tamamlayamazsın. Bu örneği şundan verdim. Emekli olmak için hem hizmet yılı hemde prim gün sayın bi tamam olacak.

Valla abı bazen hiç dikkat edesim gelmiyor. Aklıma geldiği gibi yazarım, acaba sorunumu doğru anlatmış mıyım diye hiç kafa yorasım gelmiyor tembellikten. :D Şimdi anladım abı, bi meraktan daha kurtuldum :D Teşekkürler Halil abı.

Geri