Onlar Hepimizin Çocukları

gülümse_hayata

Üye
Üye
izev%20mail.jpg

İstanbul Zihinsel Engeliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) 1989 yılında dernek olarak kurulan, 1997 de vakıf tüzel kişiliğinde yapılanan ve evlatları zihin engelli mütevelli üyeler tarafından oluşturulmuş.

İZEV; zihinsel engelli bireylerin; eğitimlerinin verildiği, rehabilitasyon ve bakım hizmetlerinin yapıldığı, sosyal hayata uyum sağlamaları için ilgi ve sabırla çalışan ekibiyle, yeni öğrencilerini bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul sahasında, bir İlköğretim binası, bir korumalı iş yeri binası, bir spor salonu, bir yemekhane, ev ekonomisi ve sosyal beceri geliştirme sınıfı meydana getirdi. Rehabilitasyon ve terapi merkezi kuruldu. Böylece 0-26 yaş arası geniş bir zihinsel engelli popülasyonuna hizmet veriliyor. İlköğretim Okulu ve İş Okulunda, Kırkbeş öğretmen ve iki yönetici, hemşire, memur, aşçı, güvenlik, hizmetli, personel görev yapmakta. Şu an okulda 200 öğrenci eğitim görüyor. Eğitim 9.00/15.00 saatleri arasında yapılırken, 8 yıllık hafifletilmiş ilköğretim müfredatı uygulanıyor . İlk öğretimde haftada 30saat kültür ve iş eğitim dersleri veriliyor. 8. sınıftan mezun olan öğrenciler bir yıl hazırlık olmak koşulu ile 4 yıl mesleki eğitim merkezinde eğitimlerine devam ediyorlar. Ancak bu dersler öğretmen tarafından öğrenci seviyesine uygun hale getirilerek uygulanıyor.

İzev’in amacı; daum sendromlu çocukların bağımsız yaşam becerilerini sürüdürebilecekleri yaşam alanlarında, sosyal hayata uyum sağlamalarına yardımcı olmak. Bakımları, eğitimleri ve rehabilite çalışmaları bir yana, okuldan mezun çocukların yasal haklarının ve ekonomik geleceklerinin korunmasına da önem veriyorlar. Bunun için çeşitli kurs ve programlar da var. Mutfak ve servis hizmetleri, bahçe işleri, hayvancılık, el sanatları, takı tasarımı kurslarında eğitim alan hafif düzeyde zihinsel engelli bireylere, uygun iş ortamı sağlıyorlar. İZEV‘in kuruluşunda Engelliler Eğitim İstihdam Derneği ahçılık eğitimi de veriyor.

Herşey Onların Mutluluğu İçin

İZEV de geziler, hafta sonu kahvaltıları, yıl sonu eğlenceleri gibi bir çok etkinlikte düzenleniyor. Okulda büyük çamaşırhaneler kurularak, destek veren çeşitli firmaların yıkama, ütüleme işleri profosyonel makinalarda yapılıyor. Aslında bu çalışmalar gelecekte kuracakları korumalı iş yerlerinin çekirdeğini oluşturmak. Amaç daum sedromlu çocuklarımızın olabildiğince bağımsız olarak dış dünyadaki iş ortamını intibah etmesini sağlamak. Aynı zamanda gerçekleştirmek istedikleri büyük hedefleri için gerekli fonları sağlayabilmek.

Ben Ne Yapabilirim Diyorsanız…

Öncelikle zihinsel engelli evladınızı bu sevgi, şevkat ve eğitim yuvasına getirebilirsiniz. İzev daha fazla öğrenciye ulaşmak, onları hayata hazırlamak için oldukça hevesli. Kurdukları yaşam evlerinin kapıları sizlere ve evlatlarınıza açık.

Maddi destekler yanı sıra, imkanlarınız dahilinde ayni yardımlarda da bulunabilirsiniz.
- Burs fonuna bağışta bulunabilirsiniz, servis aracı tahsis etmek veya öğrenci giderlerini karşılamak, eğitimde kullanılmak üzere bilgisayar, eğitici öğretici filmler izleyebilmeleri için televizyon, vcd, kırtasiye malzemeleri, giysi, gıda ve ilaç yardımı. Yaşam merkezlerinde etkinlik düzenleyebilir, otel, restuarant sahibiyseniz çamaşırhanelerini kulanabilirsiniz.

İZEV VAKIF İDARESİ
Tel: 0212 347 02 27-28
Fax: 0212 347 02 26
Mail : izev@izev.org.tr Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
Adres: Ali Sami Yen Sokak No:11 Mecidiyeköy/İstanbul

sisligazetesi.com

Tekerlekli Sandalye