Osteogenesis İmperfecta (Cam Kemik) Sebebi ile 1 Yıl Sevk Geciktirmesi

wilamed

Üye
Üye
Doğuştan Osteogenezis İmperfecta hastalığına sahibim.

2008 yılında askerlik muayenemde GATA Ortepedi servisinden heyetsiz Askerliğe elverişli raporu verdiler.
(Hastalığımı belirtmeme rağmen hastalığımla ilgili teşhis yada inceleme yapılmadan askerliğe elverişli olduğum söylendi ve buna göre evrak düzenlendi. (Kemik yoğunluğum ölçülmedi)

Daha sonra askerliğimi tecil ettirdim.

2011 Ağustos celbinde (Ramazan bayramı dolayısıyla Eylülde celbi oldu.) sevke tabi tutuldum ve İzmire Jandarma Muhabereci olarak acemi birliğim çıktı.
Birliğime teslim olmadan 18 Ağustosta GATA ya sevkimi talep ettim askerlik şubemden.Şube beni Gataya ORTEPEDİ VE TRAVMATOLOJİ SERVİSİNE sevk etti isteğim doğrultusunda.

Ortepedi servisinde doktor neyin var dediğinde doğuştan Osteogenezis İmperfecta var dedim.Doktor benim ENDEKRİNOLOJİ servisimde muayene olmam gerektini belirterek bu servise yönlerdirdi.

Kan tahlili ve kemik yoğunluğu ölçümü yapıldı daha sonra skapula ve homurus filimleri çekildi.

Kemik yoğunluğum çok düşük çıktı.
24 yaşındayım ve 40 ın üzerinde kırık olayı yaşadım 2 kez ameliyat oldum.

05.10.2011 tarihinde Heyete girdim ve Osteogenezis İmperfecta (OSTEOPOROZA NEDEN OLMUŞ KEMİK HASTALIĞI TEŞHİSİ ile 37/C olarak 1 yıl sevk ertelemesi aldım.

Gatada son 3 yılda ne değişti anlamadım.
Doğuştan devam eden bir hastalığım 24 yıldır iyleşmedi de 1 sene içinde mi iyleşecek ?

2012 Ağustos celbinde gene muayene çilesi ile karşılaşıcam GATADA.

Belkide 2012 de yeniden 1 sene erteleme çıkar.Zaten öylede olucak.
Göndersede gitsem en azından askerliğim biter muayene çilesini çekmektense paşa paşa askerlik yaparım..

Sadece paylaşmak istedim yaşayan biri olarak olayı...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Daha kolay anlaşılması adına söylüyorum Osteogenezis İmperfecta halk arasındaki deyimiyle "cam kemik" hastalığıdır. Aslında bu hastalıktan dolayı direk askerlikten muaf tutulman gerekirdi. Nasıl olduda seni askere aldılar hadi askere aldılar koş koca GATA'da bu hastalığın ne menem bir şey olduğunu ve bu hastalığa sahip kişinin askerlik yapamayacağı anlayan söyleyen bir dr çıkmadımı? Bir parmağı bile olmayan kişiler askerden muaf tutulurken seni uğraştırmaları gerçekten çok ilginç. Ne denir bilmiyorum. Türkiye'den manzaralar...

wilamed

Üye
Üye
Bu durumda bende masum yurdum insanı oluyorum..

Tekerlekli Sandalye